Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Kultura
Jorgos Seferis, nobelisti i parë grek dhe Shqipëria

Jorgos Seferis, nobelisti i parë grek dhe Shqipëria

Maklena Nika Më 10 dhjetor 1963, Akademia Suedeze do t’i akordojë për herë të parë Jorgos Seferisit Çmimin Nobel për Letërsi. Ndër shkrimtarët kandidatë për Nobel ishin emra shumë të fortë si Pablo Neruda, Vladimir Nabokov, Charle de Gaule, Samuel Beckett etj. Por, mesa duket, Beckett, ashtu si rezulton edhe nga praktikat e Akademisë Nobel, […]

E veja e Eskobar me një libër ekskluziv

Ishin vite të izolimit. Fqinjët nuk e dinin se kjo grua me një theks të gëzueshëm kolumbian ruante sekrete të dhunës dhe të vdekjeve.Sekretet-asgjë më pak-por të Pablo Emilio Escobar Gaviria, zotëria më e famshme e drogës në historinë e Amerikës Latine.Tani, Victoria Eugenia Henao, e veja e kreut të kartelit Medellin, i ka thënë […]

Continue reading …
Ridley Scott pranë kompletimit të planit për xhirimin e “Gladiator 2”

Regjizori Ridley Scott është shumë pranë realizimit të planit të tij për xhirimin e një vazhdimi për filmin klasik nga viti 2000, “Gladiator”.Asokohe, filmi fitoi pesë çmime Oscar, duke përfshirë edhe çmimin për aktorin më të mirë në rol kryesor për Russell Crowe, i cili luajti rolin e Maximus (një gjenerali të fuqishëm romak që […]

Continue reading …
Zbulohet fragmenti i një anijeje 400-vjeçare në Kepin e Rodonit

Fragmenti i një anijeje që i përket periudhës pasmesjetare është zbuluar ditët e fundit në bregdetin e Kepit të Rodonit, në veri të Durrësit.Arkeologët mendojnë se ky fragment, me gjatësi rreth 20 metra, është pjesë e një anijeje 300-400 vjeçare. Ai u zbulua farë pranë vijës detare.Zbulimi u emërtua “Rodon 4”. Kjo pasi vjen pas […]

Continue reading …
“Nuk kam parë kurrë diçka të tillë”, zbulohet një ‘vampir’ në varrezën e lashtë romake

Një “varrim vampir”, i zbuluar në një sit romak arkeologjik në Itali, është një provë e praktikave të lashta të varrimit në vend. Ky lloj varrimi synonte ndalimin e ngritjes së të vdekurit nga varri.Trupi i një fëmije 10-vjeçar është varrosur ritualisht me një gur në gojë, ndoshta nga frika se do të kthehej për […]

Continue reading …
Tiranë, muzikë dhe akrobaci në ajër në sheshin “Skënderbej”

Pas një vere të mbushur me spektakle kulturore e sportive, sheshi “Skënderbej” ka rimbledhur sërish qytetarët e Tiranës për një shfaqje të veçantë.Të shtunën, qytetarë të shumtë dhe të vegjlit patën mundësi të ndiqnin një nga spektaklet më të njohur në botë, atë që njihet si Teatri i Rrugës “Mobile Homme”, i organizuar nga Ambasada […]

Continue reading …
Lista me zbulimet arkeologjike ne gjithe Shqiperine

Territori i Shqiperise, si pasoje i pozicionit te favorshem ne pellgun e Mesdheut, i cili njihet si nje prej djepeve me te rendesishme te civilizimit boteror ruan ne brendesi te tij nje numer te konsiderueshem te pikave arkeologjike te cilat jane deshmi e ketij qyteterimi. Keto pika jane te shtrira nga veriu ne jug perbejne […]

Continue reading …
Bamirësi i arsimit kombëtar Ali Agjahu nga Elbasani

Nga Kastriot Dervishi Ali Agjah Biçakçiu (1874-1918) apo njohur shkurt si Ali Agjahu është një humanist e filantrop elbasanas i cili gjithë pasurinë e tij ia dhuroi arsimit kombëtar shqiptar. Jeta e tij mori një drejtim të padëshiruar dhe fatkeq në vitin e turbullt 1914, në kohën kur kishte shpërthyer lëvizja rebele në Shqipërinë e […]

