Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Dossier » Koha e Komunizmit
Letrat sekrete të Enver Hoxhës: Pyetjet që duhet t’i bëni Fiqret Shehut për vetëvrasjen e Mehmetit

Letrat sekrete të Enver Hoxhës: Pyetjet që duhet t’i bëni Fiqret Shehut për vetëvrasjen e Mehmetit

Publikohen letrat sekrete të Enver Hoxhës të shkruara me dorën e tij në një bllok shënimesh në vitin 1982, në lidhje me pyetjet që hetuesit e Grupit Sepcial të Hetuesisë duhet t’i bënin Fiqret Shehut E cila së bashku me dy djemtë e saj, Skënderin dhe Bashkimin, mbahej e izoluar nën masa të rrepta sigurie […]

Sekretet e Bllokut/Si u vetëvra Djali i Mehmet Shehut me telin e korrentit

Gjithnjë mbeten gjëra pa thënë… Ndonjëherë sepse nuk është momenti, sepse nuk është pjekur koha, ndonjëherë sepse nuk do të lëndosh të tjerë.Vera Bekteshi i është rikthyer sërish autobiografisë së saj, duke i shtuar një portë të tretë. “Vila me tri porta”, kështu titullohet autobiografia e botuar nga UET Press.Janë histori, detaje, kujtime, që ia […]

Continue reading …
8 nëntor 1941, dy jugosllavët dhe 15 themeluesit e PKSH-së

“U themelua partia”. Fotomontazh ngjasues i pikturës së njohur Nga Kastriot Dervishi Një pikturë e një artisti ka skalitur në vite tablonë “U themelua partia”. Përveç fytyrave të E.Hoxhës (që del si udhëheqës), Qemal Stafës dhe Vasil Shantos, 12 të tjerët janë krejt anonimë. Sigurisht as themeluesit e vërtetë Miladin Popoviçi dhe Dushan Mugosha as […]

Continue reading …
BBC, edhe një tjetër artikull për bunkerët e Enver Hoxhës në Shqipëri

BBC vjen me një tjetër mbulim për Shqipërinë, për një temë që e ka trajtuar për të një njëqindtën herë: bunkerët e Enver Hoxhës në Shqipëri.Në kuadër të temave shabllon dhe të përsëritura për Shqipërinë, si virgjëreshat e përbetuara, gjakmarrja, besa, BBC kësaj here fokusohet edhe një herë te frika e udhëheqësit shqiptar, Enver Hoxha […]

Continue reading …
1959/Lotaria shtetërore në komunizëm, ndiqej modeli sovjetik, 60% të shumës e mbante shteti

Nga Kastriot Dervishi Deri në vitet ’60 në Shqipëri organizohej lotaria kombëtare me përfitime në sende dhe në të holla. Vendimet për hapjen e saj i merre Byroja Politike dhe më pas bëheshin akte zyrtare nga Këshilli i Ministrave. Me vendimin nr.151, datë 22.5.1959 Byroja Politike vendosi që norma e fitimit për shtetasit të ishte […]

Continue reading …
Bixhozi si vepër penale në komunizëm

Nga Kastriot Dervishi Nisur nga votimi i sotëm i Kuvendit për mbylljen e lojërave të fatit, po referoj bazën ligjore dhe disa fakte historike, se si edhe në diktaturën më të egër të Europës, nuk mundi të zhdukej vesi i bixhozit. Shumë vite pas luftës, lotaria ishte monopol shtetëror, ndërsa bixhozi përbënte vepër penale. Pas […]

Continue reading …
1949/ Hekurudha Durrës-Tiranë, nga fotoja e përurimit hiqen disa koka

Një regjim i ngritur vetëm me mashtrim e propagandë, e shihte historinë vetëm si formë agjitacioni ndaj “njeriut të ri” (qenie njerëzore e verbër e bindur ndaj çdo gjëje, e cila besonte lehtësisht çdo gënjeshtër që i sillte Partia e Punës). Më 23.2.1949 u organizua ceremonia e hekurudhës Durrës-Tiranë. Në ceremoninë e përurimit kanë marrë […]

