Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Lifestyle
E “frikshme”, ja sa është borxhi i Shqipërisë, të tretët në rajon

E “frikshme”, ja sa është borxhi i Shqipërisë, të tretët në rajon

Banka Botërore ka publikuar një raport të zgjeruar ku edhe krahason ekonomitë e ndryshme të botës në një indikator të vetën; borxhin e jashtëm.Nga këto shifra rezulton se, në fund të 2017-ës, stoku i borxhit të jashtëm të Shqipërisë arrin në 9.1 miliardë dollarë, nga 8.3 miliardë që ishte vitin paraardhës.Po në krahasim me vendet […]

80 fotografi historike që duhet t’i shihni patjetër

Disa fotografi, kanë mbetur përgjithmonë në histori! Sigurisht, sot jetojmë në kohën e imazheve, mirëpo imazhi nuk është ekskluzivitet bashkëkohor Është bukur të kemi fotografi tona të fëmijërisë, të rinisë dhe pastaj në pleqëri t’i kujtojmë momentet më të mira. Mirëpo, ekzistojnë fotografi të cilat kanë hyrë përgjithmonë në histori dhe ato nuk duhet t’na […]

Continue reading …
Morinë: Pikë kontrolli e unifikuar me Kosovën, s’do ketë më dy palë polici

Kryeministri Edi Rama u ndal ditën e sotme në pikën e kalimit kufitar të Morinës, e cila nisi vënien në funksionim të ambienteve të reja të rikonstruktuara.Kreu i qeverisë vlerësoi finalizimin e përpjekjeve për pikën e përbashkët doganore, e cila do të jetë me përfitim të ndërsjellë për qytetarët e Shqipërisë dhe Kosovës.“Me rëndësi është […]

Continue reading …
Kompanitë drejt gjykatave: Divorci me kumarin mund t’i kushtojë qeverisë 45 milionë euro

Biznesi i kumarit ka qenë gjithmonë një ndër lobet më të fuqishëm në vend. Jo rastësisht dy vite më parë ia dolën që të shtynin ligjin, duke marrë më shumë kohë para ndalimit. Por duket se në çdo marrëdhënie ka një krisje dhe këtë herë u kurorëzua me “divorc”. Një vendim që duhet të ndalonte […]

Continue reading …
Probleme me aplikimet, njoftim i rëndësishëm për Lotarinë Amerikane

Ambasada Amerikane në Tiranë dha sot një tjetër njoftim të rëndësishëm sa i përket procesit të aplikimit për Lotarinë Amerikane.Ambasada flet për një problem që shumë aplikuesve u shfaqet në momentin që kryejnë procedurat për plotësimin e formularit, dhe bën apel ta provoni më vonë ose të dërgoni pyetje në “Pyet Anën”. Mesazhi i Ambasadës […]

Continue reading …
Si e sheh botën një foshnje gjatë vitit të parë të jetës?

Që në momentin kur lind, një foshnje ndryshon gradualisht mënyrën se si ajo e percepton dhe e shikon botën përreth saj. Kur foshnjet bëhen një muaj, kanë aftësinë të fokusojnë objekte tre këmbë larg tyre, dhe fytyrat që i kanë përballë. 2 muaj Sytë e foshnjes bëhen më të kordinuar për të punuar bashkë. 3 […]

Continue reading …
1.1 kg dhe 5.655 karat: Një Smerald si asnjë tjetër është zbuluar në Zambia

Prodhuesi më i madh në botë i gurëve të gjelbërt ka zbuluar një kristal smeraldi 5,655 karatësh në minierat e tij në Zambia. Guri, i cili peshon më shumë se 1.1 kg , u gjet në minierat e Gemfield në Kangem, tha kompania në një deklaratë të hënën.Smeraldi quhet “Inkalamu”, që do të thotë “luan” […]

Continue reading …
Astrologia Meri Shehu: Ja si do të jetë tetori për secilën shenjë horoskopi

