Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Gjuha Shqipe
Bamirësi i arsimit kombëtar Ali Agjahu nga Elbasani

Bamirësi i arsimit kombëtar Ali Agjahu nga Elbasani

Nga Kastriot Dervishi Ali Agjah Biçakçiu (1874-1918) apo njohur shkurt si Ali Agjahu është një humanist e filantrop elbasanas i cili gjithë pasurinë e tij ia dhuroi arsimit kombëtar shqiptar. Jeta e tij mori një drejtim të padëshiruar dhe fatkeq në vitin e turbullt 1914, në kohën kur kishte shpërthyer lëvizja rebele në Shqipërinë e […]

Ivanov nuk pranon te nënshkruaj ligjin për Gjuhën Shqipe .

Presidenti Gjorgje Ivanov nuk do ta nënshkruajë Ligjin për gjuhët, që rregullon përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe. Një burim i afërt me kabinetin e presidentit Ivanov tha për INA se është shumë e qartë se nuk do ta nënshkruajë dhe do të vendos veto për këtë ligj.“Është mëse e qartë se presidenti Ivanov nuk do […]

Continue reading …

Qeveria në Shkup ka miratuar më në fund projektligjin për përdorimin e gjuhëve, ligji shumë i debatuar dhe i kërkuar me forcë nga partitë shqiptare në Maqedoni. Në projektligj, i cili tashmë pritet t’i kaloi Kuvendit për diskutime në muajin shtator, parashikohet se veç gjuhës maqedonase, gjuhë zyrtare është dhe shqipja dhe alfabeti i saj. […]

Continue reading …
Bie numri i nxënësve në shkollat shqipe në Luginë

Mos zhvillimi ekonomik, mungesa e teksteve mësimore dhe mos njohja e diplomave të Universiteteve të Kosovës, po ndikon drejtpërdrejt në largimin e popullatës shqiptare nga Lugina e Preshevës. Pasojat më të mëdha po i përjetojnë shkollat, në të cilat sivjet janë regjistruar 100 nxënës më pak se në vitin e kaluar. Përfaqësues të arsimit në […]

Continue reading …
Turqi, gjuha shqipe futet në kurrikulat e gjimnazeve

Duke filluar nga shtatori, kur nis viti i ri akademik në Turqi, Ministria turke e Edukimit do t’iu ofrojë studentëve mundësinë për të mësuar edhe dy gjuhë të reja: atë boshnjake dhe shqipen. Lajmi është njoftuar këtë të enjte nga një zyrtar i këtij dikasteri, që shtoi se këto gjuhë të reja do të shtohen […]

Continue reading …
Zbulimet tronditëse, shqipja shkruhej para 2500 viteve, gjuhësia jonë e fsheh

Azia e Vogël është një minierë shumë e pasur me mbishkrime të vjetra të gjuhës së Pellazgëve të cilat, për fatin e mirë, një pjesë shumë e madhe e tyre është shkruajtur në dygjuhesh edhe na jep mundësin të afrohemi të gjuhët e panjohura. Dygjuhëshit Caro-Egjyptian edhe Liko-Grekë kanë si të njohura gjuhët egjyptiane edhe […]

Continue reading …
Kështu flitej gjuha shqipe në kohën e Skënderbeut

Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në një familje fisnikësh në Rhinelandin e poshtëm (Harffi mbi Erft, një fshat në veriperëndim të Këlnit). Në vjeshtën e vitit 1496, ai u nis në një udhëtim, me sa duket pelegrinazh drejt Tokës së Shenjtë, udhëtim i cili e çoi […]

Continue reading …
Epiri me gjakë shqiptar e gjuhë shqipe, shek XVII I. Lavrenberg

“Leandri dhe Eritrea na mësojnë se Epiri sot quhet Shqipëri. Banorët e tij, sipas Leonklavit quhen shqiptarë, ndërsa turqit i quajnë arnautllarë. Epirotët ndahen në fise të ndryshme, por që të gjithë ndryshojnë prej grekëve, si nga gjaku ashtu edhe nga gjuha”. I. Lavrenberg, kartografi i njohur i shekullit XVII

