Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Shaqiri dhe Xhaka gjobiten me para, nuk suspendohen nga FIFA

Filed under: Sporti,Sporti neper bote |

FIFA ka publikuar vendimin për Xherdan Shaqirin, Grnit Xhakën dhe Stephan Lichststeiner që bën shqiponjën gjatë ndeshjes më Serbinë

Duke u bazuar në kodin 57 të Statusit të FIFA, Xhaka, Shaqiri dhe Lichststeiner janë dënuar më 25 000 franga zvicerane për sjellje josportive.

Tre lojtarët e Zvicrës, dy shqiptarë dhe një zviceran, kishin bërë shqiponjën kur Shaqiri kishte shënuar golin e fitores kundër Serbisë në minutën e 90’të.

Federata e Futbollit të Serbisë kishte kërkuar nga FIFA që tre lojtarët që përfaqësojnë Zvicrën të suspendon por FIFA nuk e ka marrë këtë vendim

Në bazë të mediave zvicerane tre lojtarët mund të paraqiten në ndeshjen e radhës dhe do të dënohen vetëm më para.

Xhaka, Shaqiri dhe Lichtsteiner marrin gjoba prej 10,000, 10,000 dhe 5,000 franga, respektivisht, për shkeljen e nenit 57 të Kodit Disiplinor të FIFA-s, ka shkruar organi qeverisës i futbollit botëror në një deklaratë.

FIFA ka komentuar se tre lojtarët ishin nën hetime për shkak se bënë simbolin e Shqiponjës në ndeshjen kundër Serbisë të cilën Zvicra e fitojë më rezultat 2-1.

Lexo më shumë në: http://www.gazetaexpress.com/sport/fifa-denon-xhaken-shaqirin-dhe-lichtstainerin-jo-me-loje-por-me-para-552152/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright