Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Presidenti austriak: Unë jam mirë kur asht’ mirë Shqypnia!

Filed under: Kosova |

fischerecwungen-1024x685Presidenti austriak, Heinz Fischer, ka mbajtur një fjalim në Kuvendin e Kosovës,ai ka folur për një gamë të gjerë problemesh e sfidash të Kosovës, si dhe për të ardhmen euro-atlantike, që sipas tij është e lidhur ngushtë me të kaluarën pellazgo-ilire të këtij vendi.Austriaku Fischer ndër të tjera nuk ka lënë pa e përmendur dhe pa e na rikujtuar përkrahjen e vazhdueshme dhe shekullore të vendit të tij për Kosovën, duke thenë se ‘në borë, shi e breshër, Austria ishte e Kosovës, me Kosovën dhe për Kosovën’.Por, deklarata e tij më e çuditshme e cila nxorri sheshit nacionaizmin dhë shqiptarofilinë e Fischerit, dhe që u duartrokit edhe nga Opozita ishte ajo kur Fischer hyri në rolin e Isa Boletinit.“Unë jam mirë, kur asht’ mirë Shqypnia”, përfundoi fjalën e tij në shqip austriaku Fischer.