Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

5 çajrat bimorë që trupi juaj do t’ju falënderojë nëse i pini të paktën një herë në ditë

Filed under: Shendeti |


Kamomil është një qetësues. Thuaj lamtumirë të gjitha problemeve të lidhura me gjumin duke pirë vetëm një filxhan para gjumit. Jo vetëm këtë, por edhe ajo rekomandohet për tretje të shëndetshme, të ftohtë dhe kollë, madje edhe për inflamacionet e gojës. Koha më e mirë për të pirë çaj kamomil është të paktën 30 minuta para gjumit.

Çaji i livandës: Para së gjithash, ka një erë ekzotike. Sa i përket përfitimeve, ai ndihmon me problemet e frymëmarrjes, shëron ethet dhe gjithashtu ndihmon në trajtimin e ulcerave, plagëve, prerjeve. Koha më e mirë për të pirë çaj livande është para gjumit pasi ajo ka një efekt qetësues në trup.

Çaji i lules së basamit është lehtësisht i aksesueshëm sepse mund dhe ta mbillni në një vazo brenda në shtëpinë tuaj. Ajo ka vetu të ndihmojnë për të shtypur shumicën e problemeve që moti i dimrit mund t’ju shkaktojë. Gjithashtu është sugjeruar ta pijnë dhe fëmijët për të mbajtur larg ankthet e tyre për shkak të efektit qetësues. Nëse u jepet fëmijëve para shtratit, kjo mund t’i ndihmojë ato të flenë më mirë.

Çaji i xhinxherit: Ginger është i njohur për cilësitë e tij të tretjes. ndihmon në frenimin e vjelljes, dhe sëmundjeve të stomakut. Ai gjithashtu mund të përmirësojë oreksin tuaj. Zakonisht rekomandohet në sezonin e dimrit për të shmangur gripin.

Çaji i luleradhiqes(dandelionit) : Çaji luleradhiqe pastron sistemin tuaj duke rritur urinimin. Ai ul presionin e gjakut, përmirëson shikimin tuaj, njihet për një efekt pozitiv kur keni mungesë hekuri dhe njihet për përmirësimin e funksionit të mëlçisë. Ata që vuajnë nga artriti gjithashtu pijnë këtë çaj pasi ndihmojnë në uljen e ënjtjes.