Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Tavë me bizele: Racion i cili i jep gjallëri trupit – përgatitet për vetëm 25 minuta!

Filed under: Shendeti |


Përbërësit:

– 1 kavanoz bizele
– 1 karotë e vogël,
– 1 qepë e vogël,
– 7 lugë vaj,
– 1-2 lugë të vogla miell,
– pak trumzë,
– pak kripë.

Përgatitja:
Nxehni vajin dhe fërgoni qepën e grirë bashkë me karotën.Sapo të zbuten, qitni bizelen, shtoni kripën dhe një filxhan ujë dhe lëreni të vlojë në temperaturë të ulët së paku 16 minuta, duke i shtuar erëza.
Treteni miellin në pak ujë dhe qiteni me vrushkull të lehtë duke e përzier vazhdimisht.Nëse dëshironi të jetë gjella më e dendur, shtoni edhe pak miell, por kini parasysh që do të dendësohet kur të ftohet.
Kur të shtoni miellin, le të vlojë ngadalë edhe 10 minuta.