Click Here!
Home » Archives by category » Kultura » Arkeologjia
Arkeologu italian: 12 mijë vite më parë kanë banuar njerëz në Kosovë

Arkeologu italian: 12 mijë vite më parë kanë banuar njerëz në Kosovë

Hulumtimet e fundit të kryera nga shkencëtari eminent botëror i artefakteve parahistorike, profesori Emmanuel Anati, dëshmojnë qartë praninë e njeriut në Kosovë në më shumë se 12 mijë vjet më parë. Gjatë eksplorimit të artefakteve parahistorike në Kosovë, projekt i iniciuar nga RTK, me ekspertin botëror të kësaj fushe, Anati, nga Italia, në rrethinën e […]

TAP ndërpret punën për gazsjellësin/ Zbulohen vendbanime të lashta në lindje të vendit

Puna për ndërtimin e një tubacioni masiv të gazit përmes Evropës Juglindore është pezulluar pas zbulimit të një vendbanimi të lashtë në Shqipërinë lindore, tha të mërkurën kompania Trans Adriatic Pipeline Kontraktuesi thotë se një “pasuri me qeramika” u gjet në fshatin Turan në Shqipërinë Lindore. Gjetjet besohet se datojnë në Epokën e hershme të […]

Continue reading …
Mokra, hiret dhe bukuritë e një krahine me histori të lashtë

Para disa muajsh, shoqata kulturore atdhetare “Pelion” e Pogradecit festoi në Tiranë me anëtarët e shoqatës, redaksinë dhe bashkëpunëtorët e saj daljen e numrit të 200 të gazetës “Mokra”. Ndoshta s’do t’i binte radha të flisnim, pasi shoqata dhe gazeta të tilla ka shumë, disa të suksesshme e më veprimtari më të dendura dhe disa […]

Continue reading …
Kisha e fshehur brenda shpellës, çfarë fshihet në malet e Librazhdit

Në trevat e Librazhdit të sotëm ndodhen disa shpella të banuara, të quajtura shpella eremite, ose shpella kisha, si në fshatrat Koshorisht, Skroskë dhe Urakë, të cilat kanë në muret e tyre shkëmbore piktura murale me tematikë biblike. Në njërën prej këtyre shpellave, dhe pikërisht në atë të fshatit Koshorisht, ndodhet një nga pikturat më […]

Continue reading …
Zbulohet varri më i lashtë i fiseve Maja

Varri i një “mbreti -zot” të lashtë është gjetur në një nga sitet e qytetit të Majas, Waka në veri të Guatemalës. Analizat qeramike të artefaktit të gjetur në këtë vend daton mes viteve 300-350 pas lindjes së Krishtit. Artefakti përfshin një maskë mahnitëse të pikturuar, e cila ishte çelësi i identifikimit të varrit dhe […]

Continue reading …
Zbulimi që tronditi shkollën dhe historinë, ilirët ishin superiorë ndaj grekëve

Arkeologët Dr. sc. Dinko Radiç dhe Dr. Igor Borziç në varrezën afër varrezës tek rrënojat e lashta në Kopila në afërsi të Blatos në Korçulë duke zbuluar shtresë pas shtrese kanë hasur në gjetje të vlefshme, të cilat do të mund ta ndryshojnë historinë në libra mësimi. Janë gjetur dhjetëra enë helene, e në të […]

Continue reading …
Albanopoli, historia e qytetit të Albanëve.

Arkeologu, shkrimtari e publicisti Moikom Zeqo po jep përmes publikimeve të tij në shtypin e përditshëm një ndihmesë të vyer në çështjet e kulturës kombëtare e atë të trashëgimisë kulturore. Një e tillë u botua këto ditë në Shqiptarja.com në formën e intervistës, ku mes të tjerash, vendosur nën vështrimin kritik, ngrihet me shqetësim të […]

Continue reading …
Simboli ynë antik/ Nga ilirët te Skënderbeu, historia e shqiponjës me dy koka

