Click Here!
Home » Archives by category » Shqiperia Natyrale » Shqiperia
Ndahet nga jeta ish-Ministri i Energjitikës, Dritan Prifti

Ndahet nga jeta ish-Ministri i Energjitikës, Dritan Prifti

Ndahet nga jeta në mënyrë të parakohshme ish-ministri i Energjetikës, Dritan Prifti.Dritan Prifti vuante nga një sëmundje agresive të gjakut prej një viti dhe për këtë shkak ai kishte hequr dorë dhe nga jeta publike dhe politike.Prifti i ishte nënshtruar së fundmi një operacioni në Itali.

Tre zëvendësministrat nga Kosova të emëruar në Qeverinë Rama, njihuni me profilin e tyre

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka publikuar sot listën e zëvendësministrave në Qeverinë e Republikës së Shqipërisë. Bazuar në këtë listë, në Qeverinë e Shqipërisë, risia e emrave të zv/ministrave ishin edhe tre emrat nga Kosova. Valbona Shujaku emërohet zv/ministre e Kulturës, Hajrulla Çeku – zv/ministër i Turizmit dhe Mjedisit, ndërsa Besa Shahini në Ministrinë […]

Continue reading …
Ministri i Jashtëm grek tallet me shqiptarët: Zgjohen me muzikë greke, hanë sufllaqe dhe shajnë grekët

Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias ironizon shqiptarët duke thënë se janë njerëz paradoksial se zgjohen në mëngjes me muzikë greke në drekë hanë sufllaqe dhe më pas shajnë grekët. Deklarata u bë në televizonin grek “Star”. “Jetojmë në paradoksin që zgjohemi në mëngjes me muzikë greke për të shkuar me energji në punë dhe […]

Continue reading …
Struktura e Vetingut/ Rroga, njerëz dhe fonde; ja si do të funksionojë

Organet e vettingut kërkojnë fonde dhe staf të posaçëm nga Kuvendi, ndërsa qeveria tashmë ka gati infrastrukturën për administratën e vettingut. Vetë kjo administratë ka kërkesa konkrete. Komisioneri Publik, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit dhe Kolegji i Apelimit kanë propozuar strukturat organizative dhe klasifikimin e pagave për personelin e tyre. Ata kërkojnë staf duke nisur […]

Continue reading …
Zbulohet plani amerikan për të ndërhyrë në Shqipëri dhe Kosovë në gusht ’44

Një memorandum privat i një qytetari amerikan, njohës shumë i mirë i situatës në Shqipëri në gusht 1944, përgatitur me kërkesë të autoriteteve aleate anglo-amerikane Memorandumi që gjendet në: PRO.FO.371.43554, R 16105/G, R 14661/39/G, Boxshall to Laskey Esq, 5 October 1944, The Albanian Situation (Comments of August 25, 1944), është shkuar me datën 25 gusht […]

Continue reading …
DANAJ: SHQIPËRIA NATYRALE ËSHTË DETYRIM KUSHTETUES

Ditet e fundit kam pasur qindra mesazhe mbështetës për shkrimet dhe intervistat e mija televizive. I falenderoj të gjithë nga zemra. Por kam pasur edhe mesazhe dyshues se a ka baze ligjore Platforma e Shqipërisë Natyrale. Po i sqaroj dyshuesit. Po, miqtë e mij ka dy baza të mëdha ligjore. Shqipëria Natyrale: E para: Është […]

Continue reading …
Ebola, masa të larta sigurie në portin e Durrësit

Përhapja e shpejtë e virusit të ebolës ka rritur masat e sigurisë edhe në pikën më të madhe kufitare detare në vend. Ekipi i epidemiologëve të portit detar të Durrësit ka forcuar kontrollet dhe marrë masa për të ndërgjegjësuar udhëtarët dhe marinarët mbi ebolën, simptomat dhe pasojat e saj. Ndonëse kryerja e analizave e përjashtoi […]

Continue reading …