Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Shqiperia Natyrale » Cameria
Avionë F16 në Himarë, deputeti grek “kërcënon” shqiptarët

Avionë F16 në Himarë, deputeti grek “kërcënon” shqiptarët

Një deputeti i partisë ultranacionaliste “Agimi i Artë në Greqi ka propozuar në parlamentin grek, që avionët luftarakë të fluturojnë mbi Himarë për t’i dhënë një mesazh qeverisë shqiptare. është korrespondenti i Ora News në Athinë, Robert Goro, ai që ka bërë të njohur deklaratën e deputetit Kristos Papas, i cili në Parlament ka kërkuar […]

‘Pas Katalonjes qëndron Britania, radhën e ka Çamëria’

Evropa dhe Bota hyn ne 6 mujorin fundit te paqes se madhe. Me këto fjale e hap artikullin ‘Der Spiegel’ , ben një rezyme historike ngjarjesh te dokumentuarash. Duke folur për luftën e Spanjës e cila sipas historografeve u organizua qe ta linte boten Latine mënjane ne luftën e dyte botërore pasi ishte një konflikt […]

Continue reading …
“T’i tundim votat kundër Shqipërisë”, PDIU- Ramës: Hiqi shtetësinë shqiptare Vangjel Dules

“Mos të harrojmë që në kemi dy vota në BE dhe ato do ti tundim mirë kundër Shqipërisë” Ka qenë ky njëri ndër mesazhet e thëna dje nga kreu i OMONIA-s në Himarë Fredi Beleri, drejtuar Greqisë e Qipros, që këto të fundit të bllokojnë integrimin e Shqipërisë në BE. Në këtë protestë në Himarë, […]

Continue reading …
Arkivat e Vatikanit/ Xhufi: Çamët arbër autoktonë, zotërues të pasurive të mëdha

“Çamëria në mënyrë të veçantë furnizonte me grurë jo vetëm Korfuzin përballë por dhe vetë Venedikun dhe Raguzën, vinin anije që merrnin grurin e Çamërisë dhe që përballonin nevojat për ushqim jo vetëm të popullsisë por të ushtrive veneciane që ndodheshin në këto vende” “Arbërit e Jonit”, libri më i fundit i Pëllumb Xhufit, trajton […]

Continue reading …
Marin Mema nga Preveza : Kush tha qe e verteta mund te ndalet me “Non Grata”

Preveza në Greqi, ku ende flitet gjuha Shqipe !! Historia e te gjithe atyre njerezve te pafajshem te masakruar duhet kujtuar e treguar !! Ata jane ende aty e nuk presin hakmarrje, por drejtesi !!

Continue reading …
Ngritja e Flamurit Kuq e Zi në Pargë,Çamëri,12 Mars 1942

Në fillim të vitit 1942 situata për krahinën e Çamërisë ishte me të vërtet dramatike. Kjo për arsyen se politika shoviniste greke vazhdonte të këmbëngulte fort sa çamët ishin shtetas turk ndaj duhet të shkonin në Turqi dhe të shkëmbeheshin me banorët me besim ortodoks nga Azia e Vogël. Nga ana tjetër pushtuesit fashist italianë […]

Continue reading …
Teksti i plotë i ligjit të luftës të vitit 1940 dhe si i konfiskoi Greqia pronat e Çamëve

Për shkaqe tashmë të njohura, më 28 tetor 1940, Italia i shpalli luftë Greqisë dhe sulmoi territorin e saj nëpërmjet territorit të aneksuar shqiptar. Në këtë moment filloi edhe lufta e quajtur si italo-greke. Menjëherë pas fillimit të luftës, në Greqi u vendos gjendja e luftës me Italinë dhe Shqipërinë. Me anë të një dekreti […]

Continue reading …
Konica në “New York Times”: Ju rrëfej krimet e grekëve ndaj çamëve

Kur shpërtheu lufta italo-greke, Faik Konica në një artikull të gjatë në gazetën më të madhe amerikane, “New York Times”, me titull “Ju rrëfej grekët”, ku kërkonte të njihte amerikanët me historinë e Shqipërisë, veçanërisht të Çamërisë dhe krimet që kishin kryer grekët ndaj çamëve. Prej disa kohësh, ndërmjet Italisë e Greqisë po zhvillohet për […]

