Click Here!
Home » Archives by category » Shqiperia Natyrale » Ilirida
Meta pret kryetaren e Preshevës dhe ministrin maqedonas

Meta pret kryetaren e Preshevës dhe ministrin maqedonas

Presidenti Ilir Meta priti këtë të mërkurë në një takim kortezie kryetaren e Komunës së Preshevës, Ardita Sinani. Presidenti Meta theksoi rëndësinë që ka bashkëpunimi mes bashkive të ndryshme të Shqipërisë me Komunën e Preshevës dhe realizimi i projekteve të përbashkëta që kanë të bëjnë me jetën kulturore, arsimore, sportive, por edhe me zhvillimin ekonomik […]

Qeveria në Shkup ka miratuar më në fund projektligjin për përdorimin e gjuhëve, ligji shumë i debatuar dhe i kërkuar me forcë nga partitë shqiptare në Maqedoni. Në projektligj, i cili tashmë pritet t’i kaloi Kuvendit për diskutime në muajin shtator, parashikohet se veç gjuhës maqedonase, gjuhë zyrtare është dhe shqipja dhe alfabeti i saj. […]

Continue reading …
Gruevski shpëton nga paraburgimi, gjykata i merr pasaportën

Gjykata Penale në Shkup e shpëtoi ish-kryeministrin Nikolla Gruevski nga paraburgimi. Ajo refuzoi kërkesën e Prokurorisë Speciale dhe vendosi një dënim shumë më të butë, duke i marrë pasaportën. E njëjta masë u mor edhe për ish-ministrat Gordana Jankuloska dhe Mile Janakieski, si dhe ish-sekretarët e përgjithshëm të qeverisë, Kiril Bozhinovski dhe Martin Protugjer, që […]

Continue reading …
Akademia antishqiptare e Maqedonisë

Nga Abdulla Mehmeti. “Shqiptarët në Maqedoni kanë ardhur nga Shqipëria veriore. Ata i kanë kolonizuar viset në Maqedoni në shekullin XVI, duke i dëbuar maqedonasit nga shtëpitë e tyre. Vërshimin e tyre drejt Maqedonisë e ka mundësuar Ali Pashë Tepelena. Shteti i parë shqiptar është formuar nga Gjermania fashiste, e cila kufijtë e këtij shteti […]

Continue reading …
Zoran Zaev nuk tërhiqet edhe pas grushteve/Do të krijohet qeveria e re

Kryhen arrestimet e para në Maqedoni të dielën (30.04) pas uzurpimit të dhunshëm të Parlamentit të Maqedonisë para pak ditësh. Në Shkup janë arrestuar gjashtë persona, ndër ta edhe një funksionar i Shërbimit Informativ të Maqedonisë, shkruan agjencia gjermane e lajmeve, dpa. Ministria e Brendshme e Maqedonisë publikoi edhe listën e 15 personave të shpallur […]

Continue reading …
Organizatori i kriminelëve që masakruan deputetët, shëtit lirshëm nëpër Maqedoni

Aktori dhe krmineli Vllado Jovanovski, i cili është në mesin e atyre që MPB-ja kërkon paraburgim për sulmin e dhunshëm në Parlament të enjten, sot mori pjesë në programin kulturor dhe artistik, me rastin e kanonizimit të Kiprijan Slençevski për shenjtor në manastirin “Shën Jovan Preteça” në Slepçe të Demir Hisarit, njofton TetovaSot. Ministria e […]

Continue reading …
DW: Në Maqedoni po krijohen struktura paraushtarake

Në Maqedoni po krijohen struktura paraushtarake. Raportet në media flasin për një bllok, i cili do të angazhohet në mbrojtjen e vendit me të gjitha mjetet.Autoritetet nuk i përgjigjen pyetjes se kush qëndron pas të ashtuquajturit “Fronti Patriotik Maqedonas”. Sipas “Deutsche Welle”-s, ministri i Punëve të Brendshme thotë vetëm se “është në rrugë zyrtare”, ndërsa […]

Continue reading …
Përgjimet maqedonase, zyrtarët e VMRO-së urrejne dhe kercenojne Shqiptaret .

