Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Shkenca » Fenomene Paranormale
Zbulimi i ujit në Mars, mund të ketë oksigjen të mjaftueshëm për të mbështetur jetën

Zbulimi i ujit në Mars, mund të ketë oksigjen të mjaftueshëm për të mbështetur jetën

Marsi është menduar prej kohësh si një planet i thatë dhe shterpë – i paaftë për të mbështetur jetën në të. Por studimet e viteve të fundit, tregojnë se ka më shumë gjasa që ketë prani uji, duke përfshirë edhe një liqen të mundshëm nën sipërfaqe.Kjo ka çuar në shpresa të reja, se në fakt […]

Pse ana tjetër e Hënës është aq e panjohur cfare i fsheh NASA njerzimit ?

Shembulli më tipik i asaj se, ajo që nuk e shohim, na frikëson, e njëjta gjë mund të vlejë edhe për anën tjetër të Hënës, të cilën nuk kemi pasur rastin asnjëherë ta shohim. Sipas amatorëve dhe gazetarëve ajo pjesë e Hënës është vend ideal për alienët. Shkencëtarët do të mësojnë më shumë për formimin […]

Continue reading …
FOTO/ Asteroid misterioz në Tokë, shkencëtarët: UFO-t po eksplorojnë planetin tonë

Shkencëtarët sëfundmi janë vënë në dyshim për shkak të një asteroidi misterioz i quajtur Oumuamua i cili ka hyrë në galaksinë tonë.Ky asteroid është i dyshimtë për shkak të prejardhjes së tij. Sipas një studimi, asteroidi mund të jetë një varkë diellore gjigante aliene e dërguar në hapësirë për të kërkuar për shenja jete.Astronomët nga […]

Continue reading …
Keplerit i mbaroi karburanti. NASA: Revolucionarizoi të kuptuarit të universit

Teleskopit hapësinor Kepler të agjencisë amerikane NASA i ka mbaruar karburanti, e për këtë arsye do të tërhiqet pas 9 viteve mision, duke ndihmuar kështu në zbulimin e 2.600 planeteve, disa prej të cilave mund të kenë kushte të përshtatshme për jetesë.Teleskopi i telekomanduar, pa ekuipazh në hapësirë e që u lëshua në vitin 2009, […]

Continue reading …
Misteret e Mërkurit, misioni që mund të eksplorojë origjinën e Sistemit Diellor

A është bërthama e Mërkurit e lëngshme, apo e ngurtë? Pse, në planetin më të vogël të sistemit tonë diellor, bërthama është kaq e madhe? Çfarë mundet të na tregojë neve planeti më i afërt me Diellin, mbi ekzistencën e sistemit tonë diellor?Një mision europiano-japonez hapësinor, pa ekuipazh, i mbiquajtur “BepiColombo”, është nisur për në […]

Continue reading …
Meteori hënor shitet për 600 mijë dollarë në ankand

Një copëz hëne që ra në tokë si një meteor hënor, është shitur në një ankand për më shumë se 600 mijë dollarë. Një shtëpi ankandesh në Boston njoftoi shitjen e meteoritit për 612.500 dollarë.Meteori përbëhej nga gjashtë pjesë që kombinohen me njëra tjetrën si një pazëll dhe ishte gjetur në Afrikë. Ai kishte një […]

Continue reading …
Misioni i dështuar, kozmonautët do ta riprovojnë në pranverë

Kozmonauti rus, Aleksey Ovchinin, dhe ai amerikan, Nick Hague, do të shkojnë në hapësirë në pranverë, pasi fluturimi i tyre dështoi një ditë më parë. Kjo konfirmohet nga shefi i agjencisë hapësinore ruse. “Ata do të fluturojnë pa diskutim”, tha shefi i “Roscosmos”, Dimitry Rogozin në Tëitter, duke postuar një foto të tijën mes dy […]

Continue reading …
Thyhen rregullat e riprodhimit! Pasardhës nga dy minj të së njëjtës gjini

