Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Lifestyle

Bastet lulëzojnë online , ja si luhet nga Shqipëria

Pikat e basteve janë mbyllur, por shqiptarët mund të vazhdojnë ende të luajnë kumar online. Mjafton një kartë krediti dhe aksesi në internet për të vendosur një skedinë. Pavarësisht se zyrtarisht në Shqipëri nuk ka më kompani bastesh sportive, ligji që ka hyrë në fuqi nga 1 Janari nuk ndalon dot aktivitetin e kompanive të […]

Shitet Telekom Albania, aksionet i blen kompania bullgare për 50 milionë euro

Telekom Albania shitet te kompania bullgare Albania Telecom Invest AD për një vlerë totale prej 50 Milione Euro.Sipas njoftimit zyrtar, mesohet se OTE ka ndërmarrë një marrëveshje për të shitur të gjithë aksionet e Telekom Sh.A (Telekom Albania) per kompaninë bullgare.“Albania Telecom Invest AD drejtohet nga Z. Spas Roussev, i cili zotëron shumicën e aksioneve […]

Continue reading …
Taksa e re /Nga 1 janari, ja sa do paguajnë apartamentet

Nga 1 janari nisi zbatimin taksa e re e shtëpive, që do të paguhet 0,05 për qind e vlerës së shtëpive. Taksa për kryeqytetin do të paguhet në faturën e ujit të pijshëm. Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, më herët deklaroi se në kadastrën e pronave janë hedhur të dhënat për 650 mijë […]

Continue reading …
Vonesa dhe fluturime të anuluara, ja kompanitë problematike në Shqipëri

Pasagjerët që udhëtojnë përmes Rinasit janë përballur shpesh me vonesa dhe anulime të fluturimeve. Por, kush janë kompanitë më problematike të fluturimeve në Shqipëri? Autoriteti i Aviacionit Civil publikoi për herë të parë listën nominale të shoqërive ajrore, të cilat kanë bërë më shumë vonesa dhe anulime, duke i lënë pasagjerët të presin në aeroport. […]

Continue reading …
“1.5 milionë shqiptarë emigrantë”

Që prej eksodeve të fillim viteve ‘90, Shqipëria ka mbajtur statusin e një vendi emigrantësh. Zyrtarisht sipas IOM, organizatës që merret me emigrantët, nëpër botë janë shpërndarë 1.5 milionë shqiptarë.“Kjo është shifra zyrtare deri më tani. Por numrin jo zyrtar deri më tani nuk e dimë. Ai mund të jetë shumë herë më i lartë […]

Continue reading …
Gjeniu 6-vjeçar nga Kamenica që flet 7 gjuhë

Amar Lenjani nga Karaçeva, fëmija superior me koeficient të inteligjencës 131. Telefonin e mban në dorë në mënyrë që të arrij të identifikoj të gjitha flamujt e shteteve që i gjen në bazë të aplikacioneve telefonike. Amar Lenjani gjashtë vjeçari nga Karaçeva e Kamenicës është fëmija superior i cili di të flas 7 gjuhë të […]

Continue reading …
Punësim në Gjermani/ Procedurat e reja për vizat dhe kontratat e punës

Projektligji i ri i ardhjes së fuqisë punëtore nuk do ta shmangë nevojën e aplikimit për vizë pune. Lind pyetja se a do të shkurtohet apo do të zgjatet koha e pritjes për vizë në ambasada. Një gjë duhet thënë që në fillim: Askush nuk mund ta parashikojë saktësisht se a do të rritet apo […]

Continue reading …
Mbyllen 4.140 pika bastesh. 90% e bixhozit ka “ulur qepenat”

Kompanitë e basteve nuk kanë pritur 31 dhjetorin për mbylljen e pikave të lotove. Në Qendrën Kombëtare të Biznesit, deri më tani kanë deklaruar mbylljen 4.140 pika bastesh sportive, që përbëjnë mbi 90 për qind të pikave të regjistrura zyrtarisht në të gjithë vendin.Në Shqipëri, 3 janë operatorët e basteve sportive.Burime pranë kompanive bëjnë me […]

