Hotels, Online Hotel Reservations, Cheap and Luxury Hotel Deals, Best Hotel Rates - booked.net
Home » Archives by category » Shkenca » Fenomene Paranormale
Stuhia diellore do të godasë tokën, mund të mbetemi pa energji

Stuhia diellore do të godasë tokën, mund të mbetemi pa energji

Një stuhi e madhe diellore i është drejtuar Tokës dhe me shumë gjasa mund ta godasë që nesër. Ajo mund të shkatërrojë satelitët, të prishë furnizimin me energji elektrike dhe do të japë një shfaqje mahnitëse të dritave veriore. Ajo u krijua javën e kaluar nga një shpërthim i madh në atmosferën e diellit dhe […]

NASA zbulon 95 planete të rinj

Pothuajse 95 planetë të rinj në orbitën e disa yjeve jashtë sistemit tonë diellor janë zbuluar nga teleskopi i Keplerit të NASA-s. Studiuesit konfirmuan praninë e 95 botëve pas studimit të 275 kandidatëve të mundshëm. Teleskopi Kepler ka gjetur mijëra kandidatë për t’u vlerësuar si planetë kur u lancua gati një dekadë më parë. Por […]

Continue reading …
Çfarë po ndodh me vrimën gjigante në shtresën e ozonit?

Vrima gjigante në shtresën e ozonit të Tokës nuk do të mbyllet plotësisht për më shumë se gjysmë shekulli, por shkencëtarët e NASA-s kanë dëshmi se vrima po zvogëlohet. Në fillim të viteve 1980, shkencëtarët zbuluan se spërkatjet për flokë, gjërat e ftohta dhe kimikatet e tjera lirojnë substanca që mund të dëmtojnë dhe në […]

Continue reading …
VIDEO/ Ish-piloti i CIA-s jep deklaratën ‘bombë’: Në Hënë jetojnë 250 milionë njerëz

Një ish-pilot i CIA ka shokuar publikun me një deklaratë ku ai pohon se hëna është një vend ku ka jetë, dhe aty jetojnë plot 250 milionë njerëz. Piloti Lear është mjaft i famshëm për teori konspirative. “Gjithçka qe keni dëgjuar për hënën është gënjeshtër”, thotë ai, shkruan Gazeta Metro. Ai thotë që ka zbuluar […]

Continue reading …
VIDEO/ Atë që shkenca e zbuloi në shekullin e XX, ishte e shkruar 1400 vjet më parë në Kuran

Shkenca sot na thotë se ekzistojnë vale të brendshme dhe të jashtme në oqean. Valët e brendshme luhaten brenda për brenda oqeanit, ndërsa të jashtmet në sipërfaqen e tij. Shkenca këtë e ka zbuluar në shekullin XX-të, por ky fenomen është përmendur 1400 vjet më pare, në Kuran. ‘Ata janë si errësira brenda një deti […]

Continue reading …
Zbulimi i SHBA, vrima e zezë do të hedhë dritë në njohjen e universit

Shkencëtarët në Shtetet e Bashkuara thonë se e kanë zbuluar vrimën e zezë më të largët që ndonjëherë është vëzhguar, i cili është një fenomen qiellor, që është 800 milionë herë më masiv se Dielli. Astronomët në Institutin Carnegie për shkencë, thanë në revistën, Nature, që është publikuar dje, se vrima e zezë është në […]

Continue reading …
Teoria e re e shkencëtarëve: Ja si nisi jeta në Tokë

Shkencëtarët kanë dalë me një teori të re në lidhje për mënyrën sesi mund të ketë ardhur jeta në planetin tonë.Një studim i udhëhequr nga Arjun Berera i Universitetit të Edinburgu ka dalë në përfundimin se bakteriet dhe mikrogjallesat që janë në gjendje t’u mbijetojnë mjediseve tmerrësisht armiqësore, siç është edhe hapësira, mund të jenë […]

Continue reading …
Habisin shkencëtarët, alienët kanë pamjen e njerëzve

Kur është fjala për alienët është e vështirë të japësh një mendim të mirëfilltë mbi paraqitjen e tyre, duke qenë se ende nuk është vërtetuar ekzistenca e tyre, por një grup shkencëtarësh në universitetin e Oksordit e kanë krijuar një ide. Sipas asaj që shkruan Russia Today, me kalimin e viteve, filmat fantastiko-shkencorë, emisionet telvizive […]

Continue reading …
Objekti misterioz i afrohet sistemit tonë diellor

Një asteroid i vogël apo kometë që është pikasur t’i afrohet sistemit tonë diellor, mund të ketë ardhur nga ndonjë pjesë tjetër e galaksisë, thonë shkencëtarët amerikanë, ndoshta duke shënuar të parin vizitorë të tillë ndëryjor të parë nga toka. Objekti misterioz, i njohur deri më tani vetëm si A/2017 U1, u zbulua më herët […]

Continue reading …
Ja çfarë mendimi ka pasur Nikola Tesla për jashtëtokësorët

Ndonëse një numër i madh i njerëzve nuk ka dëgjuar për të, Nikola Tesla është njëri nga shkencëtarët dhe shpikësit më të mëdhenj që ka njohur historia e njerëzimit.Ndonëse ai mungon në librat e historisë, ai është njeriu që ka vënë themelet e teknologjisë dhe të stilit të jetesës që e kemi sot. Mirëpo, përveç […]

Continue reading …
Gati çdo yll ka nga një planet të ngjashëm me Tokën

Gjetja e një planeti tjetër, të ngjashëm me Tokën, është vetëm çështje kohe. Studimet më të reja kanë vënë në pah se planetët ekstrasolarë janë shumë të shpeshtë në univers. Deri më tani, rreth 20 vjet nga zbulimi i planetit të parë të tillë, janë zbuluar gjithsej rreth 1800 sish. Këta planetë janë aq të […]

Continue reading …
Po afrohet asteroidi , do kaloje shume prane tokes .

Një asteroid me përmasat e një shtëpie është shumë pranë tokës e do t’i afrohet planetit tonë në një distancë prej 42 mijë km, që do të thotë brenda orbitës së hënës dhe pak mbi lartësinë e satelitëve të komunikimit. Nuk ka asnjë rrezik përplasjeje, siç shpjegojnë shkencëtarët e NASA-s, por episodi do t’i ndihmojë […]

Continue reading …
“Jeta në Mars mund të jetë zbuluar që në 2007”

Prova për ekzistencën e jetës në Mars mund të kenë mbërritur që në vitin 2007, por shkencëtarëve të NASA-s u kanë kaluar “nën hundë”. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga Universiteti i Arizonas, që ka dalë në përfundimin se roboti “Spirit” solli imazhe intriguese në atë kohë nga krateri Gusev, pranë ekuatorit […]

Continue reading …
Kufijtë e së ardhmes dhe jeta në Mars

Marsi na thërret. Bota më e afërt, e ngjashme me Tokën, shndrit me një shkëlqim të kuqërremtë të dritës së Diellit që reflektohet në qiellin e natës, duke i bërë thirrje kuriozitetit dhe shpirtit tonë të aventurës. Ai ka një atmosferë dhe në mesditë, në një ditë vere, temperatura mund të arrijë në 25 gradë […]

Continue reading …
Alienë të mumifikuar në Peru?
Continue reading …
Page 1 of 212