Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Shqiperia Natyrale » Shqiperia
PDIU, zyrtarisht në frontin opozitar për luftën kundër krimit

PDIU, zyrtarisht në frontin opozitar për luftën kundër krimit

Partia Demokratike zyrtarizoi koalicionin me PDIU-në e drejtuar nga Shpëtim Idrizi. Pas një ore takim të zhvilluar mes dy kryetarëve dhe drejtuesve të tjerë partiakë, palët njoftuan se PDIU-ja, e cila në themel të programit të saj ka çëshjen çame, do të rreshtohet në frontin opozitar. “Opozita është në frontin më të gjerë dhe më […]

Janullatos: Pasardhësi im në krye të Kishës do të jetë shqiptar

Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, Anastas Janullatos në një intervistë për televizionin grek ‘Skai’ është shprehur se pasardhësi i tij në krye të kësaj kishe do të jetë një klerik shqiptar. “Kjo është mëse e qartë. Unë vet jam shumë vite atje. Shikoni. Nuk kemi guximin të shikojmë ngjarjet me sytë e tjetrit. […]

Continue reading …
Dokumentet e SHISH: Si u përfshi policia në trafikun e drogës (fotot)

Portali Exit.al ka publikuar një artikull ku shkruan se Shërbimi Informativ Shtetëror, ka dërguar dhjetra informacione drejt Minisitrisë së Brendshme dhe Prokurorisë së krimeve të rënda, për përfshirjen e Policisë së Shtetit në trafikun e drogës, për periudhën 2015-2017. Ditën e sotme, ky portal ka publikuar të plotë dokumentat që posedon, duke mbuluar emrat e […]

Continue reading …
“Tradhti e burracakëri”, ish-shefi i Forcave të Armatosura reagon ashpër për dezertimin e komandove

Ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA-ve, Jeronim Bazo, e ka cilësuar si një akt tradhtie dhe burracakërie dezertimin e katër pjesëtarëve të komandos shqiptare në Britani. Në një intervistë për emisionin “Kjo Javë” në “News24”, Bazo ka thënë se akti i ushtarakëve është i pajustifikueshëm, por sipas tij, nuk mund ta përbaltë të gjithë […]

Continue reading …
Vangjel Dule për Himarën: Po rrëmbehen pronat, Athina të reagojë

Kryetari i Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut Vangjel Dule, që përfaqëson pakicën greke në Shqipëri në një intervistë për ‘Zërin e Amerikës’ u shpreh se duhet të ketë një dialog më intensiv mes Greqisë dhe Shqipërisë për një nivel shumë më të lartë marrëdhëniesh mes dy vendeve. Dule kërkoi që Greqia të tregojë […]

Continue reading …
Biznesmeni Sota , rikonstruktoi komisariatin në Tiranë

Ai është pronar i firmës “ECO CONSTRUCTION & PARNTNERS” shpk, e cila është themeluar në vitin 2015 në Tiranë.Firma “ECO CONSTRUCTION & PARNTNERS” e Orest Sotës ka rikonstruktuar Komisariatin Nr. 6 të Policisë në Tiranë.Ndërsa xhaxhi i tij, Vasillaq Sota raportohet se është komandat i RENEA­s nga viti 2015.Orest Sota u arrestua në Elbasan, pasi […]

Continue reading …
Media austriake: Rama-Vuçiç luajnë me kufijtë në Ballkan

Gazeta austriake “Der Standard” ka hedhur akuza të forta ndaj kryeministrit shqiptar, Edi Rama, dhe Presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, teksa ka analizuar kufijtë në Ballkan. Gazeta shkruan se Serbia dhe Shqipëria po luajnë me kufijtë, teksa edhe Rama ka zbuluar lojën e ‘politikës së fqinjësisë’.Artikulli: Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi […]

Continue reading …
Kush është prokurorja që trembi sot politikën, çfarë i tha Tahirit dhe Hysit

