Hotels, Online Hotel Reservations, Cheap and Luxury Hotel Deals, Best Hotel Rates - booked.net
Home » Archives by category » Politike
Ministri grek Kotzias, për marrëveshjen me Shqipërinë: “Do të befasoheni”

Ministri grek Kotzias, për marrëveshjen me Shqipërinë: “Do të befasoheni”

Bisedimet mes Shqipërisë dhe Greqisë mund të mbyllen brenda muajit të ardhshëm, pasi pa zgjidhur kanë mbetur vetëm çështjet e fundit. Në një intervistë për mediat greke, Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kocias, tha se ndasitë e fundit mes Tiranës dhe Athinës, pritet të sheshohen në mbledhjen e radhës, në javët e ardhshme. Ashtu […]

Taksat për pronat e bizneseve. Tirana e qytetet bregdetare do të paguajnë më shumë

Ndryshimi i formulës së llogaritjes së taksës së ndërtesës do të përfshijë edhe bizneset. Nga 1 prilli, çdo dyqan do të paguajë një taksë vjetore prej 0.2 për qind të vlerës së ndërtesës. Më parë taksa ishte fikse 400 lekë/m2 në vit për zonën Tiranë-Durrës, 300 lekë/m2 në vit për Vlorën, Fierin, Sarandën, Pogradecin, Korçën, […]

Continue reading …
Raporti: Votat u blenë në zgjedhjet e 2017-s. Partitë në Shqipëri fshehën financimet

Raporti për integritetin e zgjedhjeve për vitin 2017, që ndër të tjera mban edhe firmën e Pipa Noris, një prej eksperteve më të mira të sistemeve zgjedhore, e rendit Shqipërinë te vendet e moderuara sa i përket korrupsionit dhe shtrëngimit në zgjedhje. Problematika e parë e zgjedhjeve shqiptare shënohet të jetë shitblerja e votave, e […]

Continue reading …
Ivanov proteston ndaj ligjit për gjuhët: Është antikushtetues!

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov e ka quajtur “antikushtetues, antishtetëror dhe nxitës të tensioneve ndëretnike”, miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve nga Kuvendi i Maqedonisë. Ai tha se nuk do ta dekretonte ligjin e miratuar mes tensioneve në seancën e së mërkurës. “Ligji për përdorimin e gjuhëve është i padrejtë, represiv dhe favorizon vetëm […]

Continue reading …
Sa para shpenzojnë partitë? KQZ tregon deklaratat e PS dhe LSI: PD po verifikohet

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar bilancet financiare të vitit që shkoi të Partisë Socialiste dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim, bilancet janë deklaruar nga vetë partitë. 2017 ishte vit elektoral dhe shpenzimet në një vit të tillë janë shumë më të larta. Ndërkohë në letra Partia Socialiste, ka deklaruar një bilanc prej gati 200 milionë […]

Continue reading …
Sloganet kundër shqiptarëve në Shkup, MEPJ: Sulm ndaj paqes

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë ka reaguar duke shprehur indinjatën e thellë dhe dënon gjuhën e urrejtjes e sloganet ksenofobe kundër shqiptarëve në muret rrethuese të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup. “Kjo është hera e disatë që institucionet kulturore që ruajnë dhe pasqyrojnë historinë, […]

Continue reading …
Greqia jep detin Jon me koncesion. Miratohen kërkimet pranë zonës së diskutueshme me Shqipërinë

Me shumicë votash, Parlamenti grek miratoi ratifikimin e 4 kontratave midis shtetit dhe 3 kompanive për dhënien me koncesion të së drejtës së eksplorimit dhe shfrytëzimit të hidrokarbureve në kuadratin detar “Joni 2”, si dhe në zonat tokësore të Artës, Prevezës, Etoloanakarnanisë dhe Peloponezit veriperëndimor. Për sa i përket kuadratit detar “Joni 2”, bëhet fjalë […]

Continue reading …
Kush gënjen për kapjen e kokainës, Rama apo Xhafaj? Deklarata kontradiktore

