Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Shqiperia Natyrale » Malesia
Ligj i padëgjuar/ Mali i Zi, 2000 euro gjobë kush nuk ngrihet në këmbë për himnin kombëtar

Ligj i padëgjuar/ Mali i Zi, 2000 euro gjobë kush nuk ngrihet në këmbë për himnin kombëtar

Qeveria e Malit të Zi ka miratuar propozim-ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për simbolet shtetërore, me të cilin vendoset detyrimi i ngritjes së të pranishmëve gjatë intonimit të himnit të Malit të Zi, si dhe dënimin nëse shkelet kjo dispozitë.“Gjoba ndaj personave fizik për mosngritje gjatë intonimit të himnit të Malit të Zi […]

Kur Podgorica kërkoi bashkim me Shqipërinë

Shtatëdhjetë e dy vjet më parë, në 14 maj 1942, përfaqësuesit dhe të dërguarit e posaçëm të popullsisë myslimane dhe katolike të qytetit të Podgoricës dhe Luharit iu drejtuen me një lutje ministrit sekretar shteti të Partisë Kombëtare, shkëlqesës Kolë Bib Mirakaj, ku i kërkonin që ai të përdorte tân influencën e vet në mënyrë […]

Continue reading …
Rozhajë: Atje ku gjuha shqipe dhe shqiptarët po zhduken

Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi shënoi edhe sivjet 7 Marsin – Ditën e Mësuesit, këtë datë të rëndësishme për arsimin shqip. Me synimin për të qenë të pranishëm në çdo trevë ku jetojnë shqiptarët në Mal të Zi dhe në çdo shkollë ku mësimi zhvillohet në gjuhën shqipe, Komisioni për Arsim dhe […]

Continue reading …
Shpërngulja e shqiptarëve nga Plava dhe Gucia (Video)

Gucia ka dhënë 2.145 njerz me kualifikim superior, 25 doktor shkencash, 30 magjistra, 5 gjeneral, 15 kolonel, 10 nënkolonel, më tepër se 10 majora, 4 pashallar. Këto janë të dhëna impozante. Ky vendbanim i vogël dikur nuk ka qenë kaq i vogël, por mjaft i madh. Por Gucia sot është një “kasaba”, nga nji qytetëz […]

Continue reading …

Tifozët e ekipit të Partizanit në Mal të Zi kanë hequr flamujt shqiptarë nga shtëpitë në Tuz, të cilët ishin vendosur me rastin e festës së pavarësisë.Grupi i quajtur “Varrmihësit” kanë ndërmarrë këtë veprim provokues Ditën e Flamurit në qytetin afër Podgoricës, që shumicë banorësh shqiptarë.

Continue reading …
Qeveria malazeze fushatë që diskriminon shqiptarët

Ministria për të Drejtat e Njeriut dhe Pakicave në Mal të Zi pak ditë më parë ka nisur një fushatë me moton “Mbështes, respektoj, përfaqësoj njeriun”, e cila promovon Ligjin kundër diskriminimit. Sipas portalit shqiptar atje “Malësia.org”, ministria ka vendosur dy tabela të mëdha edhe në Tuz, por që të dyja në gjuhën malazeze, megjithëse […]

Continue reading …
Protestat anti-qeveritare në Ulqin dhe Rozhajë

Protesta dhe peticioni ”STOP Diskriminimit – Duam të arsimohemi si shqiptarë”, që u organizuar ditë më parë në Ulqin për realizimin e të drejtave të shqipëtarëve që jetojnë në Rozhajë, Plavë,Guci, Malësi e Tivar, pati jehonë edhe në pjesën veriore të Malit të Zi. Në Rozhajë, të premten u mbajtën protesta e parë anti-qeveritare në […]

Continue reading …
Serbia vrau 70.000 shqiptarë dhe dogji 600 fshatra shqiptare

Gjate dëbimit masiv të shqiptarëve nga Sanxhaku i Nishit dhe rajoni i Toplicës Spastrimi i dhunshëm i hapësirës etnike shqiptare në mënyrë masive ndodhi pas Kongresit të Berlinit, më 1878, dhe vazhdoi deri me shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë më 1912, kur pjesa më e madhe e popullatës shqiptare të Sanxhakut të Nishit dhe rajoni […]

Continue reading …
Sulmohet ambasada shqiptare në Mal të Zi

Ambasada shqiptare në Podgoricë të Malit të Zi në dy ditët e fundit është bërë dy herë objekt sulmesh nga persona të ndryshëm, të cilët kanë shkaktuar jo thjesht dëme në pjesën e jashtme të godinës, por kanë hyrë edhe në brendësi të saj. E gjitha kjo ka ndodhur edhe në praninë e policisë.

Continue reading …
Historia e Malësisë

Malesorët në Mal të Zi kanë një të kaluar të ndritur. Malësia kreshnike edhe sot flet me shie të madhe për trojet e saj, të lara me gjakun e bijve më të mirë saj gjat luftrave shekullore kundra armiqve të shumt të popujve të Ballkanit. Këta kreshnik e quajën vehtën malësorë, sepse jetojnë nëper male të […]

Continue reading …