Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Ekskluzive
Komisari i parë i kampit të Spaçit, ja si portretizohet

Komisari i parë i kampit të Spaçit, ja si portretizohet

Nga Kastriot Dervishi Në libra të ish të dënuarve politikë, ndër të tjera gjenden plot portretizime për persekutorët e tyre nëpër hetuesi, burgje, kampe dhe internime. Ata që kanë mundur të shkruajnë kujtimet e (vlerësohet se është numër shumë i vogël), bëjnë fare mirë grafinë njerëzore e politike të hetuesve, prokurorëve, gjyqtarëve, oficerëve të Sigurimit, […]

1984/Kloni në kufi, gardhi i fundit i regjimit diktatorial

Nga Kastriot Dervishi Kloni ishte një pengesë elektrosinjaluese, e cila vendosej në pjesë të caktuara qindra metra larg kufirit shtetëror, në mënyrë që të jepte shenja apo kufizonte sa më shumë orvatjet për arratisje, në rastet kur nuk vareshin nga ushtarët e kufirit. Kloni ishte i ndërtuar me disa shtylla e tela me gjemba. Për […]

Continue reading …
Kastriot Dervishi publikon emrat: Njihuni me marksat, engelsat, leninat e stalinat e Shqipërisë

Ish-drejtori i Arkivit në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi, të enjten ka publikuar një listë emrash që me gjasë tregojnë shkallën e indoktrinimit komunist të shoqërisë shqiptare në vite. Përmes një shënimi në Facebook, Dervishi shkruan se indoktrinimi i popullit shqiptar ndër vite me helmin komunist është aq i thellë, saqë asnjë i huaj nuk […]

Continue reading …
1948/Delegacioni i KOASH-it në Moskë

Në vitin 1948, qeveria komuniste e Shqipërisë dërgoi në Moskë një delegacion kishtar ortodoks të kryesuar nga Paisi Pashko Vodica (i treti nga e djathta në foto). Në këtë delegacion nuk bënte pjesë kryepeshkopi Kristofor Kisi, i cili nuk pëlqej dhe ishte i padëshiruar nga regjimi komunist. Kisi një personalitet i klerit shqiptar u largua […]

Continue reading …
Dënimi i grupit të Kumanovës, UÇK-ja në Maqedoni ultimatum 72-orësh për liderët shqiptarë

Ushtria Çlirimtare Kombëtare me seli në Shkup, përmes një komunikate, ka bërë thirrje që liderët shqiptarë të lënë institucionet në shenjë proteste për grupin e Kumanovës, të dënuar në total me 746 vite burg.Në këtë Komunikatë me numër 6, dënohet vendimi i Gjykatës për dënimet e pjesëtarëve të Grupit të Kumanovës, kurse nga shqiptarët kërkohet […]

Continue reading …
Rruga e Llogarasë, si u ndërtua në 90 ditë nga italianët (FOTOT 100 vjeçare)

Rruga automobilistike nga Vlora në Sarandë është një nga më piktoresket në Shqipëri. Por pak kush e di që atë rrugë e ka ndërtuar ushtria italiane 100 vite më parë. Në luftën e Parë Botërore, Italia pushtoi Vlorën dhe shumë zona të jugut të Shqipërisë. Ajo do të largohej vetëm në vitin 1920, falë luftës […]

Continue reading …
Torturat e përdorura ndaj grupit të deputetëve dhe intelektualëve në vitet 1947-1948

Procesi ndaj grupit të deputetëve dhe intelektualëve të tjerë është zhvilluar nëpërmjet një procesi të tmerrshëm torturash. Gjatë periudhës së hetimit vdiqën nga torturat e rënda, këta të pandehur: -Ali Begeja, ish kryebashkiak i Tiranës (procesi i parë), vdiq më 18.8.1947. Për të u shkrua se gjoja “vdiq në burg duke u hedhur nga dritarja”. […]

Continue reading …
Historia e Dash Kovaçit, njeriut që u stërvit 3 vite për vrasjen e Enverit dhe si ja zbuloi planin Sigurimi i Shteti

Nga Silvi Bardhi Dashamir Hysen Kovaçi rikthehet në Shqipëri pas 27 vitesh. Pas më pak se tre dekadash takohemi sërish. Takimi ynë i parë ishte pak ditë pas lirimit të tij nga burgu në vitin 1991. Isha 9 vjeçe. Ai hyri në familjen tonë, i buzëqeshur, i pashëm, me plot mall e krenari. Dashi, në […]

