Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Kultura » Muzika
Malësor Prënkoçaj i kushton kenge Skenderbeut per 28 Nentorin .

Malësor Prënkoçaj i kushton kenge Skenderbeut per 28 Nentorin .

Nje kenge kushtuar heroit tone kombetar eshte lancuar keto dite nga kengetari Malesor Prenkocaj me rastin e 28 nentorit . Nje kenge me vlera dhe shume kuptimplote , duke lartesuar vlerat e heroit tone Kombetar . Urime per kengen nga stafi i gjergjkastrioti.org dhe suksese ne karrieren tuaj si kengetar .

Muzika klasike shqiptare

Palok Kurti (1860 – 1920) krijoi “Marshin e Bashkimit Shqiptar” ne 1878. Kjo ishte ne nje kohe kur muzika klasike shqiptare kishte akoma nje rruge te gjate perpara. Kurti ishte nje muzikant amator, kengetar, instrumentist dhe kompozitor i mbrujtur me muziken popullore te qytetit te tij, Shkodren. Muzika klasike shqiptare nisi hapat e para te […]

Continue reading …