Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Shkenca » Filozofi psikologji sociologji
Misteri më i madh i matematikës: Ku e ka origjinën numri zero ?

Misteri më i madh i matematikës: Ku e ka origjinën numri zero ?

Kërkuesit nga Universiteti i Oksfordit analizuan dorëshkrimin e Bakhshalit, teksti matematikan më i vjetër dhe përcaktuan origjinën e simbolit.Zeroja sot njihet si një formë ovale, pak e gjerë, ndërkohë që në realitet ka filluar si një pikë. Ky lloj simboli përdorej për të shenjuar pozicion. Përfaqësonte fillimin e një sistemi numerik indian, tashmë jashtë përdorimit. […]

Pse hamë më shumë kur jemi me nerva ?

Kur jeni të nxehur është e lehtë të hani më shumë në tavolinë dhe papritur të lindë dëshira të hash ëmbëlsira apo ushqime të kripura të paketuara. Por cila është arsyeja? Ushqimi të qetëson, sepse që fëmijë jemi mësuar ta shohim si një farë rikompensimi dhe ngushëllimi. Edhe kur rritemi ky mekanizëm përsëritet dhe ja […]

Continue reading …
Dhjetë zbulimet shkencore më të rëndësishme për vitin 2017

Revista Science ka publikuar 10 zbulimet shkencore më të rëndësishme për vitin 2017. Përplasja e yjeve. Në vitin 2017 zbulimi më i madh i realizuar ishte observimi për herë të parë në histori të shkrirjes së dy yjeve të neutroneve përmes valëve gravitacionale. Në bashkëpunim me Toros (Transient Optical Robotic Observatory of the South) u […]

Continue reading …
Inteligjenca artificiale lexon mendimet

Teknologjitë e inteligjencës artificiale bëhen gjithnjë e më të sofistikuara e tashmë mund të lexojnë dhe mendjen e njeriut. Një grup shkencëtarësh japonezë ka zhvilluar një sistem që nisur nga valët e trurit njerëzor është në gjendje të gjejë pamje të asaj çfarë personi po sheh apo kujton, qofshin këto objekt, kafshë apo dhe simbol […]

Continue reading …
Shkencëtari i njohur paralajmëron katastrofën: Robotët do të shfarosin njerëzit!

Fizikani i famshëm Stephen Hawking dhe multi-miliaderi Elon Musk janë në të njëjtin mendim kur bie fjala për kërcënimin që Inteligjenca Artificiale paraqet për racën njerëzore. Në një intervistë të kohëve të fundit Hawking shprehu shqetësimet se robotët do të shfarosnin njerëzit.Fizikani tha se ai beson se inteligjenca artificiale do të jetë në gjendje të […]

Continue reading …
Si të kuptoni që dikush çmendet pas jush bazuar në shenjën e horoskopit

Dëshiron të dish se si dashurohen shenjat e ndryshme të horoskopit dhe cilat janë ato tipare apo veçori që i bëjnë shenjat e ndryshme te zoodiakut të “çmenden” dhe të “lënë kokën” pas dikujt? Zbulo më poshtë se i dashurohet çdo shenjë e horoskopit: DASHI (21 Mars – 20 Prill) Shenja e dashit dashurinë do […]

Continue reading …
Horoskopi për ditën e sotme, e shtunë 23 shtator 2017
Continue reading …
Gjeniu i matematikës

Është vetëm 15 vjeç dhe mund të quhet gjeniu shqiptar i matematikës. Edhe pse familja nuk ka patur mundësi ta çojë në shkollë apo kurse private, Rei Dunja vjen vetëm me çmime nga olimpiadat ndërkombëtare të matematikës.Madje në Slloveni, ai u ftua që të ndjekë universitetin pa përfunduar ende gjimnazin.

Continue reading …
Çka fshehin arkivat sekrete të Vatikanit ?

Të gjitha teoritë katolike të konspiracionit kanë lidhshmëri me arkivat sekrete të Vatikanit. Këto arkiva gjenden në një seksion të Librarisë së Vatikanit, afër Muzeut të Vatikanit. Këto arkiva e kanë ueb sajtin e vet, që kontrollohet nga Vatikani, i cili insiston se në arkivat e tij ka kryesisht dokumente të parëndësishme, letërkëmbime e të […]

Continue reading …

Psikologjia

No Comment
Psikologjia

Kapitulli i parë Objekti, detyrat dhe metodat e psikologjisë. Në jetën e përditshme lexojmë dhe dëgjojmë termat, vëmendje, kujtesë, mendim, imagjinatë, vullnet, ndjenjë, karakter… etj Të gjitha këto në psikologji quhen fenomene psiqike. Me anë të fenomeneve psikike njeriu i njeh sendet qe e rrethojë, lidhet me to, i studjon dhe vepron për ta ndryshuar […]

Continue reading …