Home » Archives by category » Shkenca
Zbulimi i bujshëm, në këtë planet mund të jetohet, NASA thotë se …

Zbulimi i bujshëm, në këtë planet mund të jetohet, NASA thotë se …

Sipas një studimi, ekzoplaneti më i afërt me Tokën, “Proxima Centauri b” ka kushte të favorshme për jetesë.Shkencëtarët, të cilët kanë përdorur një simulim kompjuterik të ngjashëm me ato që hulumton ndryshimet klimatike në Tokë, arritën në përfundim se në “Proxima Centauri b”, të zbuluar në vitin 2016, mund të gjenden në sipërfaqen e tij […]

Produktet e reja Apple, çfarë do të lançojë kompania në 12 shtator ?

Erdhi koha! Vera mbaroi dhe Apple po bëhet gati për eventin e përvitshëm të lançimit të produkteve të reja. Këtë vit do të mbahet në 12 shtator, në teatrin Steve Jobs në Cuperto, Kaliforni.Pas muajsh të tërë thashethemesh e spekulimesh, mendohet se gjigandi i teknologjisë do të nxjerrë në treg tre celularë të rinj, ora […]

Continue reading …
Zbulohet një vendbanim i vjetër para piramidave

Reth 5 000 vite para krishtit në deltën e lumit Nil banonte një komunitet për të cilin nuk dihej asgjë deri më sot kur u zbulua nga arkeologët francezë në një rajon rreth 140 km në veri të kryeqytetit dhe premton zbulimin e shumë sekreteve të asaj epoke të hershme. Në Tell El-Samara, tokë pjellore […]

Continue reading …
Aplikacioni Facebook po hiqet gjithmonë e më shumë nga celularët

Facebook-u po zhduket gjithmonë e më shumë në mesin e të rinjve dhe zhgënjimi me platformën kryesore të mediave sociale po shtrihet edhe te përdoruesit më të vjetër.Sipas të dhënave të reja nga Qendra Kërkimore e Pew, që përfshin përdoruesit e Facebook-ut të moshës 18 vjeç e lart, 42% e atyre që janë anketuar, kanë […]

Continue reading …
Cilat janë planetet që kanë ujë dhe alienë

Një në tre planete jashtë sistemit diellor, që janë më të mëdha se Toka, përmbajnë ujë, thuhet nga studimi i ri që është kryer.Shkencëtarët thonë se çdo planet jashtë sistemit diellor, që është 2 deri në 4 herë më i madh se Toka, mund të përmbajë përbërin kryesor jetësor, si dhe alienë.Analizat e të dhënave […]

Continue reading …
Presidenti i Microsoft: Jemi në rrezik nga hakerat rus

“Është e qartë që demokracitë e të gjithë botës janë nën sulm”. Alarmin e ka dhënë presidenti i Microsoft, Brad Smith, sipas të cilit, “njësi të huaja, kanë nisur sulme informatike për të ndërprerë zgjedhjet dhe përhapur ç’rregullime”. Gjiganti i informatikës, ka njoftuar se ka zbuluar se hakerët të lidhur me qeverinë ruse, kishin si […]

Continue reading …
Google ndjek vendndodhjen tuaj, edhe nëse e keni çaktivizuar atë

Sipas një hetimi të Associated Press, shërbimet e Google në pajisjet Android dhe iPhone ndjekin dhe ruajnë të dhënat e vendndodhjes tuaj edhe nëse çaktivizoni historikun e vendndodhjes në parametrat e privatësisë tuaj. Gjithashtu thuhet se Google përdor të dhënat e vendndodhjes për të synuar reklamat në bazë të vendndodhjeve specifike të përdoruesve. Çaktivizimi i […]

Continue reading …
Të shikosh çdo gjë të Netflix-it? Ju duhen shumë muaj nga jeta juaj

