Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Liqeni i Ohrit më i vjetri në Europë

Filed under: Lifestyle |

Ohri-300x225Liqeni piktoresk i Ohrit është më shumë se 1 milionë vjeçar.
Ai konsiderohet si Liqeni më i vjetër ne Europë. Lajmin e bëjnë të ditur një grup porfesorësh në Universitetin e Pisës në Itali.
Liqeni i Ohrit shtrihet në një sipërfaqe prej 349 km2 në kufirin mes Shqipërisë dhe Maqedonisë.
Baseni ujor është futur në listën e trashëgimisë botërore në mbrojtje nga UNESCO, për shkak të numrit të madh të specieve që ndodhen aty.
Deri më tani në këtë liqen janë zbuluar rreth 212 lloje bimësh dhe kafshësh të ndryshme.