Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Kultura » Kinematografia
Ridley Scott pranë kompletimit të planit për xhirimin e “Gladiator 2”

Ridley Scott pranë kompletimit të planit për xhirimin e “Gladiator 2”

Regjizori Ridley Scott është shumë pranë realizimit të planit të tij për xhirimin e një vazhdimi për filmin klasik nga viti 2000, “Gladiator”.Asokohe, filmi fitoi pesë çmime Oscar, duke përfshirë edhe çmimin për aktorin më të mirë në rol kryesor për Russell Crowe, i cili luajti rolin e Maximus (një gjenerali të fuqishëm romak që […]

Tiranë, muzikë dhe akrobaci në ajër në sheshin “Skënderbej”

Pas një vere të mbushur me spektakle kulturore e sportive, sheshi “Skënderbej” ka rimbledhur sërish qytetarët e Tiranës për një shfaqje të veçantë.Të shtunën, qytetarë të shumtë dhe të vegjlit patën mundësi të ndiqnin një nga spektaklet më të njohur në botë, atë që njihet si Teatri i Rrugës “Mobile Homme”, i organizuar nga Ambasada […]

Continue reading …
19 vitet e betejës së Ramës për të shkatërruar Teatrin Kombëtar…dhe batuta përçmuese për Violeta Manushin!

Ishte viti 1999 kur Edi Rama, Ministër Kulture, nisi betejën e tij me artistët përmes promovimit të reformës së tij për Teatrin si dhe ristrukturimin e pagesës së artistëve. Të parët që e kundërshtuan këtë reformë të Ramës, ishin artistët e TOB të cilëve iu bashkuan shpejt edhe ata të Teatrit Kombëtar. Kishin nisur thashethemet […]

Continue reading …
20 kuriozitetet që nuk i dini për filmin ‘Titaniku’

Të rrallë janë njerëzit, që nuk e kanë parë, apo edhe që nuk kanë qarë me skenat e filmit, “Titaniku”. Por janë 20 elementë të cilët nuk i kenë vënë re, ose nuk i dinit më parë për këtë film. 1. Rose & Jack shkëmbejnë 13 puthje gjatë tërë filmit. Jo pak nëse mendoni se […]

Continue reading …
“Polici” largohet nga Portokallia, çfarë po ndodh me spektaklin

Aktori Florian Binaj mësohet se nuk do të jetë më pjesë e spektaklit të humorit “Portokalli” i cili transmetohet në Top Channel. Dritare.net informon se për shkak të mosmarrëveshjeve, aktori i dhjetëra roleve, sot i komunikoi regjisorit Basha, largimin përfundimtar. Portokallia duhej të niste në 1 tetor, por pas largimit të Florit, Besit , Erionit […]

Continue reading …
Jeta e Reshat Arbanës, në një libër

Tek e sheh ashtu si një div, me zërin që bredh furishëm si ndër bjeshkët në furtunë, të duket se ai njeri është shqiponjë, është hy, është vetë natyra. Magjia e zërit, statura e tij fizike, jehona e shpirtit, përbëjnë një organikë, që I kanë sjellë vend nga më të çmuarit e prestigjioz në panteonin […]

Continue reading …
Fillimet e Kinematografisë Shqiptare

Kinematografia ne Shqiperi u zhvillua mbas vitit ’45, nderkohe qe si shfaqje e pare filmike njihet ajo e piktorit Kol Idromenos ne vitin 1912. Filmi me i vjeter me teme shqiptare i xhiruar nga te huajt, eshte “Albania ribelle”, xhiruar nga shoqeria italiane “Cines” e Torinos, ne vitin 1909. Ne vitin 1946 u ngrit ndermarrja […]

Continue reading …
Shuhet në moshën 86-vjeçare “Donika e Skënderbeut”

Shuhet në moshën 86-vjeçare “Donika e Skënderbeut”TIRANE-Ka ndërruar jetë dje në orët e vona të pasdites, “Artist ja e Merituar”, Besa Imami. Ajo prej kohësh vuante nga një sëmundje e rëndë. Drejtori i Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli, konfirmoi mbrëmë për “GSH” se homazhet mbahen sot nga pra 13:00 deri në orën 14:00 në Teatrin Kombëtar. […]

Continue reading …
Kinemaja shqiptare

Filmi hyri në Shqipëri në vitet 1911-12. Shfaqjet e para publike u dhanë në qytetet Shkodër e Korçë. Sallat e para të kinemave si institucione publike u ngritën me iniciativë private pas Luftës I Botërore, në qytetet Vlorë, Korçë, Tiranë, Shkodër, Berat. Filmat e parë u bënë nga të huajt; ata qenë kronika. Kronika e […]

Continue reading …