E keni menduar ndonjëherë sa kohë duhet për të parë gjithçka në Netflix?Sipas një studimi të Universitetit të Leisesterit, do të duheshin 8 muaj për të parë çdo gjë të re të ngarkuar në Netflix vitin e kaluar, duke përfshirë kohën për të ngrënë, për të fjetur, për t’u larë dhe për të përdorur banjën.Shkencëtarët […]

Continue reading …
Lufta kibernetike, qeveritë e Europës vihen në alarm

Gara e armatimit mes shumë shteteve, terrorizmi islamik apo konfrontimi me Rusinë e me Korenë e Veriut janë disa nga rreziqet, për të cilat tërheqin vëmendjen ekspertët ushtarakë. Por, si një rrezik tjetër të madh, ata konsiderojnë edhe sulmet kibernetike. Prej sulmeve kibernetike është e prekur edhe Gjermania. “Hacker”-ët arritën të depërtojnë në rrjetin e […]

Continue reading …
Planetet ku jeta mund të fillonte si në Tokë

Një grup planetësh shkëmborë jashtë sistemit tonë diellor janë përzgjedhur si “vendi më i mirë” për të kërkuar për jetën jashtëtokësore.Planetet të shpërndara nëpër Rrugën e Qumështit kanë një dritë të mjaftueshme ultraviolet në sipërfaqe dhe shtrihen në zonën e banueshme të Yllit të tyre, që do të thotë se mund të ketë ujë në […]

Continue reading …
NASA kërkon të shkruajë historinë, por misioni shtyhet me një ditë

Agjencia amerikane hapësinore NASA ka shtyrë misionin e saj të dërgimit të një sateliti më afër Diellit se më parë.Sonda The Parker Solar u programua të nisej në Cape Canaveral në Florida këtë të shtunë, por një hetim i minutës së fundit e shtyu me 24 orë. Tashmë ajo është programuar për të dielën në […]

Continue reading …
Pas dronit, Facebook po punon për një satelit interneti

Facebook po vazhdon iniciativën e tij për të zhvilluar pajisje që sjellin internet me shpejtësi të lartë. Sipas dokumenteve të publikuara nga “Wired”, rrjeti social po punon për një satelit në internet që do të “ofrojë në mënyrë efikase aksesin në brez të gjerë në zonat e pambuluara të botës”. Ky satelit do të quhet […]

Continue reading …
Video/ Nuk kishte ndodhur kurrë më parë, zbulohen pamjet e krijimit të një planeti të ri

Lindja e një planeti nga një disk gazi dhe pluhuri nuk mund të ishte vërejtur kurrë. Për herë të parë, teleskopi VLT në Kili kapi një imazh në konstelacionin Centaur. Teleskopi shumë i madh (VLT) i vendosur në Kili ka kapur një imazh krejtësisht të ri: lindjen e një ekzoplaneti. Nëpërmjet instrumentit ‘Spherë’ (Spectro-polarimetrike High-kontrast […]

Continue reading …
Një mrekulli/ “Syri i Zotit” shfaqet në qiell, banorët s’u besojnë syve nga ajo që shohin

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=XGrg_71KdlQ[/embedyt]Retë dhe dielli formuan formën e një syri gjigant mbi Mongolinë e brendshme të Kinës. Video u kap në Hulunbuir në Rajonin autonom të Mongolisë së Veriut. Mediat kineze iu referuan pamjes së çuditshme si “syri i Perëndisë”. Nuk është e qartë nëse videoja është xhiruar ditën apo natën, apo nëse personi që e […]

Continue reading …
Si e shpëtoi botën NASA në vitin 1980 ?!

NASA na shpëtoi fjalë për fjalë nga një apokalipsi mbarëbotërore në vitet 1980. Nëse ata nuk do të kishin vënë re një problem të madh në atmosferën tonë, jeta në Tokë do të kishte rënë nga viti 2065. Në fillim të viteve ’80 ishin një kohë shumë e ndryshme. Flokë të çmendur, rroba të çmendura, […]

Continue reading …
Page 1 of 8123Next ›Last »