Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Elita Kombit » Rilindasit Shqiptare
Bamirësi i arsimit kombëtar Ali Agjahu nga Elbasani

Bamirësi i arsimit kombëtar Ali Agjahu nga Elbasani

Nga Kastriot Dervishi Ali Agjah Biçakçiu (1874-1918) apo njohur shkurt si Ali Agjahu është një humanist e filantrop elbasanas i cili gjithë pasurinë e tij ia dhuroi arsimit kombëtar shqiptar. Jeta e tij mori një drejtim të padëshiruar dhe fatkeq në vitin e turbullt 1914, në kohën kur kishte shpërthyer lëvizja rebele në Shqipërinë e […]

“Gjurmë Shqiptare”: Kush nuk e do Pashko Vasën?!

Pashko Vasa nuk ishte një patriot i zakonshëm, por një ndër ideologët kryesorë të rilindjes kombëtare… A e njohim ne sa ç’duhet figurën e tij? Historia e jetës së Pashko Vasës, të panjohurat dhe të pathënat… Kush po kërkon sot zhdukjen e kujtimit të tij? Çfarë fshihet pas? Të vërtetat tronditëse. Ndiqni videon e plotë […]

Continue reading …
“Gjurmë Shqiptare”: Historia e vërtetë e Çerçiz Topullit

Cila është historia e vërtetë e Çerçiz Topullit? Përballjet, rrethimet, atentatet e pjesë të tjera të pa treguara të jetës së kapedanit vijnë përmes dokumentarit të gazetarit Marin Mema. Cila është jeta e Çerçiz Topullit , vështirësitë, përballjet, betejat, rrethimet, shkrimet e gjithçka tjetër që nuk është treguar kurrë e plotë? Dokumentari sjell të vërtetat […]

Continue reading …
Kur Hasan Prishtina deklaronte: Shqiptarët e Kosovës të formojnë ushtri

Hasan Prishtina do të revoltohej keq ndaj ministrit të Brendshëm të Perandorisë Osmane, Ferid Pashë Vlorës, i cili në qershorin e vitit 1909 në Parlamentin Osman do ta arsyetonte dhunën ndaj shqiptarëve dhe shtypjen e kryengritjes.Do të reagonte edhe në parlament po nuk u ndal me kaq. Në gazetën “Tanin” të Stambollit do të botonte […]

Continue reading …
151-vjetori i lindjes së Çajupit përfaqësuesit të madh të letërsisë

Më 27 mars 1866 lindi në Sheper të Zagorisë Andon Zako Çajupi, poeti i shquar, veprimtari patriot dhe demokrati revolucionar shqiptar. Çajupi është një nga përfaqësuesit më të mëdhenj të letërsisë përparimtare shqiptare. Me veprat e tij, që shquhen nga patriotizmi luftarak, fryma e spikatur demokratike, karakteri Popullor, spontaniteti dhe realizmi në pasqyrimin e jetës, […]

Continue reading …
Zbulohet dokumenti sekret për vrasjen e Qemal Stafës

Mehmet Shehu kishte vrarë veten dhe një grup i tërë armiqësor do të “zbulohej” paskëtaj. Ky proces “demaskimi” u shoqërua me mbledhje të organizatave bazë të Partisë në të gjithë Shqipërinë, mbi “veprimtarinë armiqësore të Mehmet Shehut, Kadri Hazbiut, Feçorr Shehut e etj.”. Sot po publikojmë një dokument sekret të sekretarit të Komitetit të Partisë […]

Continue reading …
Konica në “New York Times”: Ju rrëfej krimet e grekëve ndaj çamëve

Kur shpërtheu lufta italo-greke, Faik Konica në një artikull të gjatë në gazetën më të madhe amerikane, “New York Times”, me titull “Ju rrëfej grekët”, ku kërkonte të njihte amerikanët me historinë e Shqipërisë, veçanërisht të Çamërisë dhe krimet që kishin kryer grekët ndaj çamëve. Prej disa kohësh, ndërmjet Italisë e Greqisë po zhvillohet për […]

Continue reading …
Beteja e panjohur e Çerçiz Topullit .

