Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Shqiperia Natyrale
Rrënjët Shqiptare – Albanian Roots, protestojne kundra qarqeve ultra nacionaliste greke në Amerikë

Rrënjët Shqiptare – Albanian Roots, protestojne kundra qarqeve ultra nacionaliste greke në Amerikë

Nga Beqir SINA – Brooklyn New York BAY RIDGE BROOKLYN NY : Sot pasdreke në një nga lagjet e dominuara nga të dy komunitetet – shqiptarët e grekërit – Bay Ridge në Brooklyn – NYC, në organizimin e organizatës Rrënjët Shqiptare – Albanian Roots, në rrugën 4th Avenue në Bruklin, përball qëndrës Kulturore Federata Laconian […]

Kuvendi miratoi amendamentin që parashikon futjen e marrëveshjes së Ohrit në Preambulë

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë sot miratuan me 65 vota “për” dhe 18 kundër amendamenti që parashikon futjen e marrëveshjes Kornizë të Ohrit në Preambulën e Kushtetutës dhe ndryshimin e fjalëve “vendimet e KAÇKM-së” me fjalët “Shpallja nga seanca e parë e KAÇKM-së”.Përveç deputetëve të LSDM-së dhe OBRM-PDUKM-së që kanë qëndrime diametralisht të kundërta për […]

Continue reading …
Kukës, biznesi mirëpret vendosjen e taksës 100% për produktet serbe

Ndryshe nga qeveria shqiptare, biznesi mirëpret vendimin e kosovës për vendosjen e taksës 100 % ndaj produkteve serbe!Nga Kukësi, Kryetar i Shoqatës “Biznesi për Biznesin” shprehet se ky moment mund të përdoret për rritjen e mardhënieve tregtare me Shqipërinë që sipas tyre tashmë janë në minimum. Sokol Kolgjini, Kryetar i Shoqatës “Biznesi për Biznesin”: Ne […]

Continue reading …
Gazeta hungareze: Sherbimet sekrete të përfshira në arratisjen e Nikolla Gruevskit

Gazeta hungareze “Politico” njofton se arratisja e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski është ndihmuar nga pjesëtarët e inteligjencës përmes shtegut ballkanik deri në Hungari.“Shërbimet sekrete hungareze kanë pasur qasjen e tyre në ndërtimin e arratisjes, Gruevski ishte kryeministër i Maqedonisë deri në vitin 2016, ndërsa këtë muaj ai u dënua me dy vjet burg përpara se ai […]

Continue reading …
Haradinaj: Jam i gatshëm të jap dorëheqje nëse bashkohet Kosova me Shqipërinë

Nga: Luard Kullolli Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradina ka thënë se do të jepte dorëheqje nga pozita e kryeministrit nëse Kosova dhe Shqipëria do të bashkoheshin. Haradinaj dha këtë përgjigje kur u pyet nga moderatori Ermal Mamaqi ne emisionin “Xing me Ermalin” ne Klan Tv se cili do të jepte dorëheqje nga detyra e kryeministrit […]

Continue reading …
I dënuar me dy vite burg, ish-kryeministri Gruevski kërkon azil në Hungari

Ish-Kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski duket se ka marrë strehim politik në Hungari. Të paktën kështu shkruajnë mediat maqedonase, duke iu referuar burimeve pranë ish-Kryeministrit. Autoritetet nuk po arrinin ta gjenin prej 8 Nëntorit kur ai duhej të paraqitej në burg, për të vuajtur dënimin me 2 vite burg dhënë nga Gjykata Penale e Shkupit i […]

Continue reading …
Lleshaj: Në Bularat, provokime të papranueshme. 52 grekë non grata

52 grekë u shpallën “të padëshiruar” për vendin tonë, për veprimtari të organizuar në dëm të sovranitetit të Republikës së Shqipërisë dhe shfaqje e deklarata sfiduese ndaj rendit kushtetues, sigurisë kombëtare dhe qetësisë publike.Ky është vendimi që u bë publik në daljen e tij të parë si zv.ministër i Brendshëm nga Sandër Lleshaj.“Këta njerëz dhe […]

Continue reading …
Reagon shoqata Çamëria: Po sikur të marrim flamujtë shqiptarë dhe të shkojmë në Çamëri e të brohorasim të vërtetën “Çamëria është Shqipëri”?

