Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Intervista
Rama paralajmëron portalet: Gjobë të majme për ata që shpifin

Rama paralajmëron portalet: Gjobë të majme për ata që shpifin

Në një konferencë të quajtur “News Agencies vs Fake News”, kryeministri Edi Rama ka zbuluar detajet e para nga ajo që deri tani quhet “paketa antishpifje”. Shefi i qeverisë thotë se do të luftohe “lajmet e rreme” përmes përmirësimit të legjislacionit duke përdorur edhe mjetet e dënimit të shpifësve përmes gjobës.“Lajmet e rreme dhe shpifjet […]

Derisa të mos zgjidhet çështja koloniale shqiptare, Ballkani do të jetojë në ethe

Nga Prof. Dr. Mehdi Hyseni Me gjithë përpjekjet e pareshtura të “teknologjisë” strategjike të bashkësisë ndërkombëtare, që vendet ballkanike t’i përfshijë në mekanizmat dhe në proceset e agjendës afatgjatë të integrimeve evropiane dhe rajonale, kjo në kuptimin real pragmatik, është vështirë të realizohet, sepse çështja koloniale shqiptare, e pazgjidhur qe më se një shekull, është […]

Continue reading …
“Ta Nea”/ Edi Rama, kryeministri me nënë greke, droga dhe “Shqipëria e Madhe”

“Ta Nea” , një prej gazetave më të vjetra dhe ndër më të rëndësishmet në Greqi, i ka bërë një profil të gjatë kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama.“Edi Rama: Kryeministri me nënë greke, droga dhe “Shqipëria e Madhe””, ishte titulli i të përditshmes greke. “Zjarr në marrëdhëniet grekoshqiptare hodhi me deklaratat e tij Edi Rama, […]

Continue reading …
Kompanitë drejt gjykatave: Divorci me kumarin mund t’i kushtojë qeverisë 45 milionë euro

Biznesi i kumarit ka qenë gjithmonë një ndër lobet më të fuqishëm në vend. Jo rastësisht dy vite më parë ia dolën që të shtynin ligjin, duke marrë më shumë kohë para ndalimit. Por duket se në çdo marrëdhënie ka një krisje dhe këtë herë u kurorëzua me “divorc”. Një vendim që duhet të ndalonte […]

Continue reading …
Greket kerkojne shpjegim per vrasjen , Pandeli Majko reagon ashpër….

Ministri i Diasporës, Pandeli Majko, ka reaguar në lidhje me vrasjen e 35 vjeçarit grek në Gjirokastër. Në një postim në rrjetet sociale, Majko ka shkruar, se Greqisë i duhet thënë me forcë, se helenizmi fallco është një nga shkaqet e gjakut dhe dhunës në Ballkan.Ndër të tjera Majko ka thënë se nëse pala greke […]

Continue reading …
Elena Kocaqi: Nëse bashkohemi ekonomikisht me Kosovën jemi më të fuqishëm se Gjermania

Historiania e njohur, Elena Kocaqi, ka qenë mbrëmjen e djeshme e ftuar në emisionin ‘360 Gradë’ në ‘Ora News’, ku ka folur për gjendjen e Shqiptarëve duke dhënë pikëpamjet e saj. Ndër të tjera ajo ka treguar dhe për klasën politike dhe gjendjen e shqiptarëve, duke bërë disa deklarata të forta të cilat janë shpërndarë […]

Continue reading …
Pasuria e ushtrisë shqiptare së viteve ’80,“Avionë, tanke, luftanije dhe nëndetëse me vlerë 130 mld dollarë”.

Kolonel Pëllumb Zaimin, ish-punonjës shkencor dhe ish-pedagog në Akademinë Ushtarake flet për vlerën monetare të sektorit të mbrojtjes së viteve ’80. Pasuria marramendëse e ushtrisë, 130 miliard dollarë asete? ***** I pabesueshëm, në sasi dhe vlerë monetare, arsenali i lëvizshëm i ushtrisë shqiptare deri në vitin 1990. Nëse shtohen dhe objektet e palëvizshëm e territoret, […]

Continue reading …
Historia e Erdoganit, nga një djalë i varfër që shiste limona tek drejtimi i Turqisë si “sulltan”

