Click Here!
Home » Archives by category » Shqiperia Natyrale » Kosova
Arkeologu italian: 12 mijë vite më parë kanë banuar njerëz në Kosovë

Arkeologu italian: 12 mijë vite më parë kanë banuar njerëz në Kosovë

Hulumtimet e fundit të kryera nga shkencëtari eminent botëror i artefakteve parahistorike, profesori Emmanuel Anati, dëshmojnë qartë praninë e njeriut në Kosovë në më shumë se 12 mijë vjet më parë. Gjatë eksplorimit të artefakteve parahistorike në Kosovë, projekt i iniciuar nga RTK, me ekspertin botëror të kësaj fushe, Anati, nga Italia, në rrethinën e […]

Tre zëvendësministrat nga Kosova të emëruar në Qeverinë Rama, njihuni me profilin e tyre

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka publikuar sot listën e zëvendësministrave në Qeverinë e Republikës së Shqipërisë. Bazuar në këtë listë, në Qeverinë e Shqipërisë, risia e emrave të zv/ministrave ishin edhe tre emrat nga Kosova. Valbona Shujaku emërohet zv/ministre e Kulturës, Hajrulla Çeku – zv/ministër i Turizmit dhe Mjedisit, ndërsa Besa Shahini në Ministrinë […]

Continue reading …
Brnabiq: Shqiptarët e Luginës nuk mund të kenë pasaporta të Kosovës

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq gjatë takimit me këshillat e pakicave ka thënë se nuk është folur për deklaratat se shqiptarët e jugut të Serbisë mundë të përfitojnë pasaportën dhe shtetësinë e Kosovës. Ajo theksoi se kjo është në kundërshtim me kushtetutën e Serbisë. “Nuk kemi biseduar për atë dhe se nuk është temë e […]

Continue reading …
Serbi, përgatitet dialogu me Kosovën: Kisha të mos bëjë presion

Zëvendëskryeministrja serbe, Zorana Mihajloviç citohet nga shtypi vendas të pohojë se, pret që Kisha Ortodokse e Serbisë të jetë partnere gjatë dialogut të brendshëm mbi Kosovën, e të mos ushtrojë presion mbi presidentin Aleksandar Vuçiç. “Shpresoj që një fazë e re dialogu, gjatë së cilës presidenti Vuçiç të bisedojë me të gjitha institucionet e rëndësishme […]

Continue reading …
Kosova në OKB, përplasje mes Çitakut dhe Daçiç

Në takimin e radhës të Këshillit të Sigurimit të OKB për Kosovën, përfaqësues të Beogradit dhe Prishtinës janë përplasur sërish për situatën në Kosovë, të ardhmen e saj dhe bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve mes tyre. Palët kishin qëndrime të ndryshme rreth mbledhjeve të KS për Kosovën dhe praninë e misionit të OKB në Kosovë. […]

Continue reading …
Gjykata Speciale, Kosova pret emrat e të akuzuarve

Raporti i senatorit zviceran Dick Marty, për Këshillin e Evropës i ka kushtuar Kosovës shumë. Pretendimet e tij për krime lufte dhe tregti me organe e zbehën imazhin e saj.Kjo e shtyu Kuvendin që në emër të Kosovës të mbështesë krijimin e Gjykatës Speciale për krimet e supozuara të UÇK-së.Por tani pikëpyetja më e madhe […]

Continue reading …
Bie numri i nxënësve në shkollat shqipe në Luginë

Mos zhvillimi ekonomik, mungesa e teksteve mësimore dhe mos njohja e diplomave të Universiteteve të Kosovës, po ndikon drejtpërdrejt në largimin e popullatës shqiptare nga Lugina e Preshevës. Pasojat më të mëdha po i përjetojnë shkollat, në të cilat sivjet janë regjistruar 100 nxënës më pak se në vitin e kaluar. Përfaqësues të arsimit në […]

