Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Shqiperia Natyrale » Cameria
I dënuar me dy vite burg, ish-kryeministri Gruevski kërkon azil në Hungari

I dënuar me dy vite burg, ish-kryeministri Gruevski kërkon azil në Hungari

Ish-Kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski duket se ka marrë strehim politik në Hungari. Të paktën kështu shkruajnë mediat maqedonase, duke iu referuar burimeve pranë ish-Kryeministrit. Autoritetet nuk po arrinin ta gjenin prej 8 Nëntorit kur ai duhej të paraqitej në burg, për të vuajtur dënimin me 2 vite burg dhënë nga Gjykata Penale e Shkupit i […]

Reagon shoqata Çamëria: Po sikur të marrim flamujtë shqiptarë dhe të shkojmë në Çamëri e të brohorasim të vërtetën “Çamëria është Shqipëri”?

hoqata Çamëria ka reaguar ditën e sotme për çështjen e ceremonisë së varrimit të Kacifas, ku u bënë thirrje antishqiptare nga qytetarë grekë që ishin sot në Bularat.Shoqata Çamëria thotë se “qëndrimi apatrit i të gjithë aparaturës shtetërore është shenja më e qartë se shtetarët shqiptarë s’kanë dinjitet, burrëri, aftësi e mbi të gjitha nuk […]

Continue reading …
Persekutimi grek ndaj shqiptarëve, masakra mbi çamët dhe përbuzja e çamëve nga ndërkombëtarët dhe Shqipëria komuniste (Foto)

Kur nisi barbarizmi grek ndaj popullsisë çame? Si konsiderohej popullsia çame prej politikës greke? Cili ishte reagimi i Fuqive të Mëdha, kur Greqia përzuri nga trojet shqiptare mbi 80 mijë shqiptarë, ku një pjesë i dërgoi në Turqi, të tjerë i shpërndau nëpër ishujt e vdekjes, duke u mohuar së bashku me emrin shqiptar, të […]

Continue reading …
“Statistikat e Epirit” Shqipja gjuhe e pare me pas vinte Greqishtja .

Të dhënat paraqiten në atë që Sami Frashëri e ka quajtur “Statistikat e Epirit”, botuar tek “Përpjekja e Jonë” vol IV, nr 5-6.Sipas shkrimit në fjalë të Samiut, në Epir kanë jetuar gjithsej 632.983 persona, nga të cilët 479.238 persona kanë qenë shqiptarë, e ndërsa greqisht kanë folur 120.489 persona.Në regjistrimin e popullsisë, në fakt […]

Continue reading …
Shqiptarët e Çamërisë gjatë viteve 1941-1945

Në vëmendje të “profesor” Panajot Barkës dhe akademikëve grekë, në lidhje me bashkëpunimin e grekëve me gjermanët. Po studiuesit grekë të sojit Barka mund ta vërtetojnë shkencërisht bashkëpunimin e çamëve me gjermanët? Nuk ka patur asnjëherë bashkëpunim të çamëve me italianët dhe gjermanët, por grekët prej 73 vitesh vetëm kanë bërë akuza politike për të […]

Continue reading …
Avionë F16 në Himarë, deputeti grek “kërcënon” shqiptarët

Një deputeti i partisë ultranacionaliste “Agimi i Artë në Greqi ka propozuar në parlamentin grek, që avionët luftarakë të fluturojnë mbi Himarë për t’i dhënë një mesazh qeverisë shqiptare. është korrespondenti i Ora News në Athinë, Robert Goro, ai që ka bërë të njohur deklaratën e deputetit Kristos Papas, i cili në Parlament ka kërkuar […]

Continue reading …
‘Pas Katalonjes qëndron Britania, radhën e ka Çamëria’

Evropa dhe Bota hyn ne 6 mujorin fundit te paqes se madhe. Me këto fjale e hap artikullin ‘Der Spiegel’ , ben një rezyme historike ngjarjesh te dokumentuarash. Duke folur për luftën e Spanjës e cila sipas historografeve u organizua qe ta linte boten Latine mënjane ne luftën e dyte botërore pasi ishte një konflikt […]

Continue reading …
“T’i tundim votat kundër Shqipërisë”, PDIU- Ramës: Hiqi shtetësinë shqiptare Vangjel Dules