Continue reading …
45 hotelet e famshme të turizmit në Shqipërinë e vitit 1940

Industria e turizmit në Shqipëri i ka fillesat në vitet ’20. Sidomos gjatë periudhës së monarkisë, turizmit iu kushtua shumë vëmendje. Në këtë periudhë u ngrit një klub turizmi, u lidhën marrëveshje me agjenci turizmi si dhe u bënë botime e broshura në gjuhë të huaja. Po ashtu, u miratuan shumë udhëzime zyrtare që detajonin […]

Continue reading …
Nga arrestimi i Liri Belishovës te krimet e Hoxhës, si u panë në median perëndimore

Nga Erald Kapri Shkëputja nga Moska u pa nga media perëndimore si një mundësi që Enver Hoxha të mbijetonte në pushtet. Mediat britanike raportuan për arrestime dhe vrasje zyrtarësh dhe për 30 mijë të burgosur politikë më 1961. Po cilat ishin arsyet që shefi sovjetik Nikita Krushov nuk rrëzoi Hoxhën nga pushteti? Çfarë raportonin qartet […]

Continue reading …
Ilia Therecka  vuajti 34 vjet e 8 muaj burg politik

Nga Kastriot Dervishi Ilia Therecka, lindur në Berat më 15.2.1935, është ndër të dënuarit që u burgos qysh në moshë të re. U dënua dy herë. Mundi të realizojë arratisje, por u kthye nga jugosllavët në vitin 1967. -Periudha e vuajtjes së burgimit: 1952-1965, 13 vjet, 15 ditë 1967-1989, 21 vjet, 7 muaj, 18 ditë […]

Continue reading …
Komisari i parë i kampit të Spaçit, ja si portretizohet

Nga Kastriot Dervishi Në libra të ish të dënuarve politikë, ndër të tjera gjenden plot portretizime për persekutorët e tyre nëpër hetuesi, burgje, kampe dhe internime. Ata që kanë mundur të shkruajnë kujtimet e (vlerësohet se është numër shumë i vogël), bëjnë fare mirë grafinë njerëzore e politike të hetuesve, prokurorëve, gjyqtarëve, oficerëve të Sigurimit, […]

Continue reading …
1952/ “Kemi 18.622 çamë, nuk duan të marrin shtetësinë shqiptare”

Nga Kastriot Dervishi Ka qenë një praktikë pune që çdo vit Ministria e Punëve të Brendshme përpilonte një raport vjetor mbi gjendjen e brendshme të vendit. Në këtë material ku mund të gjenden edhe shifra interesante, ndër të tjera jepet e prania e popullsisë shqiptare nga krahina e Çamërisë deri në fund të vitit 1952. […]

Continue reading …
1990/Demonstratat e korrikut dhe vrasja e Josif Budos

Nga Kastriot Dervishi Paralelisht me ngjarjet e ambasadave në Tiranë, u zhvilluan disa ngjarje të tjera në Kavajë. Në qytetin ku lëvizja antikomuniste kishte shtratin e vet të natyrshëm. Demonstratat antikomuniste të 25-26 marsit 1990 u pasua nga ajo e 3 korrikut të këtij viti. Në Kavajë u dërguan forca speciale të cilat nisën veprime […]

Continue reading …
1958/Urrejtja, lakmia e “zjarri” në Teatrin Popullor

Nga Kastriot Dervishi Godina e Teatri Kombëtar (në kohën e diktaturës quhej Teatri Popullor), ishte në një vend që lakmohej vazhdimisht nga ministria më e afërt me të, ajo e Punëve të Brendshme. Përveç afërsisë që kishte me godinën kryesore përballë, teatri kufizohej edhe me godinat e varësisë së MPB-së, siç ishin burgjet apo policia […]

Continue reading …
Kadri Hazbiu më 1955: “Zëri i Amerikës” po na “shtrembëron luftën nacionalçlirimtare”

Nga Kastriot Dervishi Në fillim të vitin 1955, Partia e Punës mbajti një plenum për çështjet e propagandës së brendshme, metodat që duheshin përdorur për të shpëlarë trurin e popullit si dhe mbi rreziqet që vinin nga informacionet e jashtme. Midis të tjera, në këtë plenum foli edhe anëtari i Komitetit Qendror dhe ministër i […]

Continue reading …
Page 1 of 10123Next ›Last »