Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Shkenca » Informatikë dhe Internet
Xiaomi, gati për “Black Shark”, telefoni i dedikuar për lojëra

Xiaomi, gati për “Black Shark”, telefoni i dedikuar për lojëra

Black Shark është telefoni i parë i markës kineze, Xiaomi, që është i dedikuar për video-lojëra. Gjëja më e veçantë që ofron është ftohja e qarkut fizik me xhel të lëngshëm, që të mos nxehet gjatë punës. Telefoni është hedhur në tregun kinez që në prill, por së fundmi është vënë re faqja global.blackshark.com, që […]

Nuk ka më privatësi, Instagram po teston opsionin që “spiunon” vendndodhjen tuaj

Platforma juaj e preferuar e fotografisë, dhe jo vetëm, po teston një mjet që do të lejonte ‘spiunimin’ e vendndodhjes tuaj.Instagram po punon në mundësinë e marrjes së të dhënave të vendndodhjes, edhe kur aplikacioni është i mbyllur, për t’i ndarë me kompaninë mëmë, Facebook. Sigurisht për arsye të reklamave. Të dhënat, të cilat mund […]

Continue reading …
Një “robot” për të vënë në gjumë fëmijët

E vendosur në qendër të kritikave nga aktivistët, kompania Mattel është tërhequr nga ideja e prodhimit dhe hedhjes në treg të një “kujdestareje fëmijësh” inteligjent. Bëhet fjalë për një pajisje hi-tech e aftë të dallojë gjendjen e fëmijës dhe të reagojë sipas situatave të përshtatshme.Kështu, nëse foshnja qan, atëherë pajisja e quajtur “Aristotle” e porositur […]

Continue reading …
Produktet e reja Apple, çfarë do të lançojë kompania në 12 shtator ?

Erdhi koha! Vera mbaroi dhe Apple po bëhet gati për eventin e përvitshëm të lançimit të produkteve të reja. Këtë vit do të mbahet në 12 shtator, në teatrin Steve Jobs në Cuperto, Kaliforni.Pas muajsh të tërë thashethemesh e spekulimesh, mendohet se gjigandi i teknologjisë do të nxjerrë në treg tre celularë të rinj, ora […]

Continue reading …
Aplikacioni Facebook po hiqet gjithmonë e më shumë nga celularët

Facebook-u po zhduket gjithmonë e më shumë në mesin e të rinjve dhe zhgënjimi me platformën kryesore të mediave sociale po shtrihet edhe te përdoruesit më të vjetër.Sipas të dhënave të reja nga Qendra Kërkimore e Pew, që përfshin përdoruesit e Facebook-ut të moshës 18 vjeç e lart, 42% e atyre që janë anketuar, kanë […]

Continue reading …
Presidenti i Microsoft: Jemi në rrezik nga hakerat rus

“Është e qartë që demokracitë e të gjithë botës janë nën sulm”. Alarmin e ka dhënë presidenti i Microsoft, Brad Smith, sipas të cilit, “njësi të huaja, kanë nisur sulme informatike për të ndërprerë zgjedhjet dhe përhapur ç’rregullime”. Gjiganti i informatikës, ka njoftuar se ka zbuluar se hakerët të lidhur me qeverinë ruse, kishin si […]

Continue reading …
Google ndjek vendndodhjen tuaj, edhe nëse e keni çaktivizuar atë

Sipas një hetimi të Associated Press, shërbimet e Google në pajisjet Android dhe iPhone ndjekin dhe ruajnë të dhënat e vendndodhjes tuaj edhe nëse çaktivizoni historikun e vendndodhjes në parametrat e privatësisë tuaj. Gjithashtu thuhet se Google përdor të dhënat e vendndodhjes për të synuar reklamat në bazë të vendndodhjeve specifike të përdoruesve. Çaktivizimi i […]

Continue reading …
Të shikosh çdo gjë të Netflix-it? Ju duhen shumë muaj nga jeta juaj