Continue reading …
Rozhajë: Atje ku gjuha shqipe dhe shqiptarët po zhduken

Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi shënoi edhe sivjet 7 Marsin – Ditën e Mësuesit, këtë datë të rëndësishme për arsimin shqip. Me synimin për të qenë të pranishëm në çdo trevë ku jetojnë shqiptarët në Mal të Zi dhe në çdo shkollë ku mësimi zhvillohet në gjuhën shqipe, Komisioni për Arsim dhe […]

Continue reading …
Gjuha Shqipe në Mitologjinë Skandinave

Shkruan: Mili Butka Sa shumë koiçidenca të gjuhës shqipe??? “E vërteta do të na çlirojë” dhe “e vërteta është konkrete”. Hegel. Përpara se të shohim një foto – figurë nga mitologjia skandinave, si fillim po ju sjell një tabelë krahasuese të fjalës shqipe “i/e embël” e krahasuar ajo me gjuhët; angleze, latine dhe greke. Pikërsisht […]

Continue reading …
Themeluesit e mësonjëtores së parë shqipe në ekspozitë

Nga Valeria Dedaj Niko Kotherja, drejtor i Muzeut Kombëtar të Arsimit, Mësonjëtorja e Parë Shqipe tregon për përgatitjet që ka nisur tashmë ky institucion në përkujtim të figurave, që kanë kontribuar në hapjen e shkollës shqipe. Për herë të parë studentët e Universitet të Arteve po përgatisin një ekspozitë me vizatime dhe portrete të themeluesve […]

Continue reading …
Gjuha shqipe , Etimologji .

Mili Butka , Korce . Akropoli në Athinë sipas wikipedias do të thotë qytet në “Anë” pra; “Akro+polis” (Anë + Qytet) Ndërkohë në foto “KRYE/qyteti” Hitit i cili ndodhet po ashtu në “Krye” të kurorës së malit quhet; “Akropolo”E sigurisht, gjithë qytetet e lashta ndërtuar në maj malesh kudo në botë quhen po kështu; “Akropoli” […]

Continue reading …
Populli grek në Mesjetë nuk ekzistonte! E në shekullin e 19-të, e gjithë Greqia ende fliste vetëm shqip

“Grekët e rinj” të pas revolucionit të 1821, për të cilët Nermin Vlora Falaski pohonte se: “Në Mesjete nuk ka patur grekë-hellenë. Grekët e sotëm janë, në të vërtetë, përzjerje e etnosit shqipetar, vlleh dhe turk”. (36) Studiuesi J.Ph.Falmerayer (“Fragmente aus dem Orient”, II, Stuttgart 1845, f381,382) që vizitoi krahinat e Peloponezit, Atikës dhe zonave […]

Continue reading …
Shkollat shqipe në Çamëri .

Çamëria gjatë gjithë historisë, deri në Traktatin e Londrës (1913) ka qenë pjesë përbërëse natyrore e hapësirës shqiptare, prandaj të gjitha proceset historike,shoqërore dhe kulturore kanë patur po atë ecuri dhe po ato karakteristika dalluese, që kanë patur edhe në trevat e tjera shqiptare. Kështu, edhe zanafilla dhe përhapja e shkrim-këndimit dhe e shkollës shqipe […]

Continue reading …
Zbulohet në Ukrainë alfabeti 400-vjeçar i Elbasanit

TIRANE- Arkeologët kanë gjetur artefaktet me mbishkrime në alfabetin e Elbasanit të shekullit të 17-të në fshatin Margaritovo të Ukrainës. Nuk është vetëm ky lajmi ekskluziv që ka sjellë në Seminarin e 34-të Ndërkombëtar të Prishtinës për Gjuhën Letërsinë dhe Kulturën Shqipe studiuesi ukrainas Aleksandër Novik, por edhe fakti se në ish Perandorinë Ruse është […]

Continue reading …
Page 1 of 212