Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Kultura » Arti
Tiranë, muzikë dhe akrobaci në ajër në sheshin “Skënderbej”

Tiranë, muzikë dhe akrobaci në ajër në sheshin “Skënderbej”

Pas një vere të mbushur me spektakle kulturore e sportive, sheshi “Skënderbej” ka rimbledhur sërish qytetarët e Tiranës për një shfaqje të veçantë.Të shtunën, qytetarë të shumtë dhe të vegjlit patën mundësi të ndiqnin një nga spektaklet më të njohur në botë, atë që njihet si Teatri i Rrugës “Mobile Homme”, i organizuar nga Ambasada […]

19 vitet e betejës së Ramës për të shkatërruar Teatrin Kombëtar…dhe batuta përçmuese për Violeta Manushin!

Ishte viti 1999 kur Edi Rama, Ministër Kulture, nisi betejën e tij me artistët përmes promovimit të reformës së tij për Teatrin si dhe ristrukturimin e pagesës së artistëve. Të parët që e kundërshtuan këtë reformë të Ramës, ishin artistët e TOB të cilëve iu bashkuan shpejt edhe ata të Teatrit Kombëtar. Kishin nisur thashethemet […]

Continue reading …
Kruja, qyteti që të con në një epokë tjetër

Kruja është një nga qytetet më me histori nga të gjitha ato shqiptare. Ajo karakterizohet jo vetëm për gjeografinë e veçantë, kalanë mbresëlënëse por dhe shumë tradita të përcjella brez pas brezi. Historia që u thurr në qytetin e lashtë na bën të ndihemi krenar sa herë që e vizitojmë. Duke mos harruar betejat e […]

Continue reading …
biznismeni mysliman shqiptar i jep 100 mijë dollarë për Katedralen në Prishtinë

Në Nju Jork është mbajtur një mbrëmje Gala për grumbullimin e fondeve për Katedralen “Nëna Terezë” në Prishtinë. Siç njofton korrespodenti i agjencisë së lajmeve INA, kjo mbrëmje solli plotë mirësi, dashuri, lutje e bekim fetar, kushtuar simbolit të shqiptarëve në botën e qytetëruar Nënë Tereza. Ky manifestim do mbahet mend gjatë nga shqiptarët e […]

Continue reading …
Flamuri kuq e zi në kryqëzimin e Jezu Krishtit, pikturë e vitit 1500

Tabloja “Kryqëzimi” ku shihet kryqëzimi i Jezu Krishtit është bërë nga artisti Michele da Verona. E vjetër që nga viti 1500, pakkush e di që ajo ka në të flamurin shqiptar, madje në pikturë është edhe vet nënshkrimi i artistit.Ky muze me kaq nam nëpër Evropë, përmes kësaj pikture, paraqet qëndresën anti-osmane të shqiptarëve. Muze […]

Continue reading …
Stema me luan e Mbretërisë Shqiptare, në dyqanin gjerman të sendeve antike

Në dyqanin online për sende antike, H.Th. Wenner, selia e të cilit ndodhet në Gjermani, keni mundësi që të blini stemën e Mbretërisë Shqiptare të gdhendur në dru.Modeli është punuar nga Franz Johann Joseph, në vitin 1791, ndërsa për ta blerë kushton vetëm 17 euro.Kjo gjë nuk do të përbente lajm, nëse në stemën e […]

Continue reading …
Nis restaurimi i pazarit të Korçës

Pazari i vjetër i Korçës, me vlera historike dhe monumentale, pas vitesh të tëra degradimi është duke iu rikthyer identitetit. I njohur për dyqanet e tij të shumta dhe strukturën me ndërtime një dhe dykatëshe, ky pazar për vite të tëra u përball me harresën, çka ka sjellë jo pak dëme.Faktori kohë herë pas here […]

Continue reading …
“Vallja e shpatave” Piktura e malazezit në Shkodrën e 1800-ës

Enrik Mehmeti Vallja e shpatave”, apo siç është etiketuar në Muzeun e Pavarësisë në Vlorë, “Vallja Ballkanase” është një pikturë që qëndron që prej një kohe të gjatë në muzeun e pavarësisë edhe pse kanë kaluar, pushtete, luftëra, pronarë. Kopja e pikturës origjinale e piktorit Pajo Jovanovic, mbart në vetvete shumë histori që prej kohës […]

Continue reading …
Columba illyrica / Pëllumbi pellazg në Kulturën e Vinçës

Nga Fahri Xharra Kultura e Vinçës ngërthen në vete të kaluarën tonë pellazge dhe pellazgo-ilire. Në vendin e quajtur Vuqjedol është gjetur një shembull i shkëlqyer i frymëzimit artistik dhe simbol fetar i kulturës dhe qytetërimit të hershëm pellazg (evropian)- Pëllumbi i Vuqjedolit. Garat me pëllumba janë një traditë jona mijëravjeçare. Që pëllumbat garues të […]

Continue reading …
Lezhë, Zefi: Të prishen ndërtimet në 20 vite brenda zonës arkeologjike

LEZHE – Ndërtimet me dhe pa leje në zonën arkeologjike të Lezhës duhet të rishikohen, kjo edhe në bazë të masterplanit për zhvillimin e këtij qyteti. Rikuperimi i kësaj zone nga këto ndërtime është thuajse i pamundur, pasi ndërtimet janë kryer përgjatë 20 viteve.Deklarata ka ardhur nga Përgjegjësi i Kulturës Kombëtare në Lezhë Paulin Zefi, […]

Continue reading …
Statuja 9500-vjeçare mund të ketë një mesazh për njeriun modern

Shkencëtarët gjermanë janë pranë deshifrimit të një mesazhi të koduar në statujën e drunjtë më të lashtë në botë, që daton 9500 vjet parë, i cili sipas tyre i drejtohet njeriut modern.Statuja e quajtur Shigir është 2 herë më e lashtë se piramidat e Egjiptit dhe është ruajtur e paprekur si të ndodhej në një […]

Continue reading …
Trashëgimia Kulturore Shqiptare.

Kultura Tradicionale në Shqipëri Në Shqipëri njihen dy grupime të mëdha etnografike, të konsoliduar që nga mesi i shek.XVIII, që janë: Gegëria në veri të lumit Shkumbin dhe Toskëria në jug të tij. Gegëria përbëhej nga Gegëria e mirëfilltë, Dukagjini apo Leknia, Malësia dhe Fushat Bregdetare të Veriut, kurse në Toskëri bënin pjesë: Toskëria e […]

Continue reading …