Erdogan është në drejtim të Turqisë si kryeministër apo president që nga viti 2003. Përgjatë këtyre 15 viteve, ai ka konsoliduar një pushtet jo pak të kontestuar brenda dhe jashtë vendit.Rexhep Taip Erdogan fitoi zgjedhjet sipas mënyrës së tij, duke dominuar në gjithçka që mundet. Por si arriti deri këtu njeriu më i rëndësishëm i […]

Continue reading …
Atentati: 600.000 sirianë që vijnë dhe 500.000 shqiptarë që largohen…

Nga Artur Zheji Nuk është humanizëm, por thjesht një shërbim servil për të siguruar mbështetje ndërkombëtare dhe para. Një akt i çmendur, cinik dhe me pasoja të frikshme për një vend të vogël si Shqipëria, që nuk mundet të shërbejë 600.000 refugjatë lufte të një kombi të huaj, me kohëzgjatje të përjetshme. Në Shqipëri sot […]

Continue reading …
Kufiri detar/ Pashaj tregon ‘hilen’: Problemi janë hapësirat ekonomike

Koloneli në pension Myslym Pashaj, një nga oponentët kryesorë të marrëveshjes së rrëzuar nga Gjykata Kushtetuese për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë, deklaron se 12 miljet që flet ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, janë e drejtë ndërkombëtare, që i takojnë çdo shteti. Në një intervistë për emisionin “Kjo Javë” të gazetares Nisida Tufa […]

Continue reading …
Rama, Strasburgu dhe “Peshku i kripur” i Lungomares

Arka e shtetit shqiptar, por mbi të gjitha ata që do ta vuajnë, taksapaguesit, qytetarët do të duhet të paguajnë edhe njëherë shumë shtrenjtë faturën e arrogancës së pushtetarëve të tyre. Sot Gjykata e Strasburgut vendosi që qeveria shqiptare ti paguajë një dëmshpërblim prej 13 milion eurosh banorëve të një pallati pranë Ujit të Ftohtë […]

Continue reading …
Janullatos: Pasardhësi im në krye të Kishës do të jetë shqiptar

Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, Anastas Janullatos në një intervistë për televizionin grek ‘Skai’ është shprehur se pasardhësi i tij në krye të kësaj kishe do të jetë një klerik shqiptar. “Kjo është mëse e qartë. Unë vet jam shumë vite atje. Shikoni. Nuk kemi guximin të shikojmë ngjarjet me sytë e tjetrit. […]

Continue reading …
“Tradhti e burracakëri”, ish-shefi i Forcave të Armatosura reagon ashpër për dezertimin e komandove

Ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA-ve, Jeronim Bazo, e ka cilësuar si një akt tradhtie dhe burracakërie dezertimin e katër pjesëtarëve të komandos shqiptare në Britani. Në një intervistë për emisionin “Kjo Javë” në “News24”, Bazo ka thënë se akti i ushtarakëve është i pajustifikueshëm, por sipas tij, nuk mund ta përbaltë të gjithë […]

Continue reading …
Dënimi i aktivistëve të VV, reagon akademiku Qosja: Masakër juridike

Akademiku Rexhep Qosja e ka cilësuar masakër juridike dënimin e aktivistëve të Vetëvendosjes nga gjykata në Prishtinë. Katër aktivistët e Vetëvendosjes akuzohen për sulmin e kryer në gusht të vitit 2016 ndaj Kuvendit të Kosovës Ata janë dënuar me një total prej 21 vjet. Atdhe Arifi është dënuar me 6 vjet burg, Frashër Krasniqi me […]

Continue reading …
Zoti Kotzias ne hamë sufllaqe, por ju dhamë fustanellën dhe shumë nga mitet që sot i konsideroni tuajat

Nga Marin Mema – E vërtetë zoti Kotzias ne hame sufllaqe, dëgjojmë edhe muzikë greke (sepse s’kemi komplekse) , bile ju dhamë edhe 90 nga 100 heronj të 1821, ashtu si fustanellën dhe shumë nga mitet qe sot i konsideroni tuajat… Sigurisht unë besoj që këto elementë ministri Kotzias i di shumë mirë, ndaj nuk […]

Continue reading …
Page 1 of 41234