Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Elita Kombit
Biseda në jaht e Ismail Qemalit: Shqiptarët autokton, të vjetër sa hëna

Biseda në jaht e Ismail Qemalit: Shqiptarët autokton, të vjetër sa hëna

Mars-Prill, 1910/ Autori austriak Sigmund Münz, i cili po bënte një udhëtim në Mesdhe me jahtin “Rovenska”, takohet në Stamboll me deputetin e parlamentit osman, Ismail Qemal Vlora, dhe kushëririn e tij të dytë, Ferit pashë Vlora, ish-Vezir i Madh (kryeministër) i Perandorisë në vitet 1903-1908. Ishte koha kur Kosova dhe Malësia e Madhe kishin […]

Bamirësi i arsimit kombëtar Ali Agjahu nga Elbasani

Nga Kastriot Dervishi Ali Agjah Biçakçiu (1874-1918) apo njohur shkurt si Ali Agjahu është një humanist e filantrop elbasanas i cili gjithë pasurinë e tij ia dhuroi arsimit kombëtar shqiptar. Jeta e tij mori një drejtim të padëshiruar dhe fatkeq në vitin e turbullt 1914, në kohën kur kishte shpërthyer lëvizja rebele në Shqipërinë e […]

Continue reading …
Shqipërimet e panjohura të Nolit, studiuesi i gjen te shqiptarët në Amerikë

Pesë botime të shqipëruara nga Fan Noli janë gjetur në Amerikë nga studiuesi i historisë Niko Kotherja. Botimet e 5 pjesëve të “Don Kishotit të Mançës”, përkthimet brilante të Fan Nolit, botuar me 1932 në Boston janë gjetur mes shqiptarëve të Amerikës. Studiuesi i historisë Niko Kotherja në Boston ka mundur te gjejë këto gjurmë […]

Continue reading …
“Gjurmë Shqiptare”: Kush nuk e do Pashko Vasën?!

Pashko Vasa nuk ishte një patriot i zakonshëm, por një ndër ideologët kryesorë të rilindjes kombëtare… A e njohim ne sa ç’duhet figurën e tij? Historia e jetës së Pashko Vasës, të panjohurat dhe të pathënat… Kush po kërkon sot zhdukjen e kujtimit të tij? Çfarë fshihet pas? Të vërtetat tronditëse. Ndiqni videon e plotë […]

Continue reading …
70 vjet nga dënimi i grupit të parë të deputetëve

Vdekja nga torturat e Baba Myrteza Pajës Me mbarimin e proceseve ndaj teknikëve intelektualë në proceset “sabotuese” në Maliq në nëntor 1946, gjatë viteve 1947-1948 vëmendja e Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit u drejtua mbi inteligjencien e vendit, pothuaj të gjithë me qëndrime properëndimore e proamerikane. Goditja më barbare ndaj inteligjencies së vendit është paraqitur […]

Continue reading …
“Gjurmë Shqiptare”: Historia e vërtetë e Çerçiz Topullit

Cila është historia e vërtetë e Çerçiz Topullit? Përballjet, rrethimet, atentatet e pjesë të tjera të pa treguara të jetës së kapedanit vijnë përmes dokumentarit të gazetarit Marin Mema. Cila është jeta e Çerçiz Topullit , vështirësitë, përballjet, betejat, rrethimet, shkrimet e gjithçka tjetër që nuk është treguar kurrë e plotë? Dokumentari sjell të vërtetat […]

Continue reading …
Viti i Skëndërbeut, vendvarrimi i heroit kombëtar drejt degradimit

Ndoshta viti i Skënderbeut shpallur nga kryeministri Rama, do t’i vijë në ndihmë mirëmbajtjes së vendvarrimit të heroit tonë kombëtar në Lezhë, që aktualisht po degradon nga dita në ditë. Çatia e memorialit është dëmtuar plotësisht dhe pikon në disa vende sa herë që ka reshje shiu duke krijuar lagështirë. Ndërsa muri i memorialit ka […]