Akademia kineze e Shkencave ka realizuar një eksperiment, duke krijuar pasardhës te minjtë nga dy nëna. Sipas shkencëtarëve kafshët “bimateral” ishin të shëndetshme.Por kishte lajme të këqija në lidhje me meshkujt. U eksperimentua edhe me riprodhimin e minjve nga dy baballarë. Por ata ngordhën pak pasi lindën.Me këtë eksperiment thyhen edhe rregullat e riprodhimit.Pse u […]

Continue reading …
Si është sipërfaqja e një komete, zbulohen pamjet

Një imazh i sapo lëshuar i kapur nga anija kozmike Rosetta në sipërfaqen e një komete është publikuar sëfundmi.Imazhi është kapur në vitin 2014 por është bërë publik vetëm tani.Në atë kohë, Rosetta ishte rreth 28 kilometra larg qendrës së kometës dhe një muaj e gjysmë larg nga takimi i saj historik.

Continue reading …
Zbulohet hëna e parë jashtë sistemit diellor ?!

Astronomët kanë njoftuar zbulimin e mundshëm të hënës së parë jashtë sistemi tonë diellor. Kjo “ekzohene” nuk ngjason me ato që njohim në “lagjen tonë” kozmike: ajo ka përmasat e Neptunit dhe orbiton një planet sa Jupiteri, vetëm se me masë 10 herë më të madhe.Objekti është diktuar fillimisht, nga anija hapësinore Kepler e NASA-s […]

Continue reading …
VIDEO/ Njihuni me misteret e Keopsit: Futu dhe shih çfarë ka brenda

Piramida e Keopsit, ose e Kufu-së, është padyshim piramida më e madhe dhe e vetmja e ruajtur nga shtatë mrekullitë e botës së lashtë. Në origjinal ishte 146.5 metra, ndërsa sot ajo ka 138.8 metra.Faroni Kufu, i njohur më shumë me emrin grek Keops, urdhëroi ndërtimin e saj e cila zgjati rreth 20 vjet – […]

Continue reading …
Asteroidi i frikshëm në formën e kafkës është duke ardhur drejt Tokës, shikoni pamjet

Asteroidët janë objekte të frikshme në shumicën e kohës, imagjinoni nëse do kishin formën e një kafke dhe do drejtoheshin me shpejtësi drejt planetit tonë.Në fakt nuk keni pse e imagjinoni fare sepse pamjet e “Asteroidit të Halloween-it” janë publikuar dhe mund të shihen nga të gjithë. Objekti i hapsirës i cili emrin e vërtetë […]

Continue reading …
Zbulohet qytetërimi antik në Mars, NASA gjen objektin e veçantë që po çmend rrjetin

Të gjithë janë habitur pas një fotoje që po qarkullon së fundmi në internet, ku thuhet se një sondë hapësinore e NASA-s ka kapur një shishe antike në sipërfaqen e planetit Mars. Pretendimet e para lidhur me këtë foto janë që ajo shishe mund t’i përkasin një qytetërimi të lashtë. Scott C.Waring, ka postuar imazhet, […]

Continue reading …
Një japonez në Hënë; Miliarderi do të jetë turisti i parë i “Space x”

Kompania e Elon Musk, Space X tregoi emrin e pasagjerit te pare privat te cilin planifikon ta dërgojë ne satelitin e vetëm natyror te tokës. Turisti i rrallë hapësinor do te jete miliarderi japonez Yusaku Maezawa.Manjati i modës online tha se ishte zgjedhja e tij të shkojë në hënë, një dëshirë kjo, e cila falë […]

Continue reading …
Zbulimi i bujshëm, në këtë planet mund të jetohet, NASA thotë se …

Sipas një studimi, ekzoplaneti më i afërt me Tokën, “Proxima Centauri b” ka kushte të favorshme për jetesë.Shkencëtarët, të cilët kanë përdorur një simulim kompjuterik të ngjashëm me ato që hulumton ndryshimet klimatike në Tokë, arritën në përfundim se në “Proxima Centauri b”, të zbuluar në vitin 2016, mund të gjenden në sipërfaqen e tij […]

Continue reading …
Page 1 of 41234