Nga Marin Mema Vetëm disa muaj pas vrasjes së Halil Musa Beut, bimbashit turk të Gjirokastrës dhe betejës së Mashkullores, çeta e Çerçiz Topullit u përfshi në një tjetër betejë, e cila është trajtuar pak nga historiografia shqiptare. Në qershor – korrik 1908, trupa e drejtuar nga Çerçizi udhëtoi në zona të ndryshme nga Gjirokastra, […]

Continue reading …
Rilindja kombetare Shqipetare dhe Çështja fetare shek XIX .

Si rrjedhojë e pushtimit dhe e sundimit katërshekullor osman, shqiptarët hynë në historinë moderne të ndarë në tri besime të ndryshme fetare: krahas feve të mëparshme ortodokse e katolike, të cilat i ruajti një pjesë e popullsisë, u shtua edhe ajo myslimane, së cilës i përkiste tashmë shumica e shqiptarëve. Shek. XIX bashkë me këtë […]

Continue reading …
Programi politik i Rilindjes i rilindjes kombetare shqiptare shek XIX

Ideologjia e Rilindjes u konkretizua në programin e saj politik e kombëtar, i cili u përpunua gradualisht, duke filluar nga vitet 30-40 të shek. XIX dhe u pasurua gjatë zhvillimit të mëtejshëm të lëvizjes kombëtare. Thelbin e tij, si të çdo lëvizjeje tjetër nacionale, e përbënte formimi i shtetit kombëtar shqiptar. Përpjekjet e para (pas […]

Continue reading …
RILINDJA KOMBËTARE SHQIPTARE DHE VEÇORITË E SAJ DALLUESE

Shek. XIX shënoi për popullin shqiptar, ashtu si për popujt e tjerë të Ballkanit, një epokë të re, atë të Rilindjes. Ai ka hyrë në historinë moderne të vendeve të Ballkanit si shekulli i lëvizjeve dhe i revolucioneve kombëtare, që ndoqën njëri-tjetrin dhe që çuan në çlirimin e shumicës së popujve të këtij gadishulli nga […]

Continue reading …
Zbardhet dëshmia e panjohur, kush e vrau Isa Boletinin

Zbardhet dëshmia e panjohur që hedh dritë mbi një ngjarje rrethuar me mister. Si ra heroi i madh, Isa Boletini? NGA BESNIK DIZDARI Kisha kohë që e kërkoja atë libër. Ndoshta disa vite. Dhe kjo, thjesht me shpresë për të gjurmuar edhe më tepër për rënien e heroit të madh, Isa Boletini. Aq më tepër […]

Continue reading …
Shtepia e Faik Konices ne gjendje te mjeruar .

Faik Konica, lindi më 15 mars të vitit 1875 në Konicë dhe vdiq më 15 dhjetor të vitit 1942 në Uashington. Ky “njeri me kulturë të lartë” (Noli), “enciklopedi shëtitëse” (G. Apolineri), eseist i shkëlqyer, stilist i përkryer, themelues teorik dhe praktik i kritikës letrare shqiptare, veprimtar politik me orientim perëndimor, siç ishte kultura e […]

Continue reading …
Pse dhe si u vra Isa Boletini më 23 janar 1916 në Podgoricë ?

Shkruan: Prof. Dr. Hakif Bajrami Shfletime historike NJERIU MË I RREZIKSHËM PËR POLITIKËN PANSLLAVISTE Isa Boletini akuzohej për vdekje, sepse më 1908 do të angazhohej me financat e tij të shumta, që të mbahet Kuvendi i Ferizajt dhe Kongresi i Manastirit, me moton se “Tash e tutje duhet të punojmë për Shqipni, duke e realizuar […]

Continue reading …
Përvjetori i Kongresit të Lushnjës, përurohet Shtëpia Muze dhe përmendoret e nismëtarëve

Në qytetin e Lushnjës është përkujtuar përvjetori i 95-të i Kongresit të Lushnjës. Pas një jave me aktivitete te ndryshme, u inaugurua Shtepia Muze e Kongresit, si dhe tre përmendore në kuadër të këtij Kongresi.E para ka qene shtatorja me baze shqiponjen, e cila eshte vendosur ne lulishten e qytetit perballe Shtepise Muze, me pas […]

Continue reading …
Page 1 of 212