“Mos të harrojmë që në kemi dy vota në BE dhe ato do ti tundim mirë kundër Shqipërisë” Ka qenë ky njëri ndër mesazhet e thëna dje nga kreu i OMONIA-s në Himarë Fredi Beleri, drejtuar Greqisë e Qipros, që këto të fundit të bllokojnë integrimin e Shqipërisë në BE. Në këtë protestë në Himarë, […]

Continue reading …
Arkivat e Vatikanit/ Xhufi: Çamët arbër autoktonë, zotërues të pasurive të mëdha

“Çamëria në mënyrë të veçantë furnizonte me grurë jo vetëm Korfuzin përballë por dhe vetë Venedikun dhe Raguzën, vinin anije që merrnin grurin e Çamërisë dhe që përballonin nevojat për ushqim jo vetëm të popullsisë por të ushtrive veneciane që ndodheshin në këto vende” “Arbërit e Jonit”, libri më i fundit i Pëllumb Xhufit, trajton […]

Continue reading …
Marin Mema nga Preveza : Kush tha qe e verteta mund te ndalet me “Non Grata”

Preveza në Greqi, ku ende flitet gjuha Shqipe !! Historia e te gjithe atyre njerezve te pafajshem te masakruar duhet kujtuar e treguar !! Ata jane ende aty e nuk presin hakmarrje, por drejtesi !!

Continue reading …
Ngritja e Flamurit Kuq e Zi në Pargë,Çamëri,12 Mars 1942

Në fillim të vitit 1942 situata për krahinën e Çamërisë ishte me të vërtet dramatike. Kjo për arsyen se politika shoviniste greke vazhdonte të këmbëngulte fort sa çamët ishin shtetas turk ndaj duhet të shkonin në Turqi dhe të shkëmbeheshin me banorët me besim ortodoks nga Azia e Vogël. Nga ana tjetër pushtuesit fashist italianë […]

Continue reading …
Teksti i plotë i ligjit të luftës të vitit 1940 dhe si i konfiskoi Greqia pronat e Çamëve

Për shkaqe tashmë të njohura, më 28 tetor 1940, Italia i shpalli luftë Greqisë dhe sulmoi territorin e saj nëpërmjet territorit të aneksuar shqiptar. Në këtë moment filloi edhe lufta e quajtur si italo-greke. Menjëherë pas fillimit të luftës, në Greqi u vendos gjendja e luftës me Italinë dhe Shqipërinë. Me anë të një dekreti […]

Continue reading …
Konica në “New York Times”: Ju rrëfej krimet e grekëve ndaj çamëve

Kur shpërtheu lufta italo-greke, Faik Konica në një artikull të gjatë në gazetën më të madhe amerikane, “New York Times”, me titull “Ju rrëfej grekët”, ku kërkonte të njihte amerikanët me historinë e Shqipërisë, veçanërisht të Çamërisë dhe krimet që kishin kryer grekët ndaj çamëve. Prej disa kohësh, ndërmjet Italisë e Greqisë po zhvillohet për […]

Continue reading …
Historiani grek trondit Athinën: I sollët grekët ardhacakë nga Anadolli dhe dëbuat çamët

Kështu u shpreh për CNN grek më 12 qershor Konstandinos Tsitselikis, eksperti i pakicave etnike dhe profesor i historisë ballkanike, sllavëve dhe të lindjes në Universitetin e Maqedonisë në Selanik. “Gjërat janë tensionuar tej mase pas viteve 1925-1926, kur qeveria e atëhershme e udhëhequr nga Venizelos sekuestroi pronat e çamëve pa i kompensuar. Kështu, shpërtheu […]

Continue reading …
Londër 1923/ Kur “The Times” shkruante për Çamërinë

“Kërkojmë që mizoritë greke ndaj shqiptarëve të Çamërisë të marrin fund, të rivendosen në shtëpitë e tyre dhe të kompesohen plotësisht për humbjet e tyre” Një artikull shumë i rëndësishëm në faqen e parë të gazetës “The Times” në vitin 1923, i kushtohet genocidit grek ndaj çamëve. Është koha, kur grekët po kryenin spastrimin e […]

Continue reading …
Page 1 of 3123