Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Historia » Historia e Skenderbeut
Nëna e Skënderbeut, Vjosava Tribalda, ishte pastër shqiptare, nga pollogu i Iliridës

Nëna e Skënderbeut, Vjosava Tribalda, ishte pastër shqiptare, nga pollogu i Iliridës

Nga: Dr .sc. Ilmi Veliu Në vitet e tetëdhjeta, për shkak të interesimit tim të madh për të kaluarën shqiptare dhe hulumtimeve për heroizmat e Skënderbeut, nga pushteti i atëhershëm jugosllav u dënova me 4 vjet burg të rëndë të cilin burg e vuajta në Idrizovën famëkeqe të Shkupit. Ky studim i imi është përgatitur […]

Konferenca Ndërkombëtare Albanologjike erdhi sot për studiuesit dhe të pranishmit e interesuar mbi historinë dhe fakte mbi epokën e heroit tonë kombëtar Skënderbeu nga këndvështrimi i arkivistit të Kurorës së Aragonës në Spanjë, Alberto Torra Perez si një figurë shumë e rëndësishme dhe në kontekstin e politikës së Aragonës së viteve 1400. Në një prononcim […]

Continue reading …
Viti i Skënderbeut: Poetë botërorë për Heroin e Kombit Shqiptar

“Skënderbeu, Album-Antologji, 1413-2018”. Fillimin e Rilindjes europiane në shekullin XVI njeh si një nga kulmet e veta të lulëzimit edhe botimin në latinisht të veprës së Barletit « Histori e Skënderbeut » më 1508-1510. Shumë shpejt vepra e humanistit shqiptar do të bëhej objekt studimi për historianët italianë, gjermanë e francezë dhe pas përkthimit të […]

Continue reading …
Viti i Skëndërbeut, vendvarrimi i heroit kombëtar drejt degradimit

Ndoshta viti i Skënderbeut shpallur nga kryeministri Rama, do t’i vijë në ndihmë mirëmbajtjes së vendvarrimit të heroit tonë kombëtar në Lezhë, që aktualisht po degradon nga dita në ditë. Çatia e memorialit është dëmtuar plotësisht dhe pikon në disa vende sa herë që ka reshje shiu duke krijuar lagështirë. Ndërsa muri i memorialit ka […]

Continue reading …
Befason historiani turk: Ja si ishte Skënderbeu – deklaratë kjo që tmerron Turqinë!

Historianët bashkëkohorë turq vazhdojnë të kenë qëndrime të ndryshme për Skënderbeun dhe epokën e tij. Derisa një numër i tyre pëlqen të përmend Skënderbeun kalimthi si pengesë e përkohshme e fushatave pushtuese osmane, të tjerë si Halil Inallçik shprehin konsiderata ndaj rezistencës së tij. Halil Inallçik, që ndërroi jetë vitin e kaluar, konsiderohet si një […]

Continue reading …
Janosh Huniadi – Mik i Madh i Gjergj Kastriotit – Skënderbeu

anosh Huniadi lindi rreth vitit 1400(shumë burime historike shënojnë vitin 1387 si vit i lindjes) në Zemun dhe vdiq më 11 gusht 1456 në Hungarinë mesjetare, ishte komandant legjendar kundër turqive i Hungarisë. Ai ishte rregjent, drejtoi shtetin hungarez, ishte një nga komandantët më të mëdhenjë të Mbretërisë të Hungarisë mesjetare dhe Matias Huniadi ishte […]

Continue reading …
FOTO/ Aurel Plasari zbulon posterat e filmit “Skënderbeu” që u paraqit në Kanë në vitin 1953

Studiuesi i njohur Aurel Plasari zbulon një koleksion posterash që vlejnë sa një mijë fjalë. Në këto postera prezantohet filmi shqiptar “Skënderbeu” i vitit 1953, një nga prodhimet e para të kinematografisë shqiptare, dhe filmi i parë artistik i bashkëpunimit shqiptaro-sovjetik. Filmi u realizua nga regjisori rus Sergej Jutkovic. Në këtë film kanë luajtur aktorët […]

