Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Kultura » Letersia
E veja e Eskobar me një libër ekskluziv

E veja e Eskobar me një libër ekskluziv

Ishin vite të izolimit. Fqinjët nuk e dinin se kjo grua me një theks të gëzueshëm kolumbian ruante sekrete të dhunës dhe të vdekjeve.Sekretet-asgjë më pak-por të Pablo Emilio Escobar Gaviria, zotëria më e famshme e drogës në historinë e Amerikës Latine.Tani, Victoria Eugenia Henao, e veja e kreut të kartelit Medellin, i ka thënë […]

Bamirësi i arsimit kombëtar Ali Agjahu nga Elbasani

Nga Kastriot Dervishi Ali Agjah Biçakçiu (1874-1918) apo njohur shkurt si Ali Agjahu është një humanist e filantrop elbasanas i cili gjithë pasurinë e tij ia dhuroi arsimit kombëtar shqiptar. Jeta e tij mori një drejtim të padëshiruar dhe fatkeq në vitin e turbullt 1914, në kohën kur kishte shpërthyer lëvizja rebele në Shqipërinë e […]

Continue reading …
Shqipërimet e panjohura të Nolit, studiuesi i gjen te shqiptarët në Amerikë

Pesë botime të shqipëruara nga Fan Noli janë gjetur në Amerikë nga studiuesi i historisë Niko Kotherja. Botimet e 5 pjesëve të “Don Kishotit të Mançës”, përkthimet brilante të Fan Nolit, botuar me 1932 në Boston janë gjetur mes shqiptarëve të Amerikës. Studiuesi i historisë Niko Kotherja në Boston ka mundur te gjejë këto gjurmë […]

Continue reading …
Skandal në Bibliotekën Kombëtare/ Shpallet gjendje emergjence, 12 mijë materiale u lagën nga shiu

Biblioteka Kombëtare ka shpallur gjendjen e emergjencës. Shiu që ra mbrëmjen e 23 qershorit ka përmbytur katet e nëndhenshme, çka ka shkaktuar dëme të shumta. Kështu, Biblioteka Kombëtare ka bërë me dije se janë lagur 12 mijë materiale, një pjesë e madhe e të cilave në mënyrë të parikuperueshme. Kështu theksohet se janë dëmtuar konkretisht […]

Continue reading …
Kazuo Ishiguro fiton çmimin Nobel në Letërsi

Shkrimtari britanik me origjinë japoneze Kazuo Ishiguro është shpallur fitues i Çmimit Nobel në Letërsi për vitin 2017. Fituesi i fundit i çmimit prestigjioz për vitin 2016 ishte shkrimtari dhe kantautori amerikan Bob Dylan. Për herë të parë me këtë çmim u laureua shkrimtari francez Sully Prudhomme në vitin 1901. Ky çmim është dhënë për […]

Continue reading …
40 vjet nga ekzekutimi i poetëve Genc Leka e Vilson Blloshmi

Më 17 korrik 1977 mbushen 40 vjet nga ekzekutimi i poetëve Genc Leka dhe Vilson Blloshmi. Ata bënin pjesë në radhët e familjeve kundërshtare të regjimit komunist. Për këtë arsye u përfshinë në një proces agjenturialo-operativ të Sigurimit dhe më pas hetimor-gjyqësor të hetuesisë e gjykatës. -Genc Leka (1941-1977), ishte 36 vjeç kur u ekzekutua. […]

Continue reading …
Poezia “Saharaja” e Vilson Blloshmit

Në vijim të postimit tjetër, kjo është poezia “Saharaja” e Vison Blloshmit, e cila u konsiderua si vepër penale e “agjitacionit e propagandës për dobësimin dhe minimin e pushtetit popullor. I takon viteve 1973-1974.

Continue reading …
10 librat më të mirë ne gjithe historine .