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj deklaroi paraditen e sotme se operacioni për kapjen e 613 kg drogë në Maminas të Durrësit është bërë në bashkëpunim me partneret ndërkombëtarë. “Një superaksion i Policisë së Shtetit në bashkëpunim me agjencitë e tjera ligjzbatuese vendase dhe të huaja.Goditje e fortë trafikut ndërkombëtar të drogës!Hetimi vazhdon!Forca e Ligjit, forca […]

Continue reading …
Merkel: Zgjidhja e kontestit mes Greqisë dhe Maqedonisë më afër së kurrë…

Kontesti midis Maqedonisë dhe Greqisë për emrin duhet të zgjidhet, por procesi nuk ndikohet pozitivisht, nëse bëhet presion. Kështu u shpreh kancelarja gjermane Angela Merkel në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin e Maqedonisë Zoran Zaev në Berlin.“Kontesti midis Maqedonisë dhe Greqisë duhet të zgjidhet, presioni në negociata nuk sjell dobi. Kam përshtypje se […]

Continue reading …
Një president i përbashkët – propozimi i Edi Ramës për unitetin kombëtar

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se një president i përbashkët Kosovë-Shqipëri do të ishte simboli më i mirë i një uniteti të të dyja vendeve. Rama këtë e ka thënë gjatë fjalimit të tij në seancën solemne të Kuvendit për nder të 10-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. “Kosova dhe Shqipëria do […]

Continue reading …
Kryetari i Omonias provokon Shqipërinë

Leonidas Papas shkruan në faqen e tij në facebook për Autonominë e Vorio Epirit. Ai shkruan që Shqipëria e ndryshon historinë, sepse sipas tij data 17 shkurt është ditë feste për të gjithë grekët e jugut. “Ky njeri që shkruan për Autonominë e Vorio Epirit jeton në Sarandë dhe është dora e dytë e Vangjel […]

Continue reading …
Habit Zoran Zaev: Jam shqiptar

Kryeminsitri i Maqedonisë, Zoran Zaev i ka befasuar të gjithë pasi ka deklaruar se është shqiptar. “Unë kam prejardhje shqiptare ortodokse, si nga gjyshja, ashtu edhe nga gjyshi që nga Ilirët e Strumicës që kur pranuan besimin ortodoks. Me kalimin e kohës, sllavët, kryesisht me dhunë na asimiluan dhe imponuan gjuhën maqedonase. Mirëpo e gjitha […]

Continue reading …
Xhafaj: Ja zyrtarët dhe ish-zyrtarët që arrestohen javën e ardhshme…

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka paralajmëruar se javën e ardhshme do të ketë një valë arrestimesh të shumë personave, përfshi këtu dhe zyrtarë e ish zyrtarë, të lidhur me krimin e grabitjes e tjetërsimit të pronave publike në vend. I ftuar në emisionin Opinion, Xhafaj ka deklaruar se në bashkëpunim me Prokurorinë e Përgjithshme, […]

Continue reading …
Greqi/ Protesta kundër emrit të Maqedonisë: “Në shesh do të derdhet gjak”

Sot, në Athinë do të protestohet kundër propozimit të emrit Maqedoni. Në sheshin “Sintagma” është parashikuar manifestimi më i madh pas protestës së viteve ‘90 për të njëjtën çështje. Mbi 1500 autobusë janë rezervuar për të sjellë protestues nga provinca të ndryshme. Ajo do të mbështetet edhe nga partitë opozitare. Në protestë pritet të marrë […]

Continue reading …
Pas publikimit në Opinion, zbulohet një tjetër skandal me kompaninë ARMO

Skandali i detyrimeve të papaguara që rafineria e përpunimit të naftës ARMO ka ndaj institucioneve publike thellohet më tej. Vetëm për faturat e energjisë elektrike, borxhi i ARMO-s ndaj OSHEE-së kap vlerën 22.3 milionë dollarë, detyrime që janë rritur ndjeshëm sidomos ndaj 3 viteve të fundit. Sipas të dhënave zyrtare të kompanisë së shpërndarjes së […]

Continue reading …
Page 1 of 15123Next ›Last »