Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home » Archives by category » Dossier » Dosjet Shqiptare (Page 3)
1946/Fotoja e Musine Kokalarit në hetuesi dhe akuzat kundër saj

Nga Kastriot Dervishi . Kjo është aktakuza kundër Musine Kokalararit para nisjes së procesit gjyqësor ndaj saj dhe të pandehurve të tjerë në vitin 1946. Sipër shihet njëra nga fotot që i janë bërë asaj (profili) gjatë kohës kur qëndroi e paraburgosur në hetuesi.

Continue reading …
1945/Nota e opozitës shqiptare për misionet anglo-amerikane

Teksti i notës dhe programit të opozitës sipas dëshmisë së Musine Kokalarit Më 19.11.1945 përfaqësuesit e grupit të rezistencës që kryesohej nga Sami Qeribashi, grupit monarkist që kryesohej nga Qenan Dibra dhe grupit socialdemokrat që kryesohej nga Musine Kokalari, i drejtuan misioneve anglo-amerikane një notë dhe programin e opozitës. Nota u përpilua prej Musine Kokalarit, […]

Continue reading …
1951/Spastrimi i fundit i drejtësisë

Nga Kastriot Dervishi. Deri në vitin 1951 në Shqipëri kishin mbetur një grup fare i vogël gjyqtarësh të vjetër. Këta që prej vitit 1945 nuk gjykonin çështje politike, por vetëm çështje civile. Mirëpo në vitin 1951, në kohën kur Partia e Punës mori vendimin për spastrimin e fundit të të gjithë administratës nga “elementët e […]

Continue reading …
Vrasja e parë në kufi e vitit 1990

Nga Kastriot Dervishi! Përgjatë gjithë vitit 1990 në të gjithë kufirin shtetëror të Shqipërisë repartet e kufirit vranë shumë qytetarë që u orvatën të largoheshin nga vendi. Vrasja e parë është shënuar më 3 shkurt 1990 në postën kufitare të Rehovës në Rrethin e Kolonjës. Kjo ngjarje është raportuar kështu në komunikatën nr.28, datë 3.2.1990 […]

Continue reading …
Regjistrimi i Nexhmije Xhuglinit ( Hoxha ) në Partinë Fashiste

Kastriot Dervishi Meqë tani jemi në prag të 29 nëntorit “të lavdishëm”, për të gjithë antifashistët e vërtetë apo falsë, po postoj për njohje e ndërgjegjësim dokumentin e regjistrimit në Partinë Fashiste të zonjushës Nexhmije Xhuglinit. Ky dokument është i datës 10.11.1941. Dokumentin e kam publikuar në librin tim “Historia e lëvizjes komuniste në vitet […]

Continue reading …
2.100 të vrarët në vitet 1941-1944 dhe hipokrizia rreth tyre

Nga: Kastriot Dervishi . Ndër të tjera, në ekspozitën fotografike në zyrat nëntokësore të Ministrisë së Punëve të Brendshme ishte vendosur edhe lista e 5.157 personave të të ekzekutuar me dhe pa gjyq nga komunistët. Kjo listë alfabetike është e vështirë të kuptohet nga syri i zakonshëm se në çfarë periudhe shtrihet informacioni i saj. […]

Continue reading …
Foto nga Arkiva , Nxënëset e Elbasanit në vitin 1943

Në vitin 1943 murgeshat që ndodheshin në qytetin e Elbasanit hapën një kurs rrobaqepësie për 89 vajza të këtij qyteti. Në përfundim të kursit është bërë kjo fotografi. 11 vjet më vonë, në kuadër të dyshimeve “serioze agjenturore” Sigurimi hapi një dosje për të vërtetuar këtë veprimtari. Sigurisht nuk doli asgjë.Në këtë foto të interesuarit […]

Continue reading …
Dosja e mbyllur e ligjit të dosjeve .

