Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Media austriake: Rama-Vuçiç luajnë me kufijtë në Ballkan

Filed under: Kosova,Politike,Shqiperia,Shqiperia Natyrale |

Gazeta austriake “Der Standard” ka hedhur akuza të forta ndaj kryeministrit shqiptar, Edi Rama, dhe Presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, teksa ka analizuar kufijtë në Ballkan. Gazeta shkruan se Serbia dhe Shqipëria po luajnë me kufijtë, teksa edhe Rama ka zbuluar lojën e ‘politikës së fqinjësisë’.Artikulli:
Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, janë udhëheqësit e serbëve dhe shqiptarëve. Nëse Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sugjeron që bashkëatdhetarëve të tij duhet t’iu jepet shtetësia shqiptare, nuik është vetëm për lirinë e udhëtimit, por edhe për popullaritetin.

Por, loja e shtetësisë në Ballkan shoqërohet nga procesi i kalimit të kufijve. Edhe kryeministri shqiptar, Edi Rama, e ka zbuluar këtë formë të ‘politikës së fqinjësisë’. Ai jo vetëm ka ndërhyrë në politikat e partive shqiptare maqedonase, por tani ka bërë katër kosovarë zëvendësministra, si dhe njoftoi ‘të lirojë’ regjimin kufitar mes Shqipërisë dhe Kosovës. E gjithë kjo ndodh në kontekstin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Marrëveshja kornizë e parashikuar ndërmjet dy vendeve ka për qëllim të çojë në një lloj njohje indirekte të Kosovës nga Serbia. Megjithatë, kufiri midis Serbisë dhe Veriut të Kosovës, i cili është kryesisht i banuar nga serbët, mund të jetë shumë i depërtueshëm, analog me kufirin midis Osetisë së Jugut dhe Shqipërisë. Megjithatë, kjo do të theksonte afinitetet etnike dhe jo integritetin territorial të shteteve.

Dhe mbi të gjitha janë dy politikanët: Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe kryeministri Rama, të cilët për një kohë përfaqësojnë veten si udhëheqës të të gjithë serbëve dhe shqiptarëve, me qëllim të “pajtimit historik” siç thotë Vuçiç.

Është lavdëruar nga të gjithë përfaqësuesit e BE-së që të dy kanë vizituar njëri-tjetrin. Perëndimi luan me teatrin, sepse marrëdhënia midis Serbisë dhe Shqipërisë nuk ka qenë kurrë një problem. Edhe kreu i opozitës kosovare, Albin Kurti, kohët e fundit tha se nuk e kupton “bisedën për” pajtimin historik “me serbët.” Analisti Lumir Abdixhiku tha se as Rama e as Shqipëria nuk kishin të drejtë për të folur për pajtimin mes shqiptarëve dhe serbëve. “Kosova është shtet më vete dhe nëse ka diçka për të pajtuar apo për të folur, ata mund ta bëjnë vetë”.

Vuçiç përsëri mbështet një iniciativë nacionaliste për të “mbrojtur mbijetesën e identitetit kulturor serb” në ish Jugosllavi. Përveç kësaj, kriminelët e luftës si ish-gjeneralët Vladimir La zareviã dhe Nebojsha Pavkoviç, të cilët kanë qenë në burg për shumë vite, tani lejohen të japin leksione në akademinë ushtarake në Beograd. Ministri i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, tha, “Kjo është mënyra se si u është kthyer padrejtësia atyre viteve të fundit”. Kjo fjali nuk është sigurisht një sinjal i pajtimit.