Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

VIDEO/ Njihuni me misteret e Keopsit: Futu dhe shih çfarë ka brenda

Filed under: Fenomene Paranormale,Shkenca |

Piramida e Keopsit, ose e Kufu-së, është padyshim piramida më e madhe dhe e vetmja e ruajtur nga shtatë mrekullitë e botës së lashtë. Në origjinal ishte 146.5 metra, ndërsa sot ajo ka 138.8 metra.Faroni Kufu, i njohur më shumë me emrin grek Keops, urdhëroi ndërtimin e saj e cila zgjati rreth 20 vjet – ndërmjet viteve 2509 dhe 2483 para Krishtit.Se çfarë ka brenda saj, tashmë mundësohet për të gjithë që ta shohin. Kjo falë një videoje tre-dimensionale të BBC-së.