Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Shkenca
Zbulimi i ujit në Mars, mund të ketë oksigjen të mjaftueshëm për të mbështetur jetën

Zbulimi i ujit në Mars, mund të ketë oksigjen të mjaftueshëm për të mbështetur jetën

Marsi është menduar prej kohësh si një planet i thatë dhe shterpë – i paaftë për të mbështetur jetën në të. Por studimet e viteve të fundit, tregojnë se ka më shumë gjasa që ketë prani uji, duke përfshirë edhe një liqen të mundshëm nën sipërfaqe.Kjo ka çuar në shpresa të reja, se në fakt […]

Mrekulli teknologjike ! Zhvillohet makineria që kthen ajrin në ujë

Imagjinoni sikur të shuanit etjen me ujë që nuk vjen nga një lumë, përrua apo liqen, por që vjen drejtpërdrejt nga qielli, nga ajri që ju rrethon. Kjo do të ngjasonte si fantashkencë, por është në fakt realitet dhe është e prekshme për këdo.Teknologjia e re e zhvilluar nga “Watergen”, një kompani teknologjike me bazë […]

Continue reading …
Obeziteti dhe rezistenca ndaj antibiotikëve mund të nxisin pandemi vdekjeprurëse të gripit

Rritja e niveleve të obezitetit dhe rezistencës ndaj antibiotikëve mund të nxisë një pandemi të gripit në të ardhmen, ka paralajmëruar një studim i ri.Hulumtuesit nga Instituti për Infeksione dhe Imunitet “Peter Doherty” në Australi, kanë analizuar faktorët që kishin ndikuar në pandeminë e vitit 1918, ku u infektuan 500 milionë persona ndërsa mbetën të […]

Continue reading …
Pse ana tjetër e Hënës është aq e panjohur cfare i fsheh NASA njerzimit ?

Shembulli më tipik i asaj se, ajo që nuk e shohim, na frikëson, e njëjta gjë mund të vlejë edhe për anën tjetër të Hënës, të cilën nuk kemi pasur rastin asnjëherë ta shohim. Sipas amatorëve dhe gazetarëve ajo pjesë e Hënës është vend ideal për alienët. Shkencëtarët do të mësojnë më shumë për formimin […]

Continue reading …
FOTO/ Asteroid misterioz në Tokë, shkencëtarët: UFO-t po eksplorojnë planetin tonë

Shkencëtarët sëfundmi janë vënë në dyshim për shkak të një asteroidi misterioz i quajtur Oumuamua i cili ka hyrë në galaksinë tonë.Ky asteroid është i dyshimtë për shkak të prejardhjes së tij. Sipas një studimi, asteroidi mund të jetë një varkë diellore gjigante aliene e dërguar në hapësirë për të kërkuar për shenja jete.Astronomët nga […]

Continue reading …
Keplerit i mbaroi karburanti. NASA: Revolucionarizoi të kuptuarit të universit

Teleskopit hapësinor Kepler të agjencisë amerikane NASA i ka mbaruar karburanti, e për këtë arsye do të tërhiqet pas 9 viteve mision, duke ndihmuar kështu në zbulimin e 2.600 planeteve, disa prej të cilave mund të kenë kushte të përshtatshme për jetesë.Teleskopi i telekomanduar, pa ekuipazh në hapësirë e që u lëshua në vitin 2009, […]

Continue reading …
I riu nga Gjilani punesohet nga Facebook , menaxhon Kosoves .

