Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Shendeti
5 çajrat bimorë që trupi juaj do t’ju falënderojë nëse i pini të paktën një herë në ditë

5 çajrat bimorë që trupi juaj do t’ju falënderojë nëse i pini të paktën një herë në ditë

Kamomil është një qetësues. Thuaj lamtumirë të gjitha problemeve të lidhura me gjumin duke pirë vetëm një filxhan para gjumit. Jo vetëm këtë, por edhe ajo rekomandohet për tretje të shëndetshme, të ftohtë dhe kollë, madje edhe për inflamacionet e gojës. Koha më e mirë për të pirë çaj kamomil është të paktën 30 minuta […]

Receta tradicionale lakror me lakra të egra .

Jeni ende në mëdyshje se ç’do të gatuani sot për drekë? Nuk keni pse mendoheni gjatë, pasi Brunhilda Çela ka zgjedhur t’ju zbukurojë tryezën, si dhe t’ju zgjojë gjithë shqisat me një lakror me lakra të egra, frymëzuar nga lakrori tradicional i Korçës, me dy petë, por i sajuar sipas fantazisë së saj. PËRBËRËSIT: 600 […]

Continue reading …
Ky bakter që gjendet mbi lëkurën tonë është vdekjeprurës

Mbi lëkurën e çdo njeriu në botë ekziston një superbakter i cili është potencialisht vdekjeprurës. Bakteri është Staphylococcus Epidermidis dhe shkencëtarët kanë identifikuar 61 gene që janë në gjendje ta shndërrojnë nga një mikroorganizëm të parëndësishëm, në një superbakter rezistent ndaj antibiotikëve dhe në gjendje të provokojë infeksione që mund të shkaktojnë vdekjen. Zbulimi dhe […]

Continue reading …
Kura me Gjembgomari Për Pastrimin e Mëlçisë dhe Kundër Gurëve në Tëmth

Gjembgomari është një bimë që lulëzon dhe që i përket familjes botanike të luledeles dhe mban emrin botanik Silybum marianum.Ekstrakti i gjembgomarit, që përgatitet nga farat e bimës ndihmon me proçesin e detoksifikimit dhe shërben si tonik për mëlçinë duke riparuar dëmet e saj.Gjembgomari është përdorur gjithashtu për të trajtuar cirrozën hepatike, mëlçinë e dhjamosur, […]

Continue reading …
Hudhër Me Limon Për Të Pastruar Enët e Gjakut në 40 ditë

Bashkimi bën fuqinë! Kjo është një shprehje që gjen vend edhe në kuzhinë, sidomos në rastin e hudhrës me limonin.Kura e mëposhtme me limon dhe hudhër mund të pastrojë organizmin dhe të parandalojë sëmundjet. Vlerat e Kurës me Hudhër dhe Limon Kura me limon dhe hudhër është efikase në eliminimin e dëpozitave të yndyrës në […]

Continue reading …
Regjimi ushqimor që duhet të mbani në dimër sipas dietologes Bombaj

Në stinën e dimrit, predispozita për të shtuar disa kilogramë rritet. Kjo ndodh kryesisht për arsye se dita është më e shkurtër dhe na pëlqen të rrimë në kolltuk. Por, edhe vetë i ftohti e shton oreksin për kalori sepse një pjesë e tyre shërbejnë për të na ngrohur. Meny- ja e mëposhtme është një […]

Continue reading …
Produkti që ngadalëson plakjen E trurit

Fibra është një element kyç i një regjimi të shëndetshëm ushqimor. Ushqimet më të pasura me fibër janë brokoli, arrorët, tërshëra, fasule, bizelet, avokado dardhat dhe buka me drithë të plotë.Sipas studimeve të cilave u referohet gjergjkastrioti.org, ngrënia e këtyre ushqimeve vonon plakjen e trurit sepse nxit prodhimin e acideve yndyrore që luftojnë inflamacionin.Sipas një […]

Continue reading …
Nëse vuan nga anemia dhe ke mungesë zinku, duhet të konsumosh menjëherë këto ushqime!