Continue reading …
Haradinaj: Ja si bashkohen shqiptarët

Në Top Story-n e kësaj të hënë, Ramush Haradinaj komentoi deklaratat e Kryeministrit Rama dhe Presidentit Hashim Thaçi, që thanë se nëse shqiptarëve do t’u mungojë perspektiva europiane, opsioni i tyre do të ishte bashkimi. “Ndjenjën për të qenë bashkë ne e kemi të shkuar, të tashme dhe të ardhme. E kemi një ndjenjë të […]

Continue reading …
Presheva “trazon” Serbinë. Musliu: T’i bashkohemi Kosovës e Shqipërisë

Shqiptarët duan sërish luftë. Këto janë kryetitujt e shtypit serb. Shkrimet plotësuese janë se 80 për qind e heroinës dhe drogës në Europë eksportohet nga Kosova.Deklarimet e fundit të krerëve të Shqipërisë dhe Kosovës kanë acaruar politikën në Serbi. Kryeministri Aleksandar Vuçiç ka thënë se “Shqipëria e madhe” është vetëm një ëndërr. Ndërkohë që shefi […]

Continue reading …
Nishani: Vëmendje Luginës së Preshevës

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani priti sot në një takim ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, i cili po zhvillon një vizitë zyrtare në Tiranë.Nishani e siguroi zotin Hoxhaj për mbështetjen e pakursyer të institucioneve shqiptare, për të mundësuar në një kohë sa më të shpejtë anëtarësimin e Kosovës në organizatat më […]

Continue reading …
Lugina e Preshevës, 4.000 shqiptarë pa shtetësi

Politikat serbe që po zbatohen në Luginën e Preshevës, aktualisht kanë lënë rreth 4.000 shqiptarë pa shtetësi, duke u konsideruar tashmë si qytetarë “të askujt”.Situata në Luginën e Preshevës është tensionuar kohët e fundit dhe rrezikon të shpërbehet, për shkak të dëbimeve masive të shqiptarëve nga kjo pjesë e Serbisë.I përndjekuri politik Fatmir Arifi thotë […]

Continue reading …
Shqipëri–Kosovë/A do realizohet ëndrra për një treg të përbashkët

Po zhvillohet në Tiranë konferenca “Aspirata për një treg të përbashkët, Shqipëri-Kosovë”, organizuar nga Dhoma Amerikane e Tregtisë së Shqipërisë dhe Kosovës, në bashkëpunim me Revistën Monitor. Ajo synon të identifikojë problemet e tregtisë dhe investimeve, përmes prezantimeve të ekspertëve nga Shqipëria dhe Kosova, si dhe të vërë përballë bizneset nga të dy vendet në […]

Continue reading …
Presidenti austriak: Unë jam mirë kur asht’ mirë Shqypnia!

Presidenti austriak, Heinz Fischer, ka mbajtur një fjalim në Kuvendin e Kosovës,ai ka folur për një gamë të gjerë problemesh e sfidash të Kosovës, si dhe për të ardhmen euro-atlantike, që sipas tij është e lidhur ngushtë me të kaluarën pellazgo-ilire të këtij vendi.Austriaku Fischer ndër të tjera nuk ka lënë pa e përmendur dhe […]

Continue reading …
Akademiku anglez: Bashkimi Shqipëri-Kosovë është legjitim

Akademiku britanik, historian dhe gazetari Sir Noel Malcolm ka deklaruar bashkimi i Shqipëri-Kosovë është krejtësisht legjitim. Malcolm ëshë autori i librit “Kosova, një histori e shkurtër”, i cili momentalisht merret hulumtime pedagogjike në Universitetin e Oksfordit, thotë se nuk mund ta parashikojë te ardhmen, por se ka theksuar se nëse ekziston dëshira e fortë e […]

Continue reading …
Përfundon linja e interkonjeksionit Shqipëri-Kosovë.

Përfundon projekti “Linja e interkonjeksionit 400 kV Shqipëri-Kosovë”. Projekti është financuar nga banka Gjermane KFW. Për pjesën e Shqipërisë ka patur vlerën 29 milionë euro dhe është implementuar nga kompania kontraktore Energoinvest. “Është një ngjarje e shënuar në rrugën e integrimit të hapësirës sonë përmes një integrimi të gjithanshëm, duke filluar nga energjia e duke […]

Continue reading …
Page 1 of 512345