Continue reading …
Studentët nuk tërhiqen: Nesër para Kryeministrisë

Pas protestave të studentëve, pika 4 e Vendimit të Këshillit të Ministrave, e cila parashikonte pagesë shtesë për provimet e mbartura është shfuqizuar zyrtarisht.Por kjo nuk i kënaq studentët, të cilët kanë paralajmëruar se nesër do të ketë sërish protestë, por këtë herë jo vetëm para Ministrisë por edhe para Kryeministrisë.“Qeveria dhe Ministria u tërhoqën […]

Continue reading …
Fuqia e reagimit qytetar, Macron mendon vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme

Presidenti francez Emmanuel Macron është duke marrë në konsideratë vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme pas një dite protestash të dhunshme anti-qeveritare në Paris. Ajo që nisi si indinjate kundër çmimit të karburantit, tani është shndërruar në zemërim kundër kostove të larta të jetesës. Disa prej demonstruesve mbetën paqësore, por të tjerë u përleshën me policinë […]

Continue reading …
Kukës, biznesi mirëpret vendosjen e taksës 100% për produktet serbe

Ndryshe nga qeveria shqiptare, biznesi mirëpret vendimin e kosovës për vendosjen e taksës 100 % ndaj produkteve serbe!Nga Kukësi, Kryetar i Shoqatës “Biznesi për Biznesin” shprehet se ky moment mund të përdoret për rritjen e mardhënieve tregtare me Shqipërinë që sipas tyre tashmë janë në minimum. Sokol Kolgjini, Kryetar i Shoqatës “Biznesi për Biznesin”: Ne […]

Continue reading …
“Kush shkel, vdes”, ishulli i vetëm në hartën e Tokës që s’është eksploruar

Të gjithë e dinë që nuk ka asnjë vend në hartën e planetit Tokë që nuk është eksploruar nga njerëzit. Por ja që është një vend ku as aventurieri më guximtar nuk ka arritur të futet e të marrë informacion. Ishulli Sentinel i Veriut, në Gjirin e Bengalit, ka popullatën e fundit në tokë që […]

Continue reading …
E “frikshme”, ja sa është borxhi i Shqipërisë, të tretët në rajon

Banka Botërore ka publikuar një raport të zgjeruar ku edhe krahason ekonomitë e ndryshme të botës në një indikator të vetën; borxhin e jashtëm.Nga këto shifra rezulton se, në fund të 2017-ës, stoku i borxhit të jashtëm të Shqipërisë arrin në 9.1 miliardë dollarë, nga 8.3 miliardë që ishte vitin paraardhës.Po në krahasim me vendet […]

Continue reading …
80 fotografi historike që duhet t’i shihni patjetër

Disa fotografi, kanë mbetur përgjithmonë në histori! Sigurisht, sot jetojmë në kohën e imazheve, mirëpo imazhi nuk është ekskluzivitet bashkëkohor Është bukur të kemi fotografi tona të fëmijërisë, të rinisë dhe pastaj në pleqëri t’i kujtojmë momentet më të mira. Mirëpo, ekzistojnë fotografi të cilat kanë hyrë përgjithmonë në histori dhe ato nuk duhet t’na […]

Continue reading …
Morinë: Pikë kontrolli e unifikuar me Kosovën, s’do ketë më dy palë polici

Kryeministri Edi Rama u ndal ditën e sotme në pikën e kalimit kufitar të Morinës, e cila nisi vënien në funksionim të ambienteve të reja të rikonstruktuara.Kreu i qeverisë vlerësoi finalizimin e përpjekjeve për pikën e përbashkët doganore, e cila do të jetë me përfitim të ndërsjellë për qytetarët e Shqipërisë dhe Kosovës.“Me rëndësi është […]

Continue reading …
Page 1 of 9123Next ›Last »