Continue reading …
Epiri është shqiptar, ja harta që gjendet në muzeun e Athinës

Historiani Arben Llalla ka publikuar një hartë e cila ndodhet në muzeun grek, ku paraqet edhe një detaj mjaft interesant. Në këtë hartë tregohet qartë që Epiri është shqiptar dhe historiani e ka publikuar si një mesazh për grekët.“Epiri i banuar nga shqiptarët. Kjo hartë gjendjet në muzeun e Athinës. Rikujtesë për grekët” ka shkruar […]

Continue reading …
Gjergj Kastrioti sipas historianit francez Germain Lefèvre – Pontalis

Të shumtë janë autorët e huaj të cilët janë interesuar dhe kanë shkruar për jetën e Gjergj Kastriotit. Ndër ta mund të përmend Jacques Lavardin (1621), Margherita Sarrocchi (1623), Nicolas Caussin (1653), Giovani Antonio Summonte (1675), Stephan Zannowich (1779), Charles Didier (1844) dhe Camille Paganel (1855). Kësaj liste i shtohet gjithashtu historiani francez, Germain Lefèvre […]

Continue reading …
Gjergj Kastrioti, princit të Tarentes: Shqiptarët i dhanë botës Pirron e Epirit dhe Aleksandrin e Madh

Gjergj Kastrioti, princit të Tarentes: Ja kush janë shqiptarët e mi Nga Aurenc Bebja Autori zviceran, Charles Didier (1805 – 1864), në librin e tij “Raccolta, Mœurs Siciliennes et Calabraises” të botuar në vitin 1844 në Paris, u ka dedikuar një kapitull shqiptarëve të Kalabrisë (“Les Albanais en Calabre”), ku dhe vë në dukje kontributin […]

Continue reading …
Kënga heroike arbëreshe kushtuar vdekjes së Gjergj Kastriotit

Kënga e më poshtme, kushtuar Gjergj Kastriotit, është marrë në veprën e shkrimtares me origjinë shqiptare, Dora d’Istria-s (Elena Gjika), me titullin: “La nationalité albanaise d’après les chants populaires – Kombësia shqiptare sipas këngëve popullore.”.Vepra e Elena Gjikës është botuar vitin 1866 në gjuhën frënge në “Revue des Deux Mondes”, Paris. Autorja ka përmbledhur disa […]

Continue reading …
Fjala e Gjergj Kastriotit përballë princave para vdekjes në Lezhë
Continue reading …
Portreti i Skënderbeut, i papublikuar më parë !

Gjergj Kastrioti Skënderbeu tek të gjithë shqiptaret tashmë është sinonim dhe simbol i luftës për liri e pavarësi. Pas vdekjes së tij, kujtimin për të evropianët e ruajtën në shumë libra, piktura e këngë, kurse tek shqiptarët kujtimi i tij do të kthehej disa shekuj më vonë, në periudhën e nacionalizmit. E njohur si “Rilindja […]

Continue reading …
Kështu flitej gjuha shqipe në kohën e Skënderbeut

Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në një familje fisnikësh në Rhinelandin e poshtëm (Harffi mbi Erft, një fshat në veriperëndim të Këlnit). Në vjeshtën e vitit 1496, ai u nis në një udhëtim, me sa duket pelegrinazh drejt Tokës së Shenjtë, udhëtim i cili e çoi […]

Continue reading …
Ja kush është stërmbesa e Skënderbeut dhe ku jeton !

Sophie Castriota është gjenerata e 14-të e fisit të Kastriotëve. Vajza 19-vjeçare, gjaku i së cilës rrjedh direkt nga djali i Gjergj Kastriotit, Gjoni. Sophie Castriota, jeton në Brisbane të Australisë ndërsa studion në Queensland për Akademi të Muzikës, por përkohësisht ka ndërprerë studimet për të iu përkushtuar më shumë aktrimit dhe muzikës. Ajo është […]

Continue reading …
Page 1 of 212