hoqata Çamëria ka reaguar ditën e sotme për çështjen e ceremonisë së varrimit të Kacifas, ku u bënë thirrje antishqiptare nga qytetarë grekë që ishin sot në Bularat.Shoqata Çamëria thotë se “qëndrimi apatrit i të gjithë aparaturës shtetërore është shenja më e qartë se shtetarët shqiptarë s’kanë dinjitet, burrëri, aftësi e mbi të gjitha nuk […]

Continue reading …
Varrim me thirrje antishqiptare

Herët në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës erdhën autobusët dhe automjetet që sillnin personat që do të merrnin pjesë në ceremoninë e varrimit të Kostandin Kacifas.Policia shqiptare ka kontrolluar pothuajse të gjitha mjetet dhe ka kthyer mbrapsht disa persona që mbanin me vete simbole iredentiste.Me pelegrinët ishte edhe eurodeputetja qipriote e njohur për qëndrimet […]

Continue reading …
Letra e Cooper ka tronditur Kosovën dhe shqiptarët

Publicisti dhe njohësi i zhvillimeve politike në Kosovë dhe më gjerë, Sefedin Krasniqi, përmes një postimi në facebook, ka thënë se letra e Robert Cooper ka tronditur Kosovën dhe shqiptarët.“Letra e Cooper është përshkrimi më dinjitoz që i kushtohet coptimit tinzar të Kosovës nga kupola e krimit që ka marrë mbi vete ta vë në […]

Continue reading …
Morinë: Pikë kontrolli e unifikuar me Kosovën, s’do ketë më dy palë polici

Kryeministri Edi Rama u ndal ditën e sotme në pikën e kalimit kufitar të Morinës, e cila nisi vënien në funksionim të ambienteve të reja të rikonstruktuara.Kreu i qeverisë vlerësoi finalizimin e përpjekjeve për pikën e përbashkët doganore, e cila do të jetë me përfitim të ndërsjellë për qytetarët e Shqipërisë dhe Kosovës.“Me rëndësi është […]

Continue reading …
Meta nuk dekreton Sandër Lleshin , Shqiperia pa minister te brendshem .

Presidenti Ilir Meta nuk pranoi të dekretojë Sandër Lleshin për ministër të Brendshëm në qeverinë e Ramës.Kërkesën për dekretim Meta e mori që të premten e kaluar, por vetëm 5 orë para përfundimit të afatit kushtetues, zëdhënësi i zotit Meta njoftoi përmes një mesazhi të shkurtër se “Presidenti Ilir Meta nuk ka krijuar bindjen e […]

Continue reading …
Persekutimi grek ndaj shqiptarëve, masakra mbi çamët dhe përbuzja e çamëve nga ndërkombëtarët dhe Shqipëria komuniste (Foto)

Kur nisi barbarizmi grek ndaj popullsisë çame? Si konsiderohej popullsia çame prej politikës greke? Cili ishte reagimi i Fuqive të Mëdha, kur Greqia përzuri nga trojet shqiptare mbi 80 mijë shqiptarë, ku një pjesë i dërgoi në Turqi, të tjerë i shpërndau nëpër ishujt e vdekjes, duke u mohuar së bashku me emrin shqiptar, të […]

Continue reading …
“Statistikat e Epirit” Shqipja gjuhe e pare me pas vinte Greqishtja .

Të dhënat paraqiten në atë që Sami Frashëri e ka quajtur “Statistikat e Epirit”, botuar tek “Përpjekja e Jonë” vol IV, nr 5-6.Sipas shkrimit në fjalë të Samiut, në Epir kanë jetuar gjithsej 632.983 persona, nga të cilët 479.238 persona kanë qenë shqiptarë, e ndërsa greqisht kanë folur 120.489 persona.Në regjistrimin e popullsisë, në fakt […]

Continue reading …
Zbardhet ekzekutimi i grekut, numri i plumbave dhe ku u godit

Policia e Shtetit dhe Forcat RENEA kanë njoftuar se 35-vjeçari grek, Kostandinos Kaçifa, që hapi zjarr ndaj tyre ka mbetur i vrarë në Bularat të Gjirokastrës.Deri më tani mësohet se kanë qenë dy goditje vdekjeprurëse që Kaçifa ka marrë, një në gjoks dhe një në kokë.Prej paradites së sotme fshati Bularat i Gjirokastrës u ‘blindua’ […]

Continue reading …
Page 1 of 14123Next ›Last »