Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kualifikim dramatik i Kroacisë fati ishte me ta .

Filed under: Sporti,Sporti neper bote |

Kroaci-Rusi do të jetë çerekfinalja tjetër e këtij Botërori. Kroatët u kualifikuan pas një ndeshje dramatike me Danimarkën pas goditjes së penalltive, ndërsa 120 minuta loje u mbyllën 1-1.

Dy gola brenda 4 minutave të para dhe më pas dy ekipe të frikësuara për të sulmuar kundërshtarin.

Koha e rregullt u mbyll me rezultatin 1-1, ndërsa në minutën e 116, Modric kishte të gjitha mundësitë për ta mbyllur çështjen e kualifikimit kur u vu përballë Schmeichel, i cili arriti të ndalte yllin e Realit të Madridit.

Ndeshja shkoi te goditja e penalltive, ku sërish Schmeichel tregoi vlera të jashtëzakonshme, duke i pritur kroatëve edhe dy penallti të tjera, por në anën tjetër ishte një tjetër portier fantastik. Subasic arriti t’i ndalte 3 herë lojtarët danezë, duke dërguar skuadrën e Kroacisë në çerekfinale të këtij Botërori, ku përballë tashmë do të ketë organizatorët e Rusisë.