1. “Ana Karenina”, e shkruar gjatë viteve 1873-1877 prej shkrimtarit të madh rus Leon Tolstoi. Vepra hapet me një citat madhështor: “Familjet e lumtura janë të gjitha njësoj, ndërsa familjet fatkeqe, janë fatkeqe ndryshe nga të tjerat.” Kjo novelë është një kryevepër e dashurisë tragjike të Ana Kareninës me kontin Vronski, të dy këta pre […]

Continue reading …
Kosova nderon Ismail Kadarenë

Ministria e Kulturës së Kosovës i dha Çmimin “Letërsia Shqipe” shkrimtarit Ismail Kadare. Duke e pranuar atë sot në Prishtinë, Kadare tha se ky çmim i dhënë nga Kosova kishte më më tepër kuptim se çdo çmim tjetër.“Falënderoj Kosovën dhe lexuesit e mi këtu. Jam i lumtur kur mendoj që po e marr çmimin në […]

Continue reading …
Harvard/ Zbulohen libra të bërë me lëkurë njeriu

Sipas disa studimeve të fundit është zbuluar se në Harvard janë gjetur disa libra të cilat janë bërë nga lëkura e njeriut.Librat ishin gjetur kohë më parë dhe në pamje të parë kopertina e tyre dukej tepër e pazakontë por pas studimit të thellë mendohet se librat janë bërë lëkura e njeriut.Në një prej këtyre […]

Continue reading …
“Historia e vërtetë e njerëzimit do të shkruhet vetëm kur shqiptarët të marrin pjesë në shkrimin e saj”

“…historia e vërtetë e njerëzimit do të shkruhet vetëm kur shqiptarët të marrin pjesë në shkrimin e saj”. Në facebook, dikush pyeti nëse Lamberci tallej me shqitarët me këto fjalë? Jo, Lamberci e kishte seriozisht! Kur Maksimilian Lamberci i shkroi këto fjalë në studimin “Një vështrim mbi letërsinë shqipe” (1956), ai nisej nga hulumtime të […]

Continue reading …
Perse bota na quan ALBANIA dhe jo Shqiptar ?

Më 23 korrik të vitit 90 në Aleksandri, provincë romake, Egjipt – lindi Klaudius Ptolemy (Ptolemeu), astrolog, muzikolog, matematicien, shkrimtar dhe gjeograf. Prejardhja e saktë e tij nuk dihet. Disa thonë se ishte romak, të tjerë thonë, helen, por nisur nga emri ‘Ptolemy’, ai mund të ketë qenë me prejardhje nga Ptolemenjtë e periudhës së […]

Continue reading …
Letërsia e vjetër shqipe

Letërsia e vjetër shqiptare lindi dhe u zhvillua në mesjetë, kur vendi ynë nën zgjedhën osmane, në kushtet e shoqërisë feudale, ku ideologjia sunduese ishte ideologjia fetare. Prandaj edhe përmbajtja e saj është kryesisht fetare. Të nisur nga qëllime atdhetare, shkrimtarët e kësaj periudhe shkruan edhe vepra mësimore e didaktike, si:”Fjalori latinisht-shqip„ i F. Bardhit […]

Continue reading …
100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri

Historia, mënyra e formimit apo numri i përdorimit të mbiemrit që mban secili prej nesh, nuk do të përbëjë më një mister. Me një total prej rreth 25000 mbiemrash në të gjithë territorin shqiptar, profesori i Institutit të Gjuhësisë dhe Letërsisë, Çlirim Bidollari, ka radhitur në një fjalor, që pritet të përfundojë së shpejti, të […]

Continue reading …
Antologjia e letersise shqipe perkthehet nga nje shtepi botimi ne Kroaci ne gjuhen kroate

Për herë të parë pas më shumë se 30 vitesh botohet Antologjia e Letërsisë së Re Shqipe në kroatisht. Një librari kroate mori përsipër të sjellë për lexuesit e saj edhe disa botime nga gjuha shqipe në kuadër të përkthimit të letërsisë së vendeve të vogla. Janë 12 autorë të përzgjedhur në këtë antologji nga […]

Continue reading …
Page 1 of 212