Rreth 10 muaj më parë parlamenti miratoi ligjin nr. 45/2015 “Për të drejtën e informimit për dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë” ose siç njihet ndryshe, ligjin për hapjen e dosjeve të sigurimit të shtetit. Ligji u trumbetua si sukses, zhvillim me vlerë historike dhe një akt konkret që bashkon […]

Continue reading …
Nga 120 mijë bashkëpunëtorë të ish-Sigurimit, në arkiv gjenden vetëm 12 mijë dosje

Shifrat e plota për materialet që ruhen nga Ministria e Brendshme Bledi Gilaj Ministria-e-BrendshmeNga 120 mijë dosje bashkëpunëtorësh që ka pasur ish-Sigurimi i Shtetit për 45 vjet, në arkivat e Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Shërbimit Social Shtetëror kanë mbetur rreth 12 mijë të tilla, ku 6 mijë prej tyre janë të ruajtura në […]

Continue reading …
Kastriot Dervishi: Ja si duhet bërë hapja e dosjeve

Studiuesi dhe ish- drejtori i Arkivit të Ministrisë së Brendshme ofron idenë e tij mbi hapjen e dosjeve. Ai thotë se modeli gjerman është më i mundshmi dhe se pohon se asnjë vend i Lindjes nuk ka hapur dosje për bashkëpunëtorët. Ish- drejtori i Arkivit të Ministrisë së Brendshme, Kastriot Dervishi, thotë se hapja e […]

Continue reading …
Pobrati: Hapni dosjet! Agjentët e zbulimeve të huaja në politikë

Ish-zyrtari i lartë u Sigurimit të Shtetit, njëherësh dhe njohës i mirë i shërbimeve inteligjente, Luan Pobrati flet për hapjen e dosjeve, të cilat duhet të fillojnë sëpari me ato të agjentëve shqiptarë në shërbim të zbulimeve të huaja, dhe më pas dhe të sekretarëve të byrove të PPSH në qendër e rrethe, institucione të […]

Continue reading …
Hapja e dosjeve, Klosi: Pjesa kryesore e tyre janë eliminuar

TIRANE- “Dosjet le të hapen, por pjesa kryesore e tyre janë eliminuar”. Këtë e ka deklaruar ish-drejtori i SHISH, Fatos Klosi, në emisionin “Tete a Tete” të gazetarit Artur Nura. Të ftuar në studion e “A1 Report” , për të folur për çështjen e hapjes së dosjeve të ish-sigurimit të shtetit, kanë qenë edhe shkrimtari […]

Continue reading …
Idajet Beqiri: Feçor Shehu dispononte dosjen e Sali Berishës si agjent i UDB, ja pse e nderoi PD

Zbardhen të tjera detaje rreth prapaskenave dhe rrethanave që çuan Partinë Demokratike të nderonte dhe dekoronte Feçor Shehun, ish-ministrin e Brendshëm të diktaturës dhe kreu i Sigurimit të Shtetit. Ky vendim ka zënë në befasi dhe ka lënë me gojë hapur shumëkënd, por gjithçka duket se ka qenë e mirëmenduar dhe e qëllimshme. A kanë […]

Continue reading …
Besim Ndregjoni: Ja kush i mban peng dosjet e sigurimit të shtetit, PS-PD pakt me spiunët

Presidenti i Unionit Mbarëkombëtar të Integrimit të Burgosurve e të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë, Besim Ndregjoni, në një intervistë për gazetën “Sot”, ka hedhur dritë mbi dosjet e sigurimit të shtetit, ku janë fshehur sot spiunët e regjimit më të egër diktatorial e deri te odiseja 23 vjeçare me dëmshpërblimet për ish të përndjekurit politikë. […]

Continue reading …
50 agjentet sekrete me te famshem shqiptare

Speciale/Spiunet shqiptare qe kane punuar per Sigurimin, por edhe ata qe kane punuar per CIA-n dhe KGB-ne. Agjente shqiptare qe kane punuar per shtetin shqiptar, por dhe per shtete te huaja Ata qe kane punuar me nder, e ata qe kane lene pas punes se tyre turp. Ne kete speciale do te vijne historite e […]

Continue reading …
Page 3 of 41234