Shqiponja me dy koka konsiderohet nga shumë studiues si një ndër simbolet më të lashtë të botës. Ka simbolizuar gjithmonë pushtetin. Nuk ka asnjë emblemë dhe asnjë kuptim heraldik që mund të përafrohet me të dhe të jetë i mbushur me një antikitet të tillë. Po cila është rruga e këtij simboli nëpër shekuj, çfarë […]

Continue reading …
Kruja, qyteti që të con në një epokë tjetër

Kruja është një nga qytetet më me histori nga të gjitha ato shqiptare. Ajo karakterizohet jo vetëm për gjeografinë e veçantë, kalanë mbresëlënëse por dhe shumë tradita të përcjella brez pas brezi. Historia që u thurr në qytetin e lashtë na bën të ndihemi krenar sa herë që e vizitojmë. Duke mos harruar betejat e […]

Continue reading …
Arif Mati: Iliada dhe Odisea, poema pellazge! Ja pse ka dështuar historia, arkeologjia dhe antropologjia në çështjen shqiptare

Qëndrimi pellazg dhe degëzimi i tij shqiptarë nuk ka qenë vlerësuar sa duhet apo ka qenë krejt të fshehur në të gjitha studimet parahalene, qofshin historike, arkeologjike, antropologjike apo gjuhësore. Shkruan: DR. Arif Mati Pse kam derdhur aq shumë djersë, shpenzuar kaq shumë para dhe kaluar kaq shumë vite për të kryer studime dhe hulumtime […]

Continue reading …
Ne Malin e Zi zbulohen pallatet mbreterore Ilire .

Arkeologët zbulojnë dy vende që i takojnë mbretërisë së lashtë Indo-Evropiane në Malin e Zi, ata besojnë se mund t’i takojnë mbretit Ballaios dhe mbretëreshës Teuta, sundimtarëve të lashtë të ilirëve. Ilirët ishin një grup i fiseve të lashta Indo-Evropiane, të cilët jetuan në një pjesë të Ballkanit perëndimor dhe brigjet e gadishullit italian rreth […]

Continue reading …
S’ka më dyshime, Mozaiku i Mesaplikut shek VI është shqip!

Aty e transkriptuar shkruhet : A PAK KE TAÇ dhe e kuptojmë sot në të folmen e Mesaplikut : “ha pak ke të haç”, pra një proverb për të kursyer që të ushqehesh, thotë ai burrë i mozaikut me qeleshe me majë ashtu si ka mbrritur deri më sot kësula e Mesaplikut. Ky shkrim është […]

Continue reading …
Ne jemi Ilirë, nuk jem as sllav, as turq. Le të hapen monumentet arkeologjike. Aty fshihet e vërteta

Muftiu boshnjak i Novi Pazarit, Muamer Zukorliq ka bërë një deklarat bombastike lidhur me prejardhjen e popullit të tij.Ai në fjalim ka theksuar se populli boshnjak nuk është as turk e as sllav, por janë Ilirë dhe për këtë duhet të mburren sepse civilizimi i tyre është më i vjetri në Ballkan. “Më thoni të […]

Continue reading …
Ilirët, 300 vjet në krye të Romës: Profilet e perandorëve ilirë që drejtuan botën

Për rreth 3 shekuj (251–565), Roma u mbizotërua nga perandorë ilirë; ishte pikërisht kjo periudhë kur fiset vandale e sllave u mbajtën larg kufijve të rajonit, i cili më pas do të quhej Ballkan. Shumica e tyre kanë ardhur nga rajoni i Sirmium (pranë Mitrovicës së sotme) në Iliri. Pas shekullit VI, në listën e […]

Continue reading …
Fotot e rralla: Shqipëria e Madhe në sytë e Italisë fashiste më 1940-1942

Buletini i përmuajshem i turizmit shqiptar “Drini” nisi të botohej në Shqipëri në vitin 1940, gjatë pushtimit të Italisë fashiste që kishte nisur më 1939.Ai kishte si Drejtor përgjegjës: Dott. F.Tagliarini, ndërsa kryeredaktor S. Shkupin.Fotot e mëposhtme përshkruajnë Shqipërinë që zbuloi Italia dhe mundësitë për të bërë turizëm në të për kohën.

Continue reading …
Page 1 of 3123