Continue reading …
Historia e brigadës së 22 nuk njeh asnjë përpjekje me Prek Calin dhe njerëzit e tij

Nga Kastriot Dervishi. Ditën e djeshme i ftuari më i moshuar i emisionit “Opinion”, në kuadër të justifikimeve të veprimeve luftarake komuniste kundër Prek Calit (as emrin nuk ia tha njëherë të saktë, por gjithnjë “Preng” e shqiptoi), deklaroi se shkak për goditjen ishin bërë veprimet e mëparshme të Calit kundër brigadës së 22-të. Ky […]

Continue reading …
Kampi tela me gjemba nr.3 (në fund nr.5), në Valias, Cërrik dhe Tiranë, në vitet 1948 – 1953

Një prej kampeve tela me gjemba më të panjohur është ai që njihet me numrin 3 e më pas atë 5. Ky kamp ka përndjekur kryesisht shqiptarë nga jugu i vendit dhe pjesëtarë të minoritetit grek. Kampi është çelur në vitin 1948 pranë fermës “Ylli i Kuq” në Valias nëpër çadra e stalla, shtëpi të […]

Continue reading …
Studimi që i vodhën Sabiha Kasimatit

Një prej anëve më të padukshme të komunizmit, ose një prej vjedhjeve më të padukshme të tij është vjedhja e pasurisë intelektuale. Kjo pasuri është shumë e vështirë të identifikohet sepse hajdutët dhe kriminelët pas vrasjes, zhduknin çdo gjurmë të krimit të tyre. Sabiha Kasimati, punonjëse e Institutit të Shkencave, kjo shkencëtare e rrallë edhe […]

Continue reading …
Kerkesa e Organizates “Gjergj Kastrioti” per 1 Kombetare 1 Lige Shqiptare merr pergjigje nga Kryeministria e Shqiperise .

Organizata “Gjergj Kastrioti” ne date 15.08.2016 i eshte drejtuar me nje leter Kryeministrave Rama dhe Mustafa ,federatave FSHF,FFK si dhe Mediave te shkruara dhe vizive ju kishte kerkuar qe te punohej ne realizimin e bashkimit te sportit ne 1 KOMBETARE 1 LIGE SHQIPTARE . Dhe sot me date 17.10.2016 ka mberritur nje pergjigje nga Kryeministria […]

Continue reading …
Sulm terrorist në këto momente në Sidney, Australi

Dhjetëra vetë vetë janë marrë peng në një ëmbëltore “Lindt” në qendër të qytetitDy terroristë islamikë kanë marrë peng dhjetëra vetë në një kafene në qendër të qytetit Sidney në Australi. Zona në Sheshin Martin *Martin Place) është rrethuar tashmë nga forca speciale australiane të cilat kanë larguar qytetarët.Punonjësit e ëmbëltores dhe klientët janë vendosur […]

Continue reading …
Tugjman ka kërkuar nga Berisha që edhe Shqipëria t’i shpallë luftë Serbisë

Kontakti është vendosur me ndërmjetësim të ish zëvendësministrit të shëndetësisë në qeverinë e Maqedonisë, Muharrem Nexhipi, i cili në atë kohë ka punuar si stomatolog në Zagreb Presidenti kroat Franjo Tugjman në vitin 1991 ka insistuar që Shqipëria bashkë me Kosovën dhe shqiptarët e Maqedonisë, t’i shpallë luftë Serbisë dhe për këtë ka realizuar kontakte […]

Continue reading …
Hamdi Haklaj: Çfarë duhet të presë Berisha (PJESA IV – AUDIO)

Ekskluzive per gazeten Dita , intervistoi Mira Kazhani Kjo është pjesa e fundit e kësaj interviste të gjatë me Hamdi Haklajn, vëllanë e madh të një familjeje që është përgjysmuar nga një konflikt i përgjakshëm. Haklajt akuzojnë se përballë tyre kanë pasur Sali Berishën, bashkëpatriotin tropojan që pas vitit 1991 drejtoi shtetin shqiptar për periudha […]

Continue reading …
Page 1 of 212