Politike

Gazeta gjermane: Komandantët shqiptarë që sot luftojnë për ndarjen e Kosovës!

Gazeta gjermane: Komandantët shqiptarë që sot luftojnë për ndarjen e Kosovës!

Gazeta më e madhe në Gjermani dhe Europë, “BILD”, ditën e sotme ka dalë me…

Britania dhe Gjermania kundër planit Vuçic-Thaçi për ndarjen e Kosovës

Britania dhe Gjermania kundër planit Vuçic-Thaçi për ndarjen e Kosovës

Planit të dy presidentëve Thaçi dhe Vuçiç, se në kuadër të fazës finale të bisedimeve…

Vuçic: ‘Kosova’ zgjidhet me referendum

Vuçic: ‘Kosova’ zgjidhet me referendum

Presidenti serb Aleksandër Vuçic, tha në një konference për shtyp të hënën se referendumi lidhur…

VIDEO/ Izraeli nis ndërtimin e një muri në det për të izoluar Gazën

VIDEO/ Izraeli nis ndërtimin e një muri në det për të izoluar Gazën

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka lëshuar imazhet e para të një muri detar që…

Video/Spiunia amerikane që ishte tmerri i nazistëve, gjermanët e Hitlerit dridheshin nga zonja që çalonte

Video/Spiunia amerikane që ishte tmerri i nazistëve, gjermanët e Hitlerit dridheshin nga zonja që çalonte

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=S2thDkG_RdI[/embedyt] Virginia Hall ishte përshkruar nga Gestapo si “spiunia më e rrezikshme e SHBA-ve”,…

Historia e Erdoganit, nga një djalë i varfër që shiste limona tek drejtimi i Turqisë si “sulltan”

Historia e Erdoganit, nga një djalë i varfër që shiste limona tek drejtimi i Turqisë si “sulltan”

Erdogan është në drejtim të Turqisë si kryeministër apo president që nga viti 2003. Përgjatë…

Zbulohet kontrata e re/ PD marrëveshje me lobistë afër Trump në SHBA për kanabisin

Zbulohet kontrata e re/ PD marrëveshje me lobistë afër Trump në SHBA për kanabisin

Partia Demokratike do vijojë bashkëpunimin me kompani lobimi amerikane. Këtë herë kreu i kësaj force…

Eksperti amerikan jep alarmin: Ballkanin e pret një fat i tmerrshëm, ja arsyeja

Eksperti amerikan jep alarmin: Ballkanin e pret një fat i tmerrshëm, ja arsyeja

Një njohës i mirë i gjeopolitikëve, profesori amerikan George Friedman shprehet se në Ballkan mund…

“Dosja Hajdari”/ Avokati i Izet Haxhisë tregon detaje rreth dosjes: Ditari i ish-ministrit të Brendshëm…

“Dosja Hajdari”/ Avokati i Izet Haxhisë tregon detaje rreth dosjes: Ditari i ish-ministrit të Brendshëm…

Ish truproja i Sali Berishës, Izet Haxhia duket se kërkon vetëm përballje me ish shefin…

“Republika Ilindenase e Maqedonisë”, emri i i i Maqedonisë, e prezanton Zaev

“Republika Ilindenase e Maqedonisë”, emri i i i Maqedonisë, e prezanton Zaev

Liderët e partive politike në Maqedoni kanë mbajtur takim, në të cilin kanë diskutuar për…

Armiqtë e Greqisë, Shqipëria e dyta

Armiqtë e Greqisë, Shqipëria e dyta

Opinioni publik grek shfaqet intensivisht i trazuar dhe me mëdyshje për sa i përket zhvillimeve…