E keni menduar ndonjëherë sa kohë duhet për të parë gjithçka në Netflix?Sipas një studimi të Universitetit të Leisesterit, do të duheshin 8 muaj për të parë çdo gjë të re të ngarkuar në Netflix vitin e kaluar, duke përfshirë kohën për të ngrënë, për të fjetur, për t’u larë dhe për të përdorur banjën.Shkencëtarët […]

Continue reading …
Lufta kibernetike, qeveritë e Europës vihen në alarm

Gara e armatimit mes shumë shteteve, terrorizmi islamik apo konfrontimi me Rusinë e me Korenë e Veriut janë disa nga rreziqet, për të cilat tërheqin vëmendjen ekspertët ushtarakë. Por, si një rrezik tjetër të madh, ata konsiderojnë edhe sulmet kibernetike. Prej sulmeve kibernetike është e prekur edhe Gjermania. “Hacker”-ët arritën të depërtojnë në rrjetin e […]

Continue reading …
Pas dronit, Facebook po punon për një satelit interneti

Facebook po vazhdon iniciativën e tij për të zhvilluar pajisje që sjellin internet me shpejtësi të lartë. Sipas dokumenteve të publikuara nga “Wired”, rrjeti social po punon për një satelit në internet që do të “ofrojë në mënyrë efikase aksesin në brez të gjerë në zonat e pambuluara të botës”. Ky satelit do të quhet […]

Continue reading …
Facebook parashikon se kur do të vdisni

Facebook njihet për gjerat ekstreme që nevojiten për të mbledhur të dhëna për përdoruesit e tij. Por disa shpikje të paraqitura kohët e fundit tregojnë se sa të përhapura janë bërë këto përpjekje që arrijnë të parashikojnë edhe kohën kur mund të vdisni. Shumë prej këtyre teknikave thjesht mbështeten në të dhënat e gjeolokacionit të […]

Continue reading …
Google, në “luftë” me Microsoft, Sony dhe Nintendo

Për vite të tëra, bota e video-lojrave është bazuar në krahasimin mes tri motrave të mëdha: Microsoft, Sony dhe Nintendo. Por, në javët e fundit është duke u zhvilluar hipoteza e futjes së një konkurrenti të katërt. Ky është Google, kompania që sigurisht e keni dëgjuar për motorin e kërkimit, por edhe si pronar i […]

Continue reading …
Instagram sfidon YouTube me IGTV

Tanimë mund të postoni video në Instagram më të gjata se 1 minutë. Kjo është risia e re që sjell gjigandi i rrjeteve sociale, falë IGTV. IGTV është si një aplikacion më vetë, pjesë e aplikacionit kryesor. Me këtë risi Instagram pretendon të sfidojë YouTube, por ndryshe nga kjo e fundit, IGTV është vetëm për […]

Continue reading …
Whatsapp njofton ndryshimin e madh. Lajm i tmerrshëm për përdoruesit

Whatsapp ka njoftuar në mënyrë të fshehtë një ndryshim të madh në shërbimin e tij, që do të trishtojë shumë persona që e përdorin atë për të komunikuar me të afërmit dhe miqtë. Shumë shpejt, disa lloje celularësh nuk do të përdorin dot më Whatsapp-in, pasi kompania e zotëruar nga Facebook-u nuk do të punojë […]

Continue reading …
Fortnite, 100 milionë dollarë në 3 muaj… vetëm në iOS

Fortnite: Battle Royale, video-loja falas që ka “pushtuar” botën, po grumbullon sasi të mëdha parash. Vetëm në 3 muajt e fundit kjo lojë ka fituar 100 milionë dollarë në iOS me shitje brenda lojës, sipas kompanisë “Sensor Tower”. Këtë shifër e bën edhe më të jashtëzakonshme fakti se gjërat që blihen në lojë nuk janë […]

Continue reading …
Page 1 of 41234