Është bërë traditë tashmë që në çdo fillim muaji astrologia Meri Shehu të na njohë me parashikimin e yjeve. E ftuar në emisionin “Rudina” në Tv Klan, Shehu zbuloi se cilat do të jenë shenjat më me fat të muajit Tetor. “Ky muaj do të jetë i këndshëm në lidhjet mes planeteve që duket sikur […]

Continue reading …
Dërgonin klandestinë nga Shqipëria në SHBA, Kanada e Britani, arrestohen 8 persona mes tyre 2 police

Përgjatë natës së kaluar dhe gjatë orëve të para të mëngjesit është përmbyllur pjesa e dytë e Mega – Operacionit të koduar “One If By Land”, në kuadër të goditjes së kontrabandimit të personave me qëllim emigrimin drejt SHBA-së, Kanadasë dhe Mbretërisë së Bashkuar. I gjithë hetimi i zhvilluar me metoda speciale nga Policia e […]

Continue reading …
SHBA, po përgatitet rregulli i ri për vizat dhe Green Card

Administrata e Trump njoftoi se po përgatitet të propozojë një rregull të ri, i cili ua vështirëson marrjen e “Green Card”-it emigranteve të ndodhur ligjërisht në SHBA, dhe marrjen e vizave atyre që kanë qenë ndonjëherë të varur nga disa përfitime publike si Medicaid, kuponat ushqimorë apo strehimi publike. Propozimi, i cili mund të bëhet […]

Continue reading …
Skandaloze/ Kazinotë “pushtojnë” Korçën, lejohen edhe adoleshentët

Pikat e lojërave elektronike janë shqetësuese për qytetarët e Korçës. Adoleshentët dhe të rinjtë janë grupmosha më e kërcënuar nga ky aktivitet.Biznesi fitimprurës i kumarit rëndon familjet, jo vetëm financiarisht, por edhe si një faktor social që prek adoleshentët.Zhvillimi teknologjik, rrjetet sociale, lojërat virtuale dhe prania e këtyre pikave në rrugët kryesore të qytetit të […]

Continue reading …
A janë këta ishujt më dramatikë në botë ?

Imazhet e pabesueshme tregojnë gryka e thepisura të ishujve Faro.Nuk ka askund ishuj në arkipelag më shumë se 5 km.Ka më shumë dele se njerëz, raporti është 70,000 deri në 50,000.Ka vetëm tre semafor trafiku në ishuj.Janë si një peizazh të nxjerra nga fantazia e ndonjë shkrimtari.Nuk ka rëndësi se nga shikoni; poshtë-lartë apo e […]

Continue reading …
Zgjidhni formën tuaj të hundës dhe ju themi se çfarë personaliteti keni

Forma, madhësia dhe struktura e hundës së një personi tregon shumë gjëra në lidhje me personalitetin e tij. Gjeni formën tuaj në foto dhe shikoni shpjegimin. 1. Ju jeni kuriozë dhe ju pëlqen të investigoni. Jeni optimist dhe kujdeseni për të tjerët. Gjithashtu jeni të shoqërueshëm dhe gjithmonë gjeni zgjidhje për problemet. 2. Ju jeni […]

Continue reading …
Shpella ne Meke ku Muhamedi krijoj fene islame .

Rreth 700 metra mbi nivelin e detit, në Mekë ndodhet një shpellë ku mendohet se Profeti Muhamet kaloi i vetmuar pjesën më të madhe të meditimit të tij.Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Arash Arabasadi, disa prej pelegrinëve që marrin pjesë në udhëtimin e përvitshëm të haxhillëkut drejt qytetit të shenjtë në Arabinë Saudite, […]

Continue reading …
Britanikja Express: Shqipëria, bukuria e harruar e Ballkanit, destinacioni më pikant i 2018-s

Grekët e lashtë, Romakët, Bizantinët dhe Otomanët donin të gjithë një copë nga Shqipëria. Dhe askush nuk mund t’i vër faj. Fqinj me Italinë dhe Greqinë, Shqipëria është një vend me njerëz mikpritës dhe një natyrë plot me thesare natyrore dhe historike, shkruan media britanike Express, e cila ka sjellë një guidë për vendet më […]

Continue reading …
Page 1 of 8123Next ›Last »