Continue reading …
Historiani grek trondit Athinën: I sollët grekët ardhacakë nga Anadolli dhe dëbuat çamët

Kështu u shpreh për CNN grek më 12 qershor Konstandinos Tsitselikis, eksperti i pakicave etnike dhe profesor i historisë ballkanike, sllavëve dhe të lindjes në Universitetin e Maqedonisë në Selanik. “Gjërat janë tensionuar tej mase pas viteve 1925-1926, kur qeveria e atëhershme e udhëhequr nga Venizelos sekuestroi pronat e çamëve pa i kompensuar. Kështu, shpërtheu […]

Continue reading …
Londër 1923/ Kur “The Times” shkruante për Çamërinë

“Kërkojmë që mizoritë greke ndaj shqiptarëve të Çamërisë të marrin fund, të rivendosen në shtëpitë e tyre dhe të kompesohen plotësisht për humbjet e tyre” Një artikull shumë i rëndësishëm në faqen e parë të gazetës “The Times” në vitin 1923, i kushtohet genocidit grek ndaj çamëve. Është koha, kur grekët po kryenin spastrimin e […]

Continue reading …
Fakte me foto ku tregohet se grekët bashkepunuan me gjermanin në Çamëri

Foto 1 Gjeneral-Lejtnant italiani Francesco Jacomoni me Mitropolitin e Konicës dhe Pogonit, Dhimitri Efthimiu, Pogonia (Voshtina), 1940 Foto 2 Mareshalli italian Michele Carmina me Mitropolitin e Korfuzit, Methodhios Kondostanos, Korfuz 1942 Foto 3 Mitropoliti i Hanion të Kretës, Agathagjelos Ksiruhaqis me oficerë të lartë gjermanë, Kretë 1944 Foto 4 Trupat gjermane priten me entuziazëm në […]

Continue reading …
Foto qe publikohen per here te pare , dëbimi i shqiptarëve nga Greqia më 1945-n

Nga Robert Elsie Çamët, të njohur në greqisht si Tsamides, janë shqiptarë të cilët banojnë në pjesën më jugore të trevave shqipfolëse. Krahina e tyre, Çamëria, është një zonë malore në kufirin greko-shqiptar. Pjesa më e madhe e Çamërisë ndodhet në rajonin e Epirit grek, i cili përfshin pak a shumë prefekturat e Thesprotisë dhe […]

Continue reading …
Çamëria, historia dhe gjuha shqipe që nga lashtësia

Çamëria shtrihet sot në pjesën veriperëndimore të Greqisë. Pellazgo-Ilirët ishin banorët e hershëm të Çamërisë, kurse mbret i parë ishte Therporti me prejardhje Pellazge. Fiset ilire ishin Molosët, Dodonët, Kasopianet, Efyrianet etj.. Çamëria ishte pjesë e Mbretërisë Ilire. Heroi Pirro ishte heroi i shquar i Çamërisë, sukseset në luftëra e dërguan atë dhe ushtrinë e […]

Continue reading …
Varfëria dhe propaganda “helene” ju kane mbyllur syte “disave”…në Shqipëri nuk ka Grek !

Nga: Erjon Elezi I dashur Vangjel, ne Shqiperi nuk ka Grek ! I dashur Vangjel, besoj e more mesazhin e qytetarve ne kto zgjedhje, do ishe i nderuar dhe i respektuar nese do merje dhe Janullatosin dhe te largoheni sa me pare nga Shqiperia, sepse ketu nuk ka Grek. Sipas kerkimeve te mia 4 vjecare, […]

Continue reading …
Vangjel Dule nje cam nga Gumenica i shitur si grek .

Njihni Elenin, ish-mikja armike që po rrënon Vangjel Dulen. Disa akuza të panjohura dhe një rrëfim nga brenda PBDNJ. Lidhjet me organizatat ekstremiste antishqiptare. Historia e patreguar e votave nga “jo grekët e Vranishtit” që e bënë deputet. Disa gjëra për veten dhe familjen që z.Dule nuk pëlqen t’i thotë asnjëherë në publik Fillimet e […]

Continue reading …
Page 1 of 212