Kerko ne Arkive

Moti

Gjergj Kastrioti News

Koha e Komunizmit

 • Komisari i parë i kampit të Spaçit, ja si portretizohet
 • 1952/ “Kemi 18.622 çamë, nuk duan të marrin shtetësinë shqiptare”
 • 1990/Demonstratat e korrikut dhe vrasja e Josif Budos
 • 1958/Urrejtja, lakmia e “zjarri” në Teatrin Popullor
 • Kadri Hazbiu më 1955: “Zëri i Amerikës” po na “shtrembëron luftën nacionalçlirimtare”
 • Tre të ekzekutuarit në revoltën e Qafë Barit
 • Reparti nr.318 Qyteti Stalin (Kucove)
 • 78-vjeçari nga Gostivari i internuar në Seman, shkroi 130 letra për riatdhesim
 • Kastriot Dervishi publikon emrat: Njihuni me marksat, engelsat, leninat e stalinat e Shqipërisë
 • Djali i Enver Hoxhës zbulon porosinë që i la i ati para se të vdiste
 • Dokumenti/ Dervishi: Injorantët themeluan Partinë Komuniste, ja shifrat tronditëse
 • Torturat e përdorura ndaj grupit të deputetëve dhe intelektualëve në vitet 1947-1948
 • 70 vjet nga dënimi i grupit të parë të deputetëve
 • 500 “elementët reaksionarë e armiq” që u dëbuan nga Tirana në tetor 1946
 • Konfiskimi i materialit teatror të jezuitëve ne vitin 1946
 • Ku e gjetën komunistët materialin teatror në vitin 1946?
 • Historia e Dash Kovaçit, njeriut që u stërvit 3 vite për vrasjen e Enverit dhe si ja zbuloi planin Sigurimi i Shteti
 • “Reaksioni duhet asgjësuar”
 • Historia e brigadës së 22 nuk njeh asnjë përpjekje me Prek Calin dhe njerëzit e tij
 • 1960/Gjendja katastrofale e arkivave të Shqipërisë

Stuhi e vetëtima për 4 orë, spektakël natyror në Britani

Stuhitë dhe shiu i rrëmbyer kanë pllakosur pjesën jugore të ishullit të Britanisë së Madhe, me vetëtima që kanë zbardhur në mënyrë spektakolare qiellin mes errësirës së një nate të zakonshme. Rreth 15 mijë vetëtima janë regjistruar brenda 4 orësh mesnatën e së shtunës. Kjo solli që Aeroporti “Stansted” të raportonte për vonesa në fluturime…

Stuhi e vetëtima për 4 orë, spektakël natyror në Britani

Raporti i tmerrshëm/ Abuzimet seksuale të priftërinjve me fëmijët, si u mbuluan nga drejtuesit e kishës

Qindra priftёrinj Katolikё nё Pensilvani kanё ngacmuar seksualisht mё shumё se 1000 fёmijё dhe zyrtarё tё lartё tё kishёs, pёrfshirё kёtu dhe kryepeshkopin e Washington D.C. e mbuluan kёtё skandal.Njё raport i lёshuar tё Martёn zbulon sjelljen e tmerrshme tё priftёrinjve si psh. larja e gojёs sё tё miturve me ujё tё bekuar pёr t’i…

Raporti i tmerrshëm/ Abuzimet seksuale të priftërinjve me fëmijët, si u mbuluan nga drejtuesit e kishës

Amber dhe Dan “pushtojnë” Kretën! – FOTO

Çifti simpatik i TOWIE është duke pushuar në ishullin e Kretës në Greqi.Amber Turner dhe Dan Edgar duken më të lumtur se kurrë më parë, teksa janë fotografuar krah njëri-tjetrit.Dan nuk mund të qëndronte për asnjë momente larg të dashurës superseksi. Amber dukej e mrekullueshme teksa mbante veshur një “swimsuit” të bardhë.…

Amber dhe Dan “pushtojnë” Kretën! – FOTO

Shqipërimet e panjohura të Nolit, studiuesi i gjen te shqiptarët në Amerikë

Pesë botime të shqipëruara nga Fan Noli janë gjetur në Amerikë nga studiuesi i historisë Niko Kotherja. Botimet e 5 pjesëve të “Don Kishotit të Mançës”, përkthimet brilante të Fan Nolit, botuar me 1932 në Boston janë gjetur mes shqiptarëve të Amerikës. Studiuesi i historisë Niko Kotherja në Boston ka mundur te gjejë këto gjurmë…

Shqipërimet e panjohura të Nolit, studiuesi i gjen te shqiptarët në Amerikë

19 vitet e betejës së Ramës për të shkatërruar Teatrin Kombëtar…dhe batuta përçmuese për Violeta Manushin!