Ajo është Elisabeta Imeraj, u shfaq sot në Komisionin e Mandateve e prerë dhe e vendosur dhe duket se kjo nuk është hera e parë qëpërballet me çështje të vështira. Prokurorja e krimeve të rënda, ndër të paktat gra në këtë institucion, spikati veçanërisht në diskutimin e sotëm mbi çështjen Tahiri. Ajo është nga Tropoja, […]

Continue reading …
Prokuroria kërkon arrestimin e Saimir Tahirit. Kërkesë Kuvendit për heqjen e imunitetit

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka paraqitur sot kërkesën për heqjen e imunitetit dhe ushtrimin e kontrollit për deputetin Saimir Tahiri. Në shkresën dorëzuar sot në mesdite në zyrat e Kuvendit i kërkohet Komisionit të Mandatave miratimin e kerkeses së Prokurorisë së Krimeve të Rënda për dhënien e autorizimit për arrestimin dhe kontrollin personal dhe […]

Continue reading …
Ndahet nga jeta ish-Ministri i Energjitikës, Dritan Prifti

Ndahet nga jeta në mënyrë të parakohshme ish-ministri i Energjetikës, Dritan Prifti.Dritan Prifti vuante nga një sëmundje agresive të gjakut prej një viti dhe për këtë shkak ai kishte hequr dorë dhe nga jeta publike dhe politike.Prifti i ishte nënshtruar së fundmi një operacioni në Itali.

Continue reading …
Tre zëvendësministrat nga Kosova të emëruar në Qeverinë Rama, njihuni me profilin e tyre

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka publikuar sot listën e zëvendësministrave në Qeverinë e Republikës së Shqipërisë. Bazuar në këtë listë, në Qeverinë e Shqipërisë, risia e emrave të zv/ministrave ishin edhe tre emrat nga Kosova. Valbona Shujaku emërohet zv/ministre e Kulturës, Hajrulla Çeku – zv/ministër i Turizmit dhe Mjedisit, ndërsa Besa Shahini në Ministrinë […]

Continue reading …
Ministri i Jashtëm grek tallet me shqiptarët: Zgjohen me muzikë greke, hanë sufllaqe dhe shajnë grekët

Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias ironizon shqiptarët duke thënë se janë njerëz paradoksial se zgjohen në mëngjes me muzikë greke në drekë hanë sufllaqe dhe më pas shajnë grekët. Deklarata u bë në televizonin grek “Star”. “Jetojmë në paradoksin që zgjohemi në mëngjes me muzikë greke për të shkuar me energji në punë dhe […]

Continue reading …
Struktura e Vetingut/ Rroga, njerëz dhe fonde; ja si do të funksionojë

Organet e vettingut kërkojnë fonde dhe staf të posaçëm nga Kuvendi, ndërsa qeveria tashmë ka gati infrastrukturën për administratën e vettingut. Vetë kjo administratë ka kërkesa konkrete. Komisioneri Publik, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit dhe Kolegji i Apelimit kanë propozuar strukturat organizative dhe klasifikimin e pagave për personelin e tyre. Ata kërkojnë staf duke nisur […]

Continue reading …
Zbulohet plani amerikan për të ndërhyrë në Shqipëri dhe Kosovë në gusht ’44

Një memorandum privat i një qytetari amerikan, njohës shumë i mirë i situatës në Shqipëri në gusht 1944, përgatitur me kërkesë të autoriteteve aleate anglo-amerikane Memorandumi që gjendet në: PRO.FO.371.43554, R 16105/G, R 14661/39/G, Boxshall to Laskey Esq, 5 October 1944, The Albanian Situation (Comments of August 25, 1944), është shkuar me datën 25 gusht […]

Continue reading …
DANAJ: SHQIPËRIA NATYRALE ËSHTË DETYRIM KUSHTETUES

Ditet e fundit kam pasur qindra mesazhe mbështetës për shkrimet dhe intervistat e mija televizive. I falenderoj të gjithë nga zemra. Por kam pasur edhe mesazhe dyshues se a ka baze ligjore Platforma e Shqipërisë Natyrale. Po i sqaroj dyshuesit. Po, miqtë e mij ka dy baza të mëdha ligjore. Shqipëria Natyrale: E para: Është […]

Continue reading …
Page 1 of 212