Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Seferina Serani, qe mbrojti Kosoven ne Greqi, asaj po i kercenohet jeta dhe ndodhet nen persekutim, deri me sot….!

Filed under: Politike |

q8moiccwqycxkwfk4wsv_dsci0529Gazetarja shqiptare, Seferina Serani, (nuk ka asnje refuzim), per pozicionim te publikut, (me emer dhe mbiermer te plote) dhe te pergjegjeshem para ligjit, ndaj cdo akuze ne emer te saj!

Ajo, nuk ben pjese ne asnje afere korruptive, ose ne aktivitete te “dyshimta” qe i sjellin dem, rendit publik, por, ndodh krejt e kunderta.

Gazetarja Seferina Serani, ka vene jeten e saj ne rrezik imediat, per te shpetuar 23 jete njerzish ne Greqi, te cilet ishin pasagjere ne nje autobuz, te marre “peng”, nen kercenimin e armeve “Kallshnikov” nga dy “keqberes” shqiptare, qe kishin i marre “peng” krejt autobuzin, duke kerkuar nga policia greke, “shperblim” (miliona euro), per ti liruar.

Kjo ngjarje sa e dhimbshme aq edhe “e turpshme”, ndodhi me 15 Dhjetor, 2004, ne zonen periferike te Athines, “Gerakas Attikis”! Nese kjo ngjarje kthehej ne “gjenocid” me mijera shqiptare i priste, “operacioni fshesa” ku dhjetra autobuze policore greke, do arrestonin te gjithe shqiptaret ne rruge, duke i ktyer mbrapsht ne Shqiperi, si shenje hakmarrjeje dhe propaganda anti-shqiptare mediatike greke, do e bente jeten e atyre qe mbeteshin ne greqi, edhe me te veshtire, duke i stigmatizuar!

Ajo, i beri propozim, pronarit te kanalit ku punonte ne televizionin, “10 Channel” te ndermjetesohej dhe hynte “garant” tek Ministri grek i Brendeshem, i asaj kohe z. George Boulgarakis, per te lejuar, hyrjen e saj, ne autobuz, (pra, duke u nderruar me nje nga pasagjeret), per te mbajtur nen negocim dhe gjakftohtesi, dy te rinjte shqiptare, qe kercenonin jeten e 23 pasagjereve fatkeq, qe u gjenden, ne ate autobuz. Kerkesa e saj, u aprovua nga ana e Ministrit Boulgarakis, qe gazetarja Seferina Serani (te ishte personi i vetem shqiptar), qe do te kalonte ne zonen e ndaluar nga policia, e do te hynte ne ate autobuz, per te negociuar, me keqberesit, per te shpetuar jeten e 23 pasagjereve te kercenuar nen arme!

Ndihmesa e saj, absolute e vleftshme, qe mbajti plot, 15 ore rresht dha rezultatet e duhura dhe ne oren 03 pasmesnate, dy keqberesit shqiptare, u dorezuan vullnetarisht dhe (e keqja e nje “gjakderdhjes” jo vetem ishte ishte evituar, per te miren e pasagjereve-“pengje” si edhe, per vete, dy te rinjte shqiptare, qe zgjodhen rrugen e gabuar, per tu “pasuruar!”

Kerkojme qe OKB, te mos hezitoje te hetoje ceshtjen ne detaje, ne Shtetin Grek, pasi aty “fle lepuri” i “shpifjeve te rrezikshme”, kunder gazetares, nga elemente rrugace , pjese e “llumit” monstruoz, shqiptar, qe ju sherbenin interesave te personave te vecante, qe kerkonin “eleminimin” profesional dhe jo vetem, ne bashkepunim, te ngushte, me njerez “medioker greke” per qellime te percaktuara, edhe nga strukturat kriminale, te “Agimit te Arte”, kunder jetes se gazetares, me nje attentat, ne 04-12-2009.

Gazetarja disponin te gjitha provat kunder, (per te deshmuar), se, te gjitha shpifjet e bera kunder saj, nga keto elemente rrugace, jane intriga e shpifje, pa asnje baze reale!

Pas ketij attentati, ne Greqi, ajo erdhi ne Francen “e famshme” te hartimit, te te “Drejtave te Njeriut”. Me keq, se ne Greqi, asaj, fati i ruajti te tjere persona, me shtetesi frenge, “bartes” te nje mungese pergjegjesie, te thelle profesionale, te cilet, posedonin poste te pamerituara, “per moshen dhe permbajtjen e tyre, te papjekur” nga ana e shoqates me te madhe gazetareske, ne France. Keta te rinj rreth 24 vjecare, qe vinin ne loje, njerzit e huaj emigrante, duke i paragjykuar, nga veshja, qendrimi, mendimet, (krejt te ceket, mashtrues dhe genjeshtare),

Kjo shoqate, nuk punoi, por u “tall” per 19 dite te tera, me dosjen e gazetares, Seferina Serani, duke paragjykuar mbi veshjen e saj, “gjoja” elitare, (sipas tyre “te kamur”) duke i vene edhe nje epitet, …”turistja”?!

Ata, braktisen dosjen e saj, duke e lene, jasht cdo mbrojtjeje duke i rekomanduar te vazhdonte proceduren e Azilit e vetme me avokat te paguar nga ana e saj, (kjo gje ne Statutin e tyre eshte ne kundravajtje te plote) dhe pasi ajo, kishte shpenzuar shume para qe kishte me vehte, per hotel dhe ushqim dhe ishte detyra e tyre, te avanconin proceduren e azilit, por, jo vetem, nuk bene absolutisht asgje vecse, “u tallen me te ?!”