Continue reading …
Zbulohet një vendbanim i vjetër para piramidave

Reth 5 000 vite para krishtit në deltën e lumit Nil banonte një komunitet për të cilin nuk dihej asgjë deri më sot kur u zbulua nga arkeologët francezë në një rajon rreth 140 km në veri të kryeqytetit dhe premton zbulimin e shumë sekreteve të asaj epoke të hershme. Në Tell El-Samara, tokë pjellore […]

Continue reading …
Godinë e re për Arkivin Qendror të Shtetit, do të strehojë 48 826 kuti arkivimi

48 826 kuti arkivimi të Arkivit Qendror Shtetëror do të strehohen së shpejti në një godinë të re në Shkozë. Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka hapur procedurat e tenderimit për ndërtimin e saj, që do të jetë edhe vendruajtja e dokumenteve të AQSH-së.Sa i takon fondit limit të planifikuar për këtë investim, ai kap […]

Continue reading …
Shqipërimet e panjohura të Nolit, studiuesi i gjen te shqiptarët në Amerikë

Pesë botime të shqipëruara nga Fan Noli janë gjetur në Amerikë nga studiuesi i historisë Niko Kotherja. Botimet e 5 pjesëve të “Don Kishotit të Mançës”, përkthimet brilante të Fan Nolit, botuar me 1932 në Boston janë gjetur mes shqiptarëve të Amerikës. Studiuesi i historisë Niko Kotherja në Boston ka mundur te gjejë këto gjurmë […]

Continue reading …
Skandal në Bibliotekën Kombëtare/ Shpallet gjendje emergjence, 12 mijë materiale u lagën nga shiu

Biblioteka Kombëtare ka shpallur gjendjen e emergjencës. Shiu që ra mbrëmjen e 23 qershorit ka përmbytur katet e nëndhenshme, çka ka shkaktuar dëme të shumta. Kështu, Biblioteka Kombëtare ka bërë me dije se janë lagur 12 mijë materiale, një pjesë e madhe e të cilave në mënyrë të parikuperueshme. Kështu theksohet se janë dëmtuar konkretisht […]

Continue reading …
19 vitet e betejës së Ramës për të shkatërruar Teatrin Kombëtar…dhe batuta përçmuese për Violeta Manushin!

Ishte viti 1999 kur Edi Rama, Ministër Kulture, nisi betejën e tij me artistët përmes promovimit të reformës së tij për Teatrin si dhe ristrukturimin e pagesës së artistëve. Të parët që e kundërshtuan këtë reformë të Ramës, ishin artistët e TOB të cilëve iu bashkuan shpejt edhe ata të Teatrit Kombëtar. Kishin nisur thashethemet […]

Continue reading …
Reshjet e shiut shembin urën e gurtë historike të Hoshtovës në Zagori të Gjirokastrës

Ura e gurtë historike e Hoshtovës në Zagori të Gjirokastrës është shembur si pasojë e reshjeve të dendura të shiut gjatë këtyre dy ditëve. Lajmi është publikuar nga Prof.Besnik Aliaj, i cili përmes një shënimi në rrjetin social Facebook; shkruan se para një muaji ngriti alarmin për rrezikimin e shembejs së kësaj ure për shkak […]

Continue reading …
20 kuriozitetet që nuk i dini për filmin ‘Titaniku’

Të rrallë janë njerëzit, që nuk e kanë parë, apo edhe që nuk kanë qarë me skenat e filmit, “Titaniku”. Por janë 20 elementë të cilët nuk i kenë vënë re, ose nuk i dinit më parë për këtë film. 1. Rose & Jack shkëmbejnë 13 puthje gjatë tërë filmit. Jo pak nëse mendoni se […]

Continue reading …
Page 1 of 7123Next ›Last »