Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Intervista » Opinion
Stresi kryefjala e diteve te sotme…

Stresi kryefjala e diteve te sotme…

Nga: Malvina Kocllari Jeta e secilit prej nesh eshte mbushur jo vetem me momente te bukura, por edhe me momente te veshtira, me probleme te ndryshme, qe shoqerohen me prezencen e stresit. Stresi ne vetvete nuk eshte nje semundje e mirefillte por eshte nje gjendje. Nje gjendje qe ditet e sotme trajtohet si semundje e […]

Krimi ” pushton” familjen shqiptare !

Nga psikologe : Antonela Rama Shoqëria jonë çdo ditë ballafaqohet nga aktet barbare të krimit në familje . Krimi po banalizohet deri në kufijtë e absurdit dhe “kapja ” e familjes shqiptare nga instiktet shtazore janë produkt i një shoqërie të pa emancipuar që nuk edukon dot vlerat e të mirës dhe të keqes . […]

Continue reading …
Protesta e fundit 2018, dhe pse dështuan të gjitha ?

Nga Kreshnik Spahiu* Pse të gjitha protestat e vitit 2018 kanë njëjtin objektiv por edhe të njëjtin përfundim? Dështimin! Sot u zhvillua protesta e fundit e cila ishte njoftuar prej shumë kohësh, që mendohej se vinte si rrjedhojë e një vazhde revolte popullore jo më vetëm në shkallë vendi por përtej kufijnve, nga shqiptarët e […]

Continue reading …
“1.5 milionë shqiptarë emigrantë”

Që prej eksodeve të fillim viteve ‘90, Shqipëria ka mbajtur statusin e një vendi emigrantësh. Zyrtarisht sipas IOM, organizatës që merret me emigrantët, nëpër botë janë shpërndarë 1.5 milionë shqiptarë.“Kjo është shifra zyrtare deri më tani. Por numrin jo zyrtar deri më tani nuk e dimë. Ai mund të jetë shumë herë më i lartë […]

Continue reading …
Derisa të mos zgjidhet çështja koloniale shqiptare, Ballkani do të jetojë në ethe

Nga Prof. Dr. Mehdi Hyseni Me gjithë përpjekjet e pareshtura të “teknologjisë” strategjike të bashkësisë ndërkombëtare, që vendet ballkanike t’i përfshijë në mekanizmat dhe në proceset e agjendës afatgjatë të integrimeve evropiane dhe rajonale, kjo në kuptimin real pragmatik, është vështirë të realizohet, sepse çështja koloniale shqiptare, e pazgjidhur qe më se një shekull, është […]

Continue reading …
“Ta Nea”/ Edi Rama, kryeministri me nënë greke, droga dhe “Shqipëria e Madhe”

“Ta Nea” , një prej gazetave më të vjetra dhe ndër më të rëndësishmet në Greqi, i ka bërë një profil të gjatë kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama.“Edi Rama: Kryeministri me nënë greke, droga dhe “Shqipëria e Madhe””, ishte titulli i të përditshmes greke. “Zjarr në marrëdhëniet grekoshqiptare hodhi me deklaratat e tij Edi Rama, […]

Continue reading …
Kompanitë drejt gjykatave: Divorci me kumarin mund t’i kushtojë qeverisë 45 milionë euro

Biznesi i kumarit ka qenë gjithmonë një ndër lobet më të fuqishëm në vend. Jo rastësisht dy vite më parë ia dolën që të shtynin ligjin, duke marrë më shumë kohë para ndalimit. Por duket se në çdo marrëdhënie ka një krisje dhe këtë herë u kurorëzua me “divorc”. Një vendim që duhet të ndalonte […]

Continue reading …
Greket kerkojne shpjegim per vrasjen , Pandeli Majko reagon ashpër….