Nëse zinku është me tepri mund të ndikojë negativisht në metabolizmin tonë, por nëse ai mungon, bën që më vonë të vuash nga anemia, të kesh diarre, të vjella por edhe probleme me riprodhimin. Me pak fjalë, zinku është shumë i domosdoshëm për mirë funksionimin e trupit tonë. Ai është prezent në strukturën e dyqind […]

Continue reading …
Domatet Jeshile të Shqipërisë, Vlerat e Mëdha për Shëndetin

Domatja është një nga produktet që prodhohet masivisht në Shqipërisht, pa të cilën shumë prej gatimeve tona nuk do të kishin kuptim.Ëmbëlsia e saj e ndërthurur këndshëm me athtësinë e lehtë ofron një ndjenjë freskie të pazëvendësueshme.Shija nuk është i vetmi aspekt për të cilin njerëzit ‘lënë kokën’ pas domates.Ajo ka një profil shumë të […]

Continue reading …
Si të Përgatisni Turlinë më të Shijshme me Perime të Stinës

Turlia e shtëpisë është një gjellë e ngrohtë dhe shije plotë e cila të kënaq nepsin dhe oreksin sidomos gjatë vaktit të drekës.gjergjkastrioti.org ju sjell më poshtë mënyrën e shijshme të përgatitjes së turlisë së shtëpisë me perimet që dëshironi dhe që ofron stina.Kjo është një recetë fantastike, e cila kombinohet mjaft mirë me sallata […]

Continue reading …
Çfarë i Bën Kolesteroli Trurit – Si Të Mbani Nivelet e Duhura Në Organizëm

Lidhja mes zemrës dhe trurit nuk bazohet vetëm tek emocionet, stresi apo harmonia.Sipas të dhënave Atruri, ashtu edhe zemra janë të varur plotësisht nga një sistem i shëndetshëm qarkullimi të gjakut.Çdo ndryshim ose vështirësi në qarkullimin e gjakut shkakton probleme në zemër dhe në tru.Shkencëtarët e Universitetit Leiden në Hollandë kanë zbuluar se kolesteroli duke […]

Continue reading …
Bakllava e Shpejtë me Peta të Gatshme dhe Shurup Qumështi

Kjo do të jetë bakllavaja më e lehtë që do të keni përgatitur ndonjëherë.Kjo recetë vërtet përgatitet me petë të gatshme por ama butësia dhe shkriftësia arrihet përmes shurupit të qumështit.Përveç se është e thjeshtë për t’u përgatitur në shtëpi, ajo është më e lehtë se ëmbëlsirat e tjera që zakonisht amvisat përgatisin për festa.Bakllavaja […]

Continue reading …
Fuqia Kurative e Gjetheve të Limonit – Si T’i Përdorni

Gjethet e limonit përdoren në gatime dhe lëngjet e frutave për të ofruar një shije dhe aromë shtesë. Gjethet e limonit janë të pasura me vitaminë C që forcon sistemin imunitar dhe rrit nivelin e përthithjes së vitaminave nga organizmi.Pema e limonit përmban vitaminën P, që ndihmon në forcimin e enëve të gjakut. Gjethet e […]

Continue reading …
Zbuloni për sa kohë rikuperohet zemra pas lënies së duhanit

Të heqësh dorë nga cigarja duhet vullnet i hekurt. Por sa kohë do të duhet që trupi të rikuperohet pas lënies së duhanit? Një studim thotë se duhet të kalojnë 15 vjet nga lënia e cigares që të ulet rreziku i sëmundjeve të zemrës.Studimet paraprake sugjeronin se rreziku stabilizohet brenda pesë vjetësh, mirëpo hulumtimet e […]

Continue reading …
Receta e vetme për kaçamak e cila do t’ju nevojitet

Kaçamaku shkon me shumë ushqime, është i shijshëm edhe me qumësht, edhe me jogurt për kafjall. Përbërësit: – 5 gota ujë, – 1 gotë kaçamak, – 2 thelpinj hudhre, – 1 lugë e gjysmë (e vogël) kripë, – 2 lugë gjalpë, – 2 lugë ajkë Përgatitja: Ujin, thelpinjtë e grimcuar të hudhrës dhe kripën qiteni […]

Continue reading …
Page 1 of 11123Next ›Last »