Premtuan se do i kthenin parate qe shpenzoi dhe perseri u “tallen” duke refuzuar t’ja kthenin, (rreth 1500 euro).

Kur gazetarja kerkoi te flase me eproret e tyre, per te gjetur zgjidhje dhe mbeshtetjen e nevojeshme, ata, (qe si ekip ishin tallur me veshjen e saj), gjoja “shik” duke e quajtur mes tyre me ironi, “erdhi turistja”, (te trembur), se eproret do te mesonin te verteten dhe jo c’ka ata ju kishin servirur dhe per te asgjesuar kredibilitetin e saj, edhe ata, shpifen, pikerisht (shpifjet qe kishin bere shqiptaret rrugace ne Greqi, per te cilat shpifje, ishin sqaruar qe ne fillim prej saj, (se ishin dashakeqe per eleminim profesional) dhe se ata, e dinin kete gje, (edhe nga raste te tjera), duke akuzuar shqiptaret, se, “Gazetaret shqiptare, ishin varrmihesit me te medhenj ne bote”, kunder kolegeve shqiptare”.

Pra, ne kete rast, per te shpetuar “koken” e vet, nga gafat e tyre si dhe “mos serjozitetin” ne pune, keta “franceze” fallco, jo vetem qe shpifen “shpifjet greke”, duke vertetuar se ua kalonin “rrugaceve dhe gazetareve shqiptare varrmihes” ndaj njeri tjetrit, por, edhe kerkuan bllokimin e Dosjes se gazetares Seferina Serani nga Prefektura e Parisit, Prefekture e cila, (nga ana e saj), edhe ajo, ndoqi rrugen e persekucionit te ashper, deri ne dhimbje, deri ne rrahje.

Pas Prefektures, te gjitha gjyqet, ne Tribunalet, franceze, u zhvilluan pa asnje avokat (si dikur) ne kohen e Diktatures komuniste, ku Franca vete, perben vendin e fundit komunist ne Europe.

Gjate te gjitha ketyre viteve ne France, gazetarja Seferina Serani, nuk ka qene kurre “perfituese” e asnje asistence sociale, as financiare strehimi, por, ka qene gjithmone ne rreziqe te hapura, kunder jetes dhe shendetit se saj, “thjesht, nje njeri dinjitoz, i ndershem dhe human, persekutohet eger ne dy shtete te Europes, …”per shpifje…!!!”

Ky eshte turp i shekullit te pare, ne mijevjecarin e trete, nje turp qe shemton Francen, si djep i qyteterimit Perendimor. Por, (nese struktura te dyshimta, qe duan te vrasin gazetaren (ku brenda 4 muajsh, jane bere 3 here tentativa per ta vrare si dhe kercenime me vdekje) dhe kjo erdhi si pasoje, e faktit, kur, gazetarja Seferina Serani, “theu heshtjen” e saj “6 vjecare” ne France, ku per 6 vjet rresht, Franca kishte te gjithe kohen e duhur te verifikonte dhe ballafaqohej me gazetaren per cdo “paqartesi” qe mund te kishte hasur! Koha u duk se mbaroi, kur Seferina Serani, zbuloi ne Internet, edhe faqen e gazetes zyrtare te Gjyqit te Appelit te Frances, ku, ne ate gazete pasqyrohej dosja me historine dhe Vendimin e ketij Gjyqi, ndaj sejcilit person qe pati gjyqin ne te njenjten dite me te. Ne ate gazete mungonte vetem nje “dosje” qe nuk ishte publikuar, “dosja e saj”. Pra, Shteti juridik francez mbante te “fshehur” nga populli francez, Dosjen e Seferina Serani

Keshtu, per te gjitha keto gjera aspak normale ne vendin e te “Drejtave te Njeriut”, te drejta, qe per gazetaren tone, u evituan ne format me te pabesueshme dhe te pamoralshme, per nje Shtet te se Drejtes Europiane, Frances i mbetet nje “pikpyetje” e dyshimte, nje pikpyetje, ndaj ketij vendi, (dikur te lavdishem e plot sharm, deri me sot) ishte “stigmatizim” i provokuar nga Franca, vete!

Kjo “pikepyetje”, do te jete “me e padeshirueshme” nga francezet, se sa vete jeta e e nje njeriu, (ne kete rast), jeta e gazetares shqiptare, Seferina Serani, te cilen disa “franceze fallco” po perpiqen ta vrasin. Kjo do te perbeje “turp” Internacional, nga ku Franca, duhet te mare parasysh nje thenie shqiptare, “Jep 100 te hysh ne valle, jep nje mije, e nuk del dot”.

Njerez, nese deshironi nje shoqeri te tille (ku shpifja te dominoje), mbi ndershmerine dhe moralin, “mos e firmosni” kete peticion!

Nese deshiron (te mos jesh) edhe ti, nje viktime e kesaj “jashtqitjeje Kombetare”, ku sic i themi ne Shqiperi, “ulen malet, te ngrihen halet” Firmose peticionin, i sherben forcimit te se drejtes mbi intrigen dhe Drejtesise se vertete…!!!