Madje mund të thuhet lirisht që janë një pjesë e pa ndashme e jona.Rrjetet sociale sot janë pjesë e jetës tonë.Madje mund të thuhet lirisht që janë një pjesë e pa ndashme e jona.Ajo që mori vëmendje ditët e fundit është që Facebook përzgjedhi një të ri nga Kosova që të jetë pjesë e saj.Media […]

Continue reading …
Italia gjobit rëndë Apple dhe Samsung: Ngadalësuan modelet e vjetra

Autoriteti i Konkurrencës në Itali ka njoftuar këtë të mërkurë gjobitjen e dy kompanive më të mëdha të telefonëve celularë në botë Apple dhe Samsung, respektivisht me 10 milionë euro dhe 5 milionë euro, për shkak të “vjetërimit të planifikuar” të “smartphone”-ve të tyre.Vendimi besohet të jetë i pari që merret kundër prodhuesve, pas akuzave […]

Continue reading …
Facebook goditet me gjobë prej 500,000 eurosh për skandalin me Cambridge Analytica

Facebook është goditur me një gjobë prej 500,000 eurove nga Zyra e Komisionerit të Informacionit (ICO) për dështimin në mbrojtjen e të dhënave të përdoruesve të tyre gjatë skandalit të Cambridge Analytica.Gjoba është dënimi maksimal i mundshëm që ICO-ja lejohet të japë, dhe ka goditur Facebook-in për atë që e quajti “shkelje të rëndë të […]

Continue reading …
Misteret e Mërkurit, misioni që mund të eksplorojë origjinën e Sistemit Diellor

A është bërthama e Mërkurit e lëngshme, apo e ngurtë? Pse, në planetin më të vogël të sistemit tonë diellor, bërthama është kaq e madhe? Çfarë mundet të na tregojë neve planeti më i afërt me Diellin, mbi ekzistencën e sistemit tonë diellor?Një mision europiano-japonez hapësinor, pa ekuipazh, i mbiquajtur “BepiColombo”, është nisur për në […]

Continue reading …
Meteori hënor shitet për 600 mijë dollarë në ankand

Një copëz hëne që ra në tokë si një meteor hënor, është shitur në një ankand për më shumë se 600 mijë dollarë. Një shtëpi ankandesh në Boston njoftoi shitjen e meteoritit për 612.500 dollarë.Meteori përbëhej nga gjashtë pjesë që kombinohen me njëra tjetrën si një pazëll dhe ishte gjetur në Afrikë. Ai kishte një […]

Continue reading …
Misioni i dështuar, kozmonautët do ta riprovojnë në pranverë

Kozmonauti rus, Aleksey Ovchinin, dhe ai amerikan, Nick Hague, do të shkojnë në hapësirë në pranverë, pasi fluturimi i tyre dështoi një ditë më parë. Kjo konfirmohet nga shefi i agjencisë hapësinore ruse. “Ata do të fluturojnë pa diskutim”, tha shefi i “Roscosmos”, Dimitry Rogozin në Tëitter, duke postuar një foto të tijën mes dy […]

Continue reading …
Thyhen rregullat e riprodhimit! Pasardhës nga dy minj të së njëjtës gjini

Akademia kineze e Shkencave ka realizuar një eksperiment, duke krijuar pasardhës te minjtë nga dy nëna. Sipas shkencëtarëve kafshët “bimateral” ishin të shëndetshme.Por kishte lajme të këqija në lidhje me meshkujt. U eksperimentua edhe me riprodhimin e minjve nga dy baballarë. Por ata ngordhën pak pasi lindën.Me këtë eksperiment thyhen edhe rregullat e riprodhimit.Pse u […]

Continue reading …
Xiaomi, gati për “Black Shark”, telefoni i dedikuar për lojëra

Black Shark është telefoni i parë i markës kineze, Xiaomi, që është i dedikuar për video-lojëra. Gjëja më e veçantë që ofron është ftohja e qarkut fizik me xhel të lëngshëm, që të mos nxehet gjatë punës. Telefoni është hedhur në tregun kinez që në prill, por së fundmi është vënë re faqja global.blackshark.com, që […]

Continue reading …
Si është sipërfaqja e një komete, zbulohen pamjet

Një imazh i sapo lëshuar i kapur nga anija kozmike Rosetta në sipërfaqen e një komete është publikuar sëfundmi.Imazhi është kapur në vitin 2014 por është bërë publik vetëm tani.Në atë kohë, Rosetta ishte rreth 28 kilometra larg qendrës së kometës dhe një muaj e gjysmë larg nga takimi i saj historik.

Continue reading …
Page 1 of 10123Next ›Last »