E përditshmja austriake “Der Standard” thotë se, nga zbardhja e një pjese të transkriptimeve nga protokolli i përgjimeve në Maqedoni, ka dalë në dritë një bisedë “audio” e ish-kryeministrit Nikola Gruevski dhe ish-ministrit të Transporteve, Mile Janakievski, mbi zhvendosjen e disa banorëve nga ndërtesa ku parashikohej ngritja e një objekti tjetër. “Shikoje edhe njëherë dhe […]

Continue reading …
Shqiptarja e Manastirit me porosi prekëse: Na duhet ndihmë nga Shqipëria dhe Kosova

Sibela Alimovska është një shqiptare nga Manastiri e cila publikisht po kërkon ndihmë nga Shqipëria dhe nga Kosova për shqiptarët e kësaj ane, shkruan Fakte. Sibela ka kërkuar që Shipëria dhe Kosova të hapin konsullatë në Manastir dhe kështu të kujdesen për popullatën shqiptare e cila ka nevojë për gjithçka por më së shumti për […]

Continue reading …
Kur Tetova dhe Gostivari ishin pjesë e Shqipërisë (Dokumentar)
Continue reading …
Kryetari i Strugës: Do ndajmë Maqedoninë nëse nuk pranohet gjuha shqipe

Kryetari i Strugës, Ziadin Sela ka deklaruar se nëse nuk do të pranohet gjuha shqipe do ta ndajmë Maqedoninë. Kryetar i komunës së Strugës ka reaguar ndaj VMRO-DMPNE-së, partisë së Nikolla Gruevskit e cila është shprehur kundër shqipes si gjuhë zyrtare të dytë në Maqedoni.Sela ka thënë se edhe shqiptarët nuk e duan shqipen si […]

Continue reading …
VIDEO/ Si u deklaruan shqiptarët ortodoksë në maqedonas e tani po deklarohen sërish shqiptarë

Krahina e Rekës së Epërme, sot në Maqedoninë Perëndimore, dikur ka qenë vendbanim i një komuniteti shqiptarësh ortodoksë. Regjistrat osmanë, na lënë të kuptojmë që të 17-të fshatrat e Rekës së Epërme ishin të banuara nga shqiptarë të krishterë të ritit lindor, ortodoks. Por gjatë periudhës osmane, dhe sidomos nga fundi i shekullit të 18-të […]

Continue reading …
Ilirida thërret Shqipërinë

Pankarta me mbishkrimin “Shqipëri ti ku je, Iliridën në flakë e ke” ka ngritur reagime të shumta në mesin e protestuesve. Kjo pankartë tregon qartë se shqiptarët në Maqedoni janë tepër të diskriminuar nga regjimi i Gruevskit, ndërsa kritikohet fuqishëm kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, të cilët nuk bëjnë […]

Continue reading …
Gazetari maqedonas në Bruksel , paralajmëron skenarin e ndarjes së Maqedonisë

Shkup, 19 prill – Gazetari i Agjencise se Lajmeve MIA nga Brukseli, Boban Nonkovic në profilin e tij në Facebook publikoi informacione që po shpërndahen në rrethet politike në Bruksel për ngjarjet e fundit në Maqedoni dhe fotografinë e madhe për ngjarjet që po ndodhin një kohë më të gjatë në shtetin tonë.Nonkoviq alarmoi edhe […]

Continue reading …
“Dnevnik”, tronditet nga emisioni i Marin Memës kushtuar Shkupit, e cilëson si provokim

Në shkrimin e saj i cili është edhe tekst bartës në ballinë, gazeta në gjuhën maqedonase “Dnevnik”, emisionin e gazetarit të Top Channel dhe autori i emisioneve “Shqipëria tjetër”Marin Mema , përkatësisht emisionin kushtuar Shkupit me titull ”Shkupi, një histori Ilire”, e ka cilësuar si “rastësi apo provokim i kurdisur.Dnevnik në shkrimin e saj shkruan […]

Continue reading …
Page 1 of 212