Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Dossier (Page 14)
Shqipëria, në kohën e Fluturave partizane

Monika Shoshori Stafa Muaj më parë, e gjendur përballë një trysnie të pamat mediatike, ardhur çoroditur në sytë e gjithkujt, të madh e të vogël, përkujtimi i Luftës Antifashiste në Shqipëri dhe i ngjarjeve në veçanti të saj, figurat me gjithë dritëhijet në rolin e tyre, kontributin dhe emrin që asaj i dhanë apo dhe […]

Continue reading …
Dhe, unë dënoj krimet e komunizmit dhe Enver Hoxhës!

Nënshkruani peticionin: “Të dënojme krimet e Komunizmit në Shqipëri! ” NEW YORK : RadioEmigranti, në internet e cila thotë se shpreson të plotësojë diçka që ka munguar për një kohë të gjatë për të gjithë emigrantët shqiptarë, me bazë në New Jersey – SHBA, ka ditë që në një nga spotet e saj gjatë 24 […]

Continue reading …
Liri Belishova: Edi Rama të kërkojë falje për krimet e Enver Hoxhës

Liri Belishova, ish-anëtarja e Byrosë Politike, rrëfen sot në këtë intervistë për “Gazeta Shqiptare” jetën e saj personale; humbjet e njerëzve të dashur, dënimin e kthimin në Tiranë. Nako Spiro, në atë kohë ka qenë në Tiranë, si e përjetoi ai këtë ngjarje tragjike? Si e kujtoni ju? (vazhdim nga pjesa e parë e intervistës) […]

Continue reading …
Si i përshkruan Ramiz Alia krimet e Enver Hoxhës, duke zhdukur bashkëpunëtorët më të afërm të tij

Nga Skifter KËLLIÇI Vijon…Dënimet absurde në Plenumit të 4-t të KQ, (qershor 1973), që pasuan me spastrime dhe dënime të tjera të njerëzve të shquar në fushën e kulturës dhe artit për shfaqje të huaja dhe ndikime liberale në veprat e tyre,u pasuan edhe me dënime të grupit të ushtarakëve dhe më pas të grupit […]

Continue reading …
Zbulimi pas 70-vjetësh: Enver Hoxha është takuar me gjermanët

Në mendimin politik e historiografik shqiptar, prej më tepër se 70 vitesh që Shqipëria është çliruar nga pushtimi nazifashist, ka patur dhe ka një debat të përqëndruar rreth përgjigjes për pyetjen: çfarë ishte lufta e shqiptarëve në vitet e Konfliktit të Dytë Botëror? Ishte Luftë Antifashiste Nacionalçlirimtare apo thjeshtë Luftë Antifashiste apo Luftë Civile? Rishkrimi […]

Continue reading …
Zbulohet cfare kishte Tito ne kasaforten e tij .

Komisioni Kombëtar i Serbisë ka hapur vitin e kaluar sekretin më të madh të Jugosllavisë, i ruajtur për 33 vjet, përkatësisht ka hapur kasafortën personale të Josip Broz Titos, liderit të Partisë Komuniste të Jugosllavisë dhe ish-federatës .Pas vdekjes së Josip Brozit më 4 maj 1980, sipas vendimit të kryesisë së RSFJ-së, të gjitha gjësendet […]

Continue reading …
Kali i Trojës, 70 vitet e agjenturës greke në Shqipëri Pj 3

Nga Marin Mema Arrestimi i dytë i Vasil Pertalit, agjentit Papastrati, Angjelo dhe Petro Bollano, kërcënimi i Enver Hoxhës, roli i Peshkopit Sebastianos Tensioni, kërcënimet, përplasjet diplomatike dhe ato me armë, arrestimet e shumta dhe zbardhja e rrjeteve agjenturore ishin kthyer në një shoqërues normal të marrëdhënieve të ndezura Shqipëri – Greqi. Nga agjentët Vasil […]

Continue reading …
Kali i Trojës, 70 vitet e agjenturës greke në Shqipëri. pj 2

Nga Marin Mema Nga viti 1920 e deri në 1934 strukturat e drejtësisë kishin mundur të identifikonin dhe skedonin një numër të madh personash të lidhur me silogjet vorio-epirote dhe agjenturën greke. Lista të gjata u përpiluan nga qeveritë e ndryshme që pasonin njëra- tjetrën që nga ato të Iliaz Vrionit, Xhaferr Ypit, Pandeli Vangjelit […]

Continue reading …
Kali i Trojës, 70 vitet e agjenturës greke në Shqipëri (DOSSIER) Pj 1

Nga Marin Mema Në rrjedhën e shekujve, Shqipëria, toka aq shumë e dëshiruar nga fqinjët e fuqitë e mëdha për vetë pozitën e saj gjeografike si një urë midis Lindjes dhe Perëndimit e me një dalje të lakmueshme në det është gjendur shpesh në kufijtë e ekzistencës si një shtet i vërtetë. Planet aneksuese pasonin […]

Continue reading …
Tempo, 3 ultimatume Enver Hoxhës për Dibrën e Madhe

Me 13 shtator 1943, nga Dibra e madhe, Svetozar Vukmanović-Tempo, përfaqësuesi personal i Titos në Maqedoni, dhe anëtar I Komiteitt Qendror të PKJ-së, shfaq rebelimin ndaj Shtabit të përgjithshëm shqiptar. Ai ishte i pakënaqur me Haxhi Lleshin dhe vendimet e tij në zonën e Dibrës dhe pretendon në letrën e tij se udhëheqja shqiptare nuk […]

Continue reading …
Te qershia në Burgun e Burrelit

Kërkimi njëzetvjeçar i qytetarit italian Aldo Terrusi që nisi si një shpresë e fikur është bërë sot një tregim i plotë që pret epilogun: gjetjen e eshtrave të të atit Giuseppe Terrusi-t, që gjeti vdekjen në Burgun e Burrelit më 1952, ku mendohet edhe të jetë varrosur.Paralel me kronikën e të atit, Aldo Terrusi ndërton […]

Continue reading …
Sabit Brokaj: Berisha dhe Nano zhdukën dosjet e spiunëve të komunizmit për të mbrojtur bashkëpunëtorët

Ish ministri i Mbrojtjes, njëkohësisht mjeku i njohur, Sabit Brokaj, në një prononcim për gazetën “Sot”, ka deklaruar se, aktualisht hapja e dosjeve të Sigurimit të Shtetit nuk do të sillte asnjë efekt në politikën shqiptare. Brokaj deklaroi se Sali Berisha dhe Fatos Nano i kanë zhdukur dosjet e spiunëve të komunizmit. Madje, ai deklaroi […]

Continue reading …
Komunizmi, si e shpalli “kombin ateist”

Raporti që ndërtoi pushteti komunist në Shqipëri me besimin në tërësi solli si pasojë një valë represioni të paparë ndaj klerikëve të të gjitha besimeve në vendin tonë, veçanërisht ndaj udhëheqësve shpirtërorë të besimtarëve katolikë. Që në gusht të vitit 1945, Partia Komuniste ndërmori një numër masash për të kufizuar vep-rimtarinë e fesë dhe ndikimin […]

Continue reading …
VLORE, 1912: Kryengritja Shqiptare ne Vlore kunder sundimit turk.
Continue reading …