Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Receta e vjetër kineze me kanellë të zierë që lufton mbi 10 sëmundje

Filed under: Shendeti |

Edhe doktorët nuk mund ta shpjegojnë faktin sesi kanella dhe mjalti janë kura ideale për kancerin, artritin, çrregullime të gurëve të gjakut, kolesterolit dhe shumë probleme të tjera shëndetësore. Përzierja e mjaltit dhe kanellës ishte e njohur edhe shekuj më parë në shërimin tradicional në Kinë. Kanelli është aroma më e vjetër dhe më e njohur në histori dhe është e njëjtë me mjaltin.
Vaj i kanellës dhe enzima i tij krijon peroksidin e hidrogjenit që është gjithashtu në mjaltë. Në këtë mënyrë këto 2 përbërës vrasin mikrobet dhe gjithashtu bllokojnë bakteret.
Çështjet e zemrës;
Bëni pastë me këto 2 artikuj dhe konsumojeni me bukë. Gjithmonë për mëngjes! Kjo ul kolesterolin e keq, kështu që ju jeni të sigurt nga sulmet në zemër.
Artriti
Në një gotë me ujë të ngrohtë, shtoni 2 lugë mjaltë dhe 1 lugë kanellë. Kjo parandalon artritin kronik.
Kolesteroli;
Në një filxhan çaji shtoni 2 lugë mjaltë dhe 3 lugë kanellë dhe pas pak orësh kolesteroli do të jetë më i ulët, rreth 10%.
Ftohjen;
Nëse shpesh keni ftohje, përziejeni mjaltin dhe kanellën. Konsumojeni për 3 ditë dhe kuroni kollën e ftohtë.
Dhimbje Stomaku;
Dhimbjet e stomakut janë zbutur me këtë përzierje. Gjithashtu parandalon ulçerën.
Imuniteti;
Përdorimi i përditshëm i mjaltit dhe kanellës e bëjnë imunitetin më të fortë.
Humbje Peshe;
Përzjerjen e mjaltit me kanellë konsumojeni çdo ditë 30 minuta para mëngjesit.
Puçra në fytyrë;
Përzierni kanellën dhe mjaltin dhe vendoseni si pastë në fytyrë përpara se të flini.
Kanceri;
Studimet tregojnë se ky kombinim lufton kancerin e barkut. Ata që kanë këtë kancer mund të hanë 1 lugë mjaltë dhe 1 lugë kanellë për 3 muaj të tërë.