Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Elita Kombit » Figurat e shtetit
Biseda në jaht e Ismail Qemalit: Shqiptarët autokton, të vjetër sa hëna

Biseda në jaht e Ismail Qemalit: Shqiptarët autokton, të vjetër sa hëna

Mars-Prill, 1910/ Autori austriak Sigmund Münz, i cili po bënte një udhëtim në Mesdhe me jahtin “Rovenska”, takohet në Stamboll me deputetin e parlamentit osman, Ismail Qemal Vlora, dhe kushëririn e tij të dytë, Ferit pashë Vlora, ish-Vezir i Madh (kryeministër) i Perandorisë në vitet 1903-1908. Ishte koha kur Kosova dhe Malësia e Madhe kishin […]

Shqipërimet e panjohura të Nolit, studiuesi i gjen te shqiptarët në Amerikë

Pesë botime të shqipëruara nga Fan Noli janë gjetur në Amerikë nga studiuesi i historisë Niko Kotherja. Botimet e 5 pjesëve të “Don Kishotit të Mançës”, përkthimet brilante të Fan Nolit, botuar me 1932 në Boston janë gjetur mes shqiptarëve të Amerikës. Studiuesi i historisë Niko Kotherja në Boston ka mundur te gjejë këto gjurmë […]

Continue reading …
70 vjet nga dënimi i grupit të parë të deputetëve

Vdekja nga torturat e Baba Myrteza Pajës Me mbarimin e proceseve ndaj teknikëve intelektualë në proceset “sabotuese” në Maliq në nëntor 1946, gjatë viteve 1947-1948 vëmendja e Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit u drejtua mbi inteligjencien e vendit, pothuaj të gjithë me qëndrime properëndimore e proamerikane. Goditja më barbare ndaj inteligjencies së vendit është paraqitur […]

Continue reading …
Viti i Skëndërbeut, vendvarrimi i heroit kombëtar drejt degradimit

Ndoshta viti i Skënderbeut shpallur nga kryeministri Rama, do t’i vijë në ndihmë mirëmbajtjes së vendvarrimit të heroit tonë kombëtar në Lezhë, që aktualisht po degradon nga dita në ditë. Çatia e memorialit është dëmtuar plotësisht dhe pikon në disa vende sa herë që ka reshje shiu duke krijuar lagështirë. Ndërsa muri i memorialit ka […]

Continue reading …
Shkon në Kuvend nisma për heqjen e medaljeve , Enver Hoxhës

Kuvendi i ri nis punën me disa nga nismat ligjore që mbetën pa mbyllur procedurat. Një prej tyre është ajo e propozuar nga kryeministri Rama dhe deputeti Taulant Balla, për heqjen e dekoratave, titujve dhe medaljeve për ish diktatorin Enver Hoxha, funksionarët që kanë shërbyer në sistemin komunist, bashkëpunëtorët e ish Sigurimit të Shtetit apo […]

Continue reading …
Deputetët më të vjetër që kanë çelur mbledhjet e para të parlamentit shqiptar

Sot, në çeljen e sesionit të parlamentar, po kujtoj deputetët shqiptarë që kanë hapur mbledhjet e para të legjislativit shqiptar. Deri në vitin 1944 tradita parlamentare shqiptare, mund të themi e konsoliduar, parashikonte që mbledhjen e parë të legjislativit e drejtonte deputeti më i vjetër, ose në mungesë të tij, një nga më të vjetrit. […]

Continue reading …
Rrëfim i rrallë i Mbretit Zog: Edhe më i varfri i shqiptarëve ka një nuancë mbretërore

Nga Jason Tomes – Një audiencë me mbretin Zog Vendi më i harruar i Evropës, Shqipëria. Në vitet ’30 tragetet zbarkonin çdo ditë nga taka e Italisë dhe një avion pesë vendesh i “Adria-Aero-Lloyd” fluturonte tre herë në javë drejt aeroportit të Tiranës, por shërbimet ishin nën standardet e përdorimit dhe nuk viheshin dot në […]

Continue reading …
Kur festohej 1-vjetori i Pavarësisë…

Nga Qerim Vrioni. Shqipëria në vitin 1913 Kjo fotografi i takon datës 28 Nëntor 1913, pra Njëvjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Ajo paraqet mitingun festiv para ndërtesës së Qeverisë së parë shqiptare, autor i saj është fotografi Petro Dhimitri. Po si ishte gjendja politike dhe shoqërore në atë kohë, në Vlorë dhe në […]

Continue reading …
Intervista e Ismail Qemalit në Vjenë për pavarësinë e Shqipërisë

Nga Aurenc Bebja,Francë Gazeta politike franceze, « Le Radical », ka botuar, të shtunën e 9 nëntorit 1912, në faqen n° 3, intervistën e Ismail Qemalit dhënë për gazetën austriake, « Neue Freie Presse ».Lideri shqiptar ka folur për pavarësinë e Shqipërisë, për aleatët e saj, si dhe për marrëdheniet me fqinjët. Ai nuk ka […]

Continue reading …
Dalip Greca: Si e rilinda gazetën “Dielli” të Nolit e Konicës

Bisedoi: Raimonda MOISIU Dalip Greca është një publicist i njohur këndej dhe përtej Atlantikut, veçmas një nga intelektualët më në zë të diasporës shqiptare, që posedon mjeshtërisht artin e publicistikës bashkëkohore. Kush e lexon e ndjen se pena publicistike e Dalip Grecës, “artikulon” me aftësi dhe mjeshtërisht “makinën” prodhimtare, mendimin e pjekur e të mençur […]

Continue reading …
Publikohet shkrimi në gazetën franceze, kur Ismail Qemali revoltohej kundër Esat Pashës në shtypin francez

Deklarata në vijim është botuar të martën e 29 prillit 1913 në faqen e gjashtë të gazetës franceze “Le Temps”, me qendër në Paris. Ismail Qemali, asokohe kryeministër i përkohshëm i qeverisë shqiptare, gjendej në kryeqytetin francez dhe përfiton nga rasti t’i japë një deklaratë gazetarit me inicialet L.G. për të shprehur pakënaqësinë ndaj Esat […]

Continue reading …
Ismail Qemali: Atë që Turqia s’na bëri për pesë shekuj, Europa në bëri për pesë muaj!

Qeveritë që bënë ç’bënë erdhën e ikën; atij as i bënë, dhe ai as u bëri zhurmë. I adhuruari i veçantë i tij, Naimi shkroi për Shqipërinë “Përsipër lulez e gjethe, brënda argjënd e flori”. Në ka Shqipëria shumë thesare, Ali Asllani shtoi edhe një nga vetja, poezinë e tij. Për këtë thesar shpirtëror të […]

Continue reading …
Rrëfimi i mjekut francez: Takimet me Enver Hoxhën

Yves Pouliquen, mjeku i diktatorit Hoxha përshkruan qëndrimin e çuditshëm të këtij njeriu, ashtu siç ishte, me një kulturë të zakonshme, me qëndrime, pamje dhe huqe të tmerrshme, të cilat e drejtonin në qëllimet e tij gjoja filantropike që kishte për vendin e popullin që udhëhiqte. Përshkruan gjithashtu dhe besnikët e tij më të afërt. […]

Continue reading …
Dokumenti i CIA-s, lajmi që mori Enver Hoxha më 1 nëntor 1975 dhe qe askush nuk e dinte deri më sot

Një dokument i sapodeklasifikuar i CIA-s dhe i nxjerrë nga gazetari Armand Plaka në faqen e tij në Facebook, nxjerr një fakt të rëndësishëm për historianët.Dokumenti i takon vitit 1975 dhe e hartuar nga zyra e CIA-s për Shqipërinë. Për herë të parë shërbimi sekret amerikan i ndërpret lidhjet me UDB-në jugosllave për Shqipërinë dhe […]

Continue reading …
15 faktet pse Enver Hoxha ishte një kriminel lufte

Nga Agron Tufa & Çelo Hoxha Në rezolutën e Këshillit të Europës (KE), të miratuar më 25.01.2006, për “Krimet e Regjimeve Totalitare Komuniste”, si krime cilësohen: vrasjet individuale dhe kolektive, ekzekutimet, vdekjet në kampet e internimit, uria, deportimi, torturat, puna skllavëruese dhe forma të tjera masive të terrorit fizik. Në fakt, gjithçka pati nisur më […]

Continue reading …
Page 1 of 41234