Ministri i Diasporës, Pandeli Majko, ka reaguar në lidhje me vrasjen e 35 vjeçarit grek në Gjirokastër. Në një postim në rrjetet sociale, Majko ka shkruar, se Greqisë i duhet thënë me forcë, se helenizmi fallco është një nga shkaqet e gjakut dhe dhunës në Ballkan.Ndër të tjera Majko ka thënë se nëse pala greke […]

Continue reading …
Elena Kocaqi: Nëse bashkohemi ekonomikisht me Kosovën jemi më të fuqishëm se Gjermania

Historiania e njohur, Elena Kocaqi, ka qenë mbrëmjen e djeshme e ftuar në emisionin ‘360 Gradë’ në ‘Ora News’, ku ka folur për gjendjen e Shqiptarëve duke dhënë pikëpamjet e saj. Ndër të tjera ajo ka treguar dhe për klasën politike dhe gjendjen e shqiptarëve, duke bërë disa deklarata të forta të cilat janë shpërndarë […]

Continue reading …
Pasuria e ushtrisë shqiptare së viteve ’80,“Avionë, tanke, luftanije dhe nëndetëse me vlerë 130 mld dollarë”.

Kolonel Pëllumb Zaimin, ish-punonjës shkencor dhe ish-pedagog në Akademinë Ushtarake flet për vlerën monetare të sektorit të mbrojtjes së viteve ’80. Pasuria marramendëse e ushtrisë, 130 miliard dollarë asete? ***** I pabesueshëm, në sasi dhe vlerë monetare, arsenali i lëvizshëm i ushtrisë shqiptare deri në vitin 1990. Nëse shtohen dhe objektet e palëvizshëm e territoret, […]

Continue reading …
Historia e Erdoganit, nga një djalë i varfër që shiste limona tek drejtimi i Turqisë si “sulltan”

Erdogan është në drejtim të Turqisë si kryeministër apo president që nga viti 2003. Përgjatë këtyre 15 viteve, ai ka konsoliduar një pushtet jo pak të kontestuar brenda dhe jashtë vendit.Rexhep Taip Erdogan fitoi zgjedhjet sipas mënyrës së tij, duke dominuar në gjithçka që mundet. Por si arriti deri këtu njeriu më i rëndësishëm i […]

Continue reading …
Atentati: 600.000 sirianë që vijnë dhe 500.000 shqiptarë që largohen…

Nga Artur Zheji Nuk është humanizëm, por thjesht një shërbim servil për të siguruar mbështetje ndërkombëtare dhe para. Një akt i çmendur, cinik dhe me pasoja të frikshme për një vend të vogël si Shqipëria, që nuk mundet të shërbejë 600.000 refugjatë lufte të një kombi të huaj, me kohëzgjatje të përjetshme. Në Shqipëri sot […]

Continue reading …
Rama, Strasburgu dhe “Peshku i kripur” i Lungomares

Arka e shtetit shqiptar, por mbi të gjitha ata që do ta vuajnë, taksapaguesit, qytetarët do të duhet të paguajnë edhe njëherë shumë shtrenjtë faturën e arrogancës së pushtetarëve të tyre. Sot Gjykata e Strasburgut vendosi që qeveria shqiptare ti paguajë një dëmshpërblim prej 13 milion eurosh banorëve të një pallati pranë Ujit të Ftohtë […]

Continue reading …
“Tradhti e burracakëri”, ish-shefi i Forcave të Armatosura reagon ashpër për dezertimin e komandove

Ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA-ve, Jeronim Bazo, e ka cilësuar si një akt tradhtie dhe burracakërie dezertimin e katër pjesëtarëve të komandos shqiptare në Britani. Në një intervistë për emisionin “Kjo Javë” në “News24”, Bazo ka thënë se akti i ushtarakëve është i pajustifikueshëm, por sipas tij, nuk mund ta përbaltë të gjithë […]

Continue reading …
Dënimi i aktivistëve të VV, reagon akademiku Qosja: Masakër juridike

Akademiku Rexhep Qosja e ka cilësuar masakër juridike dënimin e aktivistëve të Vetëvendosjes nga gjykata në Prishtinë. Katër aktivistët e Vetëvendosjes akuzohen për sulmin e kryer në gusht të vitit 2016 ndaj Kuvendit të Kosovës Ata janë dënuar me një total prej 21 vjet. Atdhe Arifi është dënuar me 6 vjet burg, Frashër Krasniqi me […]

Continue reading …
Page 1 of 3123