Continue reading …
Shkon në Kuvend nisma për heqjen e medaljeve , Enver Hoxhës

Kuvendi i ri nis punën me disa nga nismat ligjore që mbetën pa mbyllur procedurat. Një prej tyre është ajo e propozuar nga kryeministri Rama dhe deputeti Taulant Balla, për heqjen e dekoratave, titujve dhe medaljeve për ish diktatorin Enver Hoxha, funksionarët që kanë shërbyer në sistemin komunist, bashkëpunëtorët e ish Sigurimit të Shtetit apo […]

Continue reading …
Deputetët më të vjetër që kanë çelur mbledhjet e para të parlamentit shqiptar

Sot, në çeljen e sesionit të parlamentar, po kujtoj deputetët shqiptarë që kanë hapur mbledhjet e para të legjislativit shqiptar. Deri në vitin 1944 tradita parlamentare shqiptare, mund të themi e konsoliduar, parashikonte që mbledhjen e parë të legjislativit e drejtonte deputeti më i vjetër, ose në mungesë të tij, një nga më të vjetrit. […]

Continue reading …
Rrëfim i rrallë i Mbretit Zog: Edhe më i varfri i shqiptarëve ka një nuancë mbretërore

Nga Jason Tomes – Një audiencë me mbretin Zog Vendi më i harruar i Evropës, Shqipëria. Në vitet ’30 tragetet zbarkonin çdo ditë nga taka e Italisë dhe një avion pesë vendesh i “Adria-Aero-Lloyd” fluturonte tre herë në javë drejt aeroportit të Tiranës, por shërbimet ishin nën standardet e përdorimit dhe nuk viheshin dot në […]

Continue reading …
Kur festohej 1-vjetori i Pavarësisë…

Nga Qerim Vrioni. Shqipëria në vitin 1913 Kjo fotografi i takon datës 28 Nëntor 1913, pra Njëvjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Ajo paraqet mitingun festiv para ndërtesës së Qeverisë së parë shqiptare, autor i saj është fotografi Petro Dhimitri. Po si ishte gjendja politike dhe shoqërore në atë kohë, në Vlorë dhe në […]

Continue reading …
Intervista e Ismail Qemalit në Vjenë për pavarësinë e Shqipërisë

Nga Aurenc Bebja,Francë Gazeta politike franceze, « Le Radical », ka botuar, të shtunën e 9 nëntorit 1912, në faqen n° 3, intervistën e Ismail Qemalit dhënë për gazetën austriake, « Neue Freie Presse ».Lideri shqiptar ka folur për pavarësinë e Shqipërisë, për aleatët e saj, si dhe për marrëdheniet me fqinjët. Ai nuk ka […]

Continue reading …
Dalip Greca: Si e rilinda gazetën “Dielli” të Nolit e Konicës

Bisedoi: Raimonda MOISIU Dalip Greca është një publicist i njohur këndej dhe përtej Atlantikut, veçmas një nga intelektualët më në zë të diasporës shqiptare, që posedon mjeshtërisht artin e publicistikës bashkëkohore. Kush e lexon e ndjen se pena publicistike e Dalip Grecës, “artikulon” me aftësi dhe mjeshtërisht “makinën” prodhimtare, mendimin e pjekur e të mençur […]

Continue reading …
Kur Hasan Prishtina deklaronte: Shqiptarët e Kosovës të formojnë ushtri

Hasan Prishtina do të revoltohej keq ndaj ministrit të Brendshëm të Perandorisë Osmane, Ferid Pashë Vlorës, i cili në qershorin e vitit 1909 në Parlamentin Osman do ta arsyetonte dhunën ndaj shqiptarëve dhe shtypjen e kryengritjes.Do të reagonte edhe në parlament po nuk u ndal me kaq. Në gazetën “Tanin” të Stambollit do të botonte […]

Continue reading …
151-vjetori i lindjes së Çajupit përfaqësuesit të madh të letërsisë

Më 27 mars 1866 lindi në Sheper të Zagorisë Andon Zako Çajupi, poeti i shquar, veprimtari patriot dhe demokrati revolucionar shqiptar. Çajupi është një nga përfaqësuesit më të mëdhenj të letërsisë përparimtare shqiptare. Me veprat e tij, që shquhen nga patriotizmi luftarak, fryma e spikatur demokratike, karakteri Popullor, spontaniteti dhe realizmi në pasqyrimin e jetës, […]

Continue reading …
Page 1 of 6123Next ›Last »