Ishte viti 1999 kur Edi Rama, Ministër Kulture, nisi betejën e tij me artistët përmes promovimit të reformës së tij për Teatrin si dhe ristrukturimin e pagesës së artistëve. Të parët që e kundërshtuan këtë reformë të Ramës, ishin artistët e TOB të cilëve iu bashkuan shpejt edhe ata të Teatrit Kombëtar. Kishin nisur thashethemet…

19 vitet e betejës së Ramës për të shkatërruar Teatrin Kombëtar…dhe batuta përçmuese për Violeta Manushin!

Sporti

Ishte mposhtur 4-0 në ndeshjen e parë, Zeniti shënon 8 në të dytën dhe me karton të kuq

Ishte mposhtur 4-0 në ndeshjen e parë, Zeniti shënon 8 në të dytën dhe me karton të kuq

Zeniti i befasoji të gjithë ndeshje e parë të Europa Leagu ku u mposht me rezultatin 4-0 nga Dinamo Minsk.Në ndeshjen e dytë edhe pse kishte humbur 4-0, kompanitë e basteve e kuotonin me 5 kualifikimin e Rusve dhe kështu…

Renditja e FIFA-s kryesohet nga Franca, asnjë ndryshim për Shqipërinë e Kosovën

Renditja e FIFA-s kryesohet nga Franca, asnjë ndryshim për Shqipërinë e Kosovën

Kombëtarja shqiptare nuk ka lëvizur nga pozicioni i saj në hierarkinë e futbollit global, pasi pushimet e verës dhe mungesa e sfidave pas Botërorit kanë ruajtur thuajse të njëjtin klasifikim.Formacioni kuqezi, i drejtuar nga trajneri Christian Panucci, mbetet në vendin…

Spektakël me fund të hidhur për Kukësin, i jep lamtumirën Europës

Spektakël me fund të hidhur për Kukësin, i jep lamtumirën Europës

Ndonëse i shkoi shumë pranë përmbysjes së madhe, Kukësi nuk ia doli të shënojë atë…

‘Shpikja’ në miqësore, një lojtar afrikan me mbiemrin Krasniqi

‘Shpikja’ në miqësore, një lojtar afrikan me mbiemrin Krasniqi

Në ndeshjen mes Feronikelit dhe Dukaginit, të zhvilluar sot në Drenas të Kosovës, një moment…

Vllaznia emëron trajnerin dhe drejtorin sportiv

Vllaznia emëron trajnerin dhe drejtorin sportiv

Klubi i Vllaznisë ka hedhur një tjetër hap drejt organizimit të përgatitjeve për të garuar…

Vetëm 8 minuta, Ronaldo shënon golin e parë bardhezi – VIDEO

Vetëm 8 minuta, Ronaldo shënon golin e parë bardhezi – VIDEO

Juventusi i befasoi të gjithë pak ditë më parë kur transferoi nga Reali i Madridit…

Maradona hedh akuzën e rëndë: Arbitër hajdut, vodhi Kolumbinë

Maradona hedh akuzën e rëndë: Arbitër hajdut, vodhi Kolumbinë

Diego Armando Maradona nuk ndryshon kurrë dhe as ka ndërmend ta bëjë. Botërori i Rusisë…

ZYRTARE: Interi prezanton Lautaro Martinez

ZYRTARE: Interi prezanton Lautaro Martinez

Interi ka qenë skuadra më aktive në këtë merkato pasi ka arritur që të shesë…

Shkenca

NASA kërkon të shkruajë historinë, por misioni shtyhet me një ditë

NASA kërkon të shkruajë historinë, por misioni shtyhet me një ditë

Agjencia amerikane hapësinore NASA ka shtyrë misionin e saj të dërgimit të një sateliti më…

Pas dronit, Facebook po punon për një satelit interneti

Pas dronit, Facebook po punon për një satelit interneti

Facebook po vazhdon iniciativën e tij për të zhvilluar pajisje që sjellin internet me shpejtësi…

Video/ Nuk kishte ndodhur kurrë më parë, zbulohen pamjet e krijimit të një planeti të ri

Video/ Nuk kishte ndodhur kurrë më parë, zbulohen pamjet e krijimit të një planeti të ri

Lindja e një planeti nga një disk gazi dhe pluhuri nuk mund të ishte vërejtur…

Një mrekulli/ “Syri i Zotit” shfaqet në qiell, banorët s’u besojnë syve nga ajo që shohin

Një mrekulli/ “Syri i Zotit” shfaqet në qiell, banorët s’u besojnë syve nga ajo që shohin

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=XGrg_71KdlQ[/embedyt]Retë dhe dielli formuan formën e një syri gjigant mbi Mongolinë e brendshme të…

Si e shpëtoi botën NASA në vitin 1980 ?!

Si e shpëtoi botën NASA në vitin 1980 ?!

NASA na shpëtoi fjalë për fjalë nga një apokalipsi mbarëbotërore në vitet 1980. Nëse ata…

Facebook parashikon se kur do të vdisni

Facebook parashikon se kur do të vdisni

Facebook njihet për gjerat ekstreme që nevojiten për të mbledhur të dhëna për përdoruesit e…

Origjina e sistemit diellor, sonda japoneze mbërrin pranë një asteroidi

Origjina e sistemit diellor, sonda japoneze mbërrin pranë një asteroidi

Një sondë hapësinore japoneze ka mbërritur pranë një asteroidi, pas një udhëtimi për rreth tre…

Google, në “luftë” me Microsoft, Sony dhe Nintendo

Google, në “luftë” me Microsoft, Sony dhe Nintendo

Për vite të tëra, bota e video-lojrave është bazuar në krahasimin mes tri motrave të…

Të shikosh çdo gjë të Netflix-it? Ju duhen shumë muaj nga jeta juaj

Të shikosh çdo gjë të Netflix-it? Ju duhen shumë muaj nga jeta juaj

E keni menduar ndonjëherë sa kohë duhet për të parë gjithçka në Netflix?Sipas një studimi të Universitetit të Leisesterit, do të duheshin 8 muaj për të parë çdo gjë të re të ngarkuar në Netflix vitin e kaluar, duke përfshirë…

Lufta kibernetike, qeveritë e Europës vihen në alarm

Lufta kibernetike, qeveritë e Europës vihen në alarm

Gara e armatimit mes shumë shteteve, terrorizmi islamik apo konfrontimi me Rusinë e me Korenë e Veriut janë disa nga rreziqet, për të cilat tërheqin vëmendjen ekspertët ushtarakë. Por, si një rrezik tjetër të madh, ata konsiderojnë edhe sulmet kibernetike.…

Planetet ku jeta mund të fillonte si në Tokë

Planetet ku jeta mund të fillonte si në Tokë

Një grup planetësh shkëmborë jashtë sistemit tonë diellor janë përzgjedhur si “vendi më i mirë” për të kërkuar për jetën jashtëtokësore.Planetet të shpërndara nëpër Rrugën e Qumështit kanë një dritë të mjaftueshme ultraviolet në sipërfaqe dhe shtrihen në zonën e…

English

Categories

Duke Shfletuar

1 User Browsing This Page.
Users: 1 Guest