Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

‘Pas Katalonjes qëndron Britania, radhën e ka Çamëria’

Filed under: Cameria,Shqiperia Natyrale |

Evropa dhe Bota hyn ne 6 mujorin fundit te paqes se madhe.

Me këto fjale e hap artikullin ‘Der Spiegel’ , ben një rezyme historike ngjarjesh te dokumentuarash. Duke folur për luftën e Spanjës e cila sipas historografeve u organizua qe ta linte boten Latine mënjane ne luftën e dyte botërore pasi ishte një konflikt brenda llojit Gjermane vs Angleze.

I njëjti skenar do te ndodhe edhe me fillimin e luftës qe pritet te përfshije Evropën.

Përplasja e interesave te fuqive Evropiane ne detin Mesdhe çon ne atë qe ndodhi me Katalonjen, ku Britania e Madhe thjesht beri te njohur se ku është prezent , pasi Britania e Madhe është kudo, thjesht nuk duket,* me këto fjale është shprehur gazetari i Die Spiegel ne shkrimin e tij *.

Pas Gjibraltarit, radha i erdhi Katalonjes, rajoni i Epirit është rajoni i tret ku pritet te dale ne pah interesi Britanik, pas tij eshte Qipro qe pritet te shfaqet Britania.Por te ndalemi tek territori i Epirit. KyTerritor qe gjendet ne veri te Greqise dhe kap nje pjese te Shqiperise Jugore ku pika me gjeostrategjike eshte Korfuzi.

Ky territor i perket Britanise se Madhe prej mese 150 vitesh. Por vitet e fundit ky territor eshte ne rrezik nga rreziku Rus pas fuqizimit te Aleances ortodokse, Britania do tregoje prezencen e saj dhe do rikonfirmoje vetveten por kete here jo duke ja u lënë ne administrim Grekeve por Shqipetarve.

Mi6-ta ka kohe qe punon me Festim Lato i cili pritet te marre ne dore operacionin e ngarkuar nga Britaniket per kete pjese territori.Veme ne dukje se Festim Lato ka shpallur nje vit me pare Pavarsine e ketij territori me emrin Shteti i Çamerise. Tek ky individ se fundmi me kerkese te Mbreterise se Hollandes OKB ka derguar per pune, qe per Ballkanin Perendimor te jete Festim Lato Drejtori i mardhenieve diplomatike. Nje pozicion qe do ti forcoje pozitat Festim Lato per te permbushur aspiratat e Shqipetarve.

Marrjen e ketij pozicioni nga Festim Lato nuk do pritet mir nga Greqia dhe Shqiperia.

Ne mediat greke eshte perfolur gjate per Festim Lato duke e cilesuar ate si nje person te rrezikshem per Greqine pasi ky individ ka kerecenuar shtetin Grek se do ti shperbeje pasi nuk ja u fal ate qe Greqia i ka bere popullsisë Çame, ku shteti Grek eshte ne gjyq te hapur me Festim Lato ne Gjykaten e Hages per Krime Kunder Njerezimit. Ne Politiken Greke Festim Lato njihet si nje Kripto Hebre i cili eshte i lidhur ngushte me Zionistet.

Ndersa politika Shqipetare ka befasuar me qendrimin pasiv kundrejt Festim Lato dhe shpesh here bllokues ku Festim Lato ka bere thirrje popullit Shqipetar qe ti besojne atij per nje projekt qe ai ju ka paraqitur per te krijuar nje Shqiperi ku cdokush do ta kishte enderr te jetonte, duke përfshirë edhe Territorin e Çamerise qe sipas gjasave pritet ti kalohet atij ne Administrim. Por Politika e konsumuar Shqipetare perpiqet te bllokoje nje Shqiptar, e cuditshme kjo per nje vend ne mes te Europes. Por veme ne dukje se Populli Shqipetar eshte i sunduar nga përfaqësues qe mbrojne interesat e vendeve te tjera, ose Biznesmeneve bilionere te cilet jane shtrire ne kete territor duke i rrembyer gjithcka. Shqiptaret radhiten si populli me pak inteligjent ne Bote pasi radhiten ne vendet e para te pasur me minerale, por jane te fundit per nga varferia.

Ne kete aspekt ka sygjeruar shpesh here Festim Lato ku i ka kerkuar Popullit Shqipetar qe ti besojne dhe ta mbeshtesin, ai ju siguron atyre qe do jene 3 here me te pasur per 5 vjet nese ngarkojne me pune ate per Krijimin e Federates Shqipetare. Nje Federate qe do bashkonte shqipetaret ne Ballkan. Por keto ide jane bllokuar nga Politika dhe Media ne Shqiperi pasi ju rrezikohet pozicioni seriozisht. Sondazhet ne Shqiperi jane 89% pro krijimit te nje Shqiperie sipas